Kwestia użycia pokrywy podczas grillowania to częste źródło zaciętych dyskusji podczas spotkań w ogrodzie czy na tarasie. Część osób uważa, że tylko w ten sposób można przyrządzić pyszne dania, inni sądzą że mięso będzie uduszone a nie upieczone. Sposób grillowania to zawsze kwestia indywidualnych preferencji i dyskusje w tym obszarze wymagają niemałych umiejętności z zakresu retoryki i perswazji. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego wersja grillowania z zamkniętą pokrywą to dobry wybór a także jak używać jej właściwie.

Grille z pokrywą – zalety:

1. Szybsze grillowanie

Zamknięta pokrywa powoduje, że grill szybciej osiąga wyższą temperaturą. Jednocześnie utrzymanie odpowiedniej temperatury jest znacznie prostsze z zamkniętą pokrywą. Ten sposób grillowania sprawia, że  dania pieką się równomiernie – ruszt i palniki zapewniają ciepło od dołu a rozgrzana pokrywa daje ciepło od góry. Do tego działa jeszcze ciepło konwekcyjne.

2. Jeszcze mniejsze zużycie gazu

Grille gazowe są stosunkowo tanie w eksploatacji a zamykanie pokrywy dodatkowo obniża koszty grillowania. Grillowanie bez pokrywy powoduje, że ciepłe powietrze unosi się do góry i ucieka. Jej zamknięcie sprawia natomiast, że całe gorące powietrze pozostaje wewnątrz grilla, obniżając tym samym zużycie gazu.

3. Pełna kontrola temperatury

W zamkniętej przestrzeni dużo łatwiej jest kontrolować temperaturę, ponieważ pokrywa eliminuje wpływ czynników zewnętrznych tj. wiatr. Zamknięte pokrywa i dno oraz rozgrzane żeliwne ruszty  pozwalają zachować stałą temperaturę przez dłuższy czas.

4. Większa soczystość  i intensywność smaku potraw

Zamknięta pokrywa umożliwia usmażenie dania szybciej, przez co chroni je przed wysuszeniem. Para wodna, która powstaje w czasie oddziaływania wysokiej temperatury, pozostaje wewnątrz grilla i dodatkowo nawilża dania. Użycie pokrywy ułatwia także utrzymanie optymalnej temperatury niezbędnej do zamknięcia soków wewnątrz. Równie ważna jest kwestia odparowania  nadmiaru tłuszczu, soków i  marynaty – w ten sposób uzyskujemy charakterystyczny smak bereque.  Potrawy grillowane z pokrywą, przy użyciu odpowiedniego grilla gazowego, zachwycają głębią smaku, aromatem i soczystością.

5. Pieczenie na rożnie

Bardziej zaawansowane modele tj. grill gazowy Broil King Monarch 390 posiadają również obrotowy rożen. Używanie rożna również wymaga zamknięcia pokrywy - w ten sposób wytworzy się odpowiednia temperatura oraz optymalne warunki dla pieczenia konwekcyjnego. 

Grillowanie z użyciem pokrywy daje wiele korzyści i poprawia zarówno komfort przyrządzania jak i smak potraw. Rozważając zakup nowego grilla koniecznie sprawdź jak wygląda jego  podstawowe wyposażenie – „jednosezonowe” grille dostępne w marketach i sieci często nie posiadają pokryw a ich wykonanie jest dalekie od ideału. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości sprzęcie na lata wybierz grill gazowy Broil King. Modele tej marki posiadają pokrywy, wykonane są z najlepszych materiałów i przy użyciu najnowszych technologii a do tego wyróżniają się stylowym designem. W zależności od potrzeb znajdziesz grille na kameralne spotkania na tarasie oraz większe imprezy ogrodowe. Sprawdź na grillmajster.pl,który grill Broil King jest najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb!