Planując grilla, każdy z nas liczy na niezapomniane doznania smakowe. Aby było to możliwe, oprócz dobrej jakości produktów oraz odpowiednich technik grillowania, ważne jest  zadbanie o tak banalną kwestię jak…czyszczenie grilla. Pozostałości grillowanych dań na ruszcie i w piekarniku wymagają  regularnego czyszczenia. W jaki sposób zrobić to wygodnie i skutecznie? Poniżej dowiesz się jak wypalać grilla gazowego, aby utrzymać go w dobrym stanie na długi czas.

Co to jest piroliza?

Piroliza to sposób obróbki termicznej dowolnego produktu organicznego. Jego celem, z punktu widzenia chemicznego, jest rozpad bardziej złożonych związków do prostszych form. Dzieje się za sprawą działania wysokiej temperatury oraz braku tlenu. Zakładając, że większość grillmajstrów nie jest chemikami, na początek tyle informacji powinno nam wystarczyć.

Piroliza – czym jest wypalanie grilla gazowego?

Przekładając to na nasze potrzeby, piroliza grilla gazowego to proces, który pozwala na efektywne czyszczenie grilla po użyciu. W tej metodzie wspomniana wysoka temperatura przyczyni się do spalenia resztek jedzenia i tłuszczu, które zwykle gromadzą się na ruszcie. W wyniku pirolizy zmienią się w popiół, który sprawnie możemy uprzątnąć - z pomocą przychodzą akcesoria do czyszczenia grilla Broil King. Piroliza to bardzo ważny proces i jest niezbędna do prawidłowej konserwacji rusztów oraz aromatyzerów.

Jak przeprowadzić pirolizę grilla gazowego?

  • Na początek usuń  usuń większe resztki jedzenia i tłuszczu za pomocą szczotki do grilla.
  • Piroliza to wysoka temperatura i brak dopływu tlenu. Po skończonym grillowaniu trzeba zatem uruchomić wszystkie palniki i rozgrzać grilla do maksymalnej temperatury. Pamiętajmy, że proces wypalania  przeprowadzamy koniecznie przy zamkniętej pokrywie grilla. 15-20 minut powinno wystarczyć, aby resztki z grilla uległy wypaleniu. Wskazówką będzie ilość dymu wydobywająca się z grilla. Piroliza powinna trwać do momentu, aż z grilla przestanie dymić.
  • Gdy grill ostygnie, wystarczy wyjąć szufladę/tackę na tłuszcz, opróżnić ją i dokładnie umyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub dedykowanych środków do czyszczenia grilla.
  • Kolejny krok to wyszorowanie rusztu, aromatyzerów, palników oraz piekarnika.
    W tym celu najlepiej skorzystać ze szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej.
  • Jeśli jest taka potrzeba, użyj chemii do czyszczenia grilla, np. płynu do czyszczenia rusztów.
  • Po czyszczeniu, grill wymaga odpowiedniej konserwacji. W tym celu nałóż cienką warstwę oleju na ruszt, aby zapobiec rdzewieniu.
  • Regularnie sprawdzaj stan palników, węży gazowych i innych elementów, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.

Jak często przeprowadzać pirolizę grilla?

Eksperci zalecają, aby wypalać grilla gazowego po każdym użyciu. Nie ma w tym przesady, ponieważ stary, zaschnięty i przypalony tłuszcz jest po prostu trudniejszy do usunięcia. Dlatego im dłużej zwlekamy z pirolizą,tym więcej zapieczonych warstw brudu na ruszcie będziemy musieli usunąć. Czyszczenie na bieżąco nie tylko zajmuje mniej czasu niż sporadyczna walka z dużą ilością pozostałości; czysty grill to także smaczniejsze jedzenie.

Przepalanie grilla przed pierwszym użyciem


Także w przypadku zakupu nowego grilla, przed pierwszym uruchomieniem należy go wypalić. Przed przeprowadzeniem pirolizy dobrze jest umyć grill płynem i ciepłą wodą, aby usunąć ewentualne resztki olejów czy substancji chemicznych z procesu produkcji, a następnie przepalić go - w ten sam sposób jak opisano powyżej.

Dlaczego piroliza jest ważna?

Piroliza jest tak istotna,  ponieważ pomaga utrzymać grill w czystości i sprawia, że ​​ruszt jest wolny od bakterii i innych szkodliwych substancji. Regularne czyszczenie grilla za pomocą pirolizy zapewnia, że ​​grill będzie działał sprawnie i będzie bezpieczny w użyciu. Systematyczne przepalanie zwiększa żywotność grilla i chroni go przed korozją.
Czysty grill to także wyrazisty i doskonały smak potraw, bez mieszania i przenikania się aromatów poprzednio przyrządzanych na grillu dań.

Jak zadbać o grill gazowy?

Piroliza to tylko jeden ze sposobów, w jaki możemy zadbać o kondycję naszego grilla. 

Choć nie będzie to odkrywcze, musimy podkreślić, że podstawa to regularne czyszczenie.

Do tego celu, używamy specjalnych szczotek i dedykowany środków do czyszczenia, aby mieć pewność, że nie naruszają powłok i są bezpieczne w użyciu.

Kolejna kwestia to oczywiście ochrona grilla przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Dobrze jest przechowywać sprzęt wewnątrz pomieszczenia gospodarczego lub w zadaszeniu. Prostym sposobem na ochronę grilla jest zakup pokrowca. Zabezpiecza on nie tylko przed mrozem, deszczem i śniegiem, ale także brudem. Oprócz kwestii praktycznej (mniej mycia) zyskujemy pewność, że żadne zanieczyszczenia nie dostaną się do wnętrza, uszkadzając poważniej urządzenie. Podobnie ma się w kwestii wody, która dostając się do wnętrza w czasie mrozów, zwiększa swoją objętość i uszkadza  grilla.

Jakie produkty do czyszczenia grilla gazowego?

Producenci grilli gazowych z każdym sezonem ułatwiają grillowanie, dając do dyspozycji szeroki wachlarz  akcesoriów do pielęgnacji urządzeń. Jakie z nich naszym zdaniem warto mieć pod ręką?

Zestaw do czyszczenia grilla Weber

Zestaw do czyszczenia grilla Weber zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby Twój grill lśnił nowym blaskiem! Zestaw zawiera wszystkie najpotrzebniejsze produkty: spray zapobiegający przywieraniu potraw, ściereczkę z mikrofibry, 2 gąbki do czyszczenia, płyn do czyszczenia emalii, płyn do czyszczenia rusztu oraz bambusową szczotkę do czyszczenia rusztu 30 cm.

Zestaw do czyszczenia grilli

Zestaw do czyszczenia grilli gazowych 2-częściowy składa się z praktycznej, elastycznej szczotki oraz szpachelki. Taki zestaw startowy pozwala bezpiecznie - bez rysowania - i skutecznie usunąć z wnętrza grilla drobne resztki jedzenia i tłuszcz.

Idąc krok dalej, warto pochylić się także nad palnikami.  Zestaw do czyszczenia palników składa się z elastycznej, długiej szczotki, która bez problemu dotrze w zakamarki i usunie popiół i pozostałości marynaty. Szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej i skobakiem pozwala wygodnie oczyścić mniej dostępne przestrzenie.

Płyny do czyszczenia grilla

Podczas czyszczenia silniejszych zabrudzeń warto sięgnąć po płyn do czyszczenia stali nierdzewnej od Webera. Skutecznie usuwa uporczywe plamy i zabrudzenia z zewnętrznych powierzchni grilla wykonych ze stali nierdzewnej. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego środka do różnych powierzchni, polecamy płyn do czyszczenia grilla 3 w 1. Poradzi sobie z różnego typu zabrudzeniami, a co najistotniejsze jest bezpieczny zarówno dla stali nierdzewnej, żeliwa, ale także chromu, emalii i i tworzyw sztucznych.

Szczotki do czyszczenia grilla

Szczotka do czyszczenia grilla trójstronna mała jest idealna dla tych, którzy cenią sobie precyzję i wygodę w czyszczeniu. Jej unikalny design pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a mały rozmiar sprawia, że jest wyjątkowo poręczna. Wykonana jest z trwałych materiałów odpornych na zużycie.

Lodowa szczotka do rusztów to innowacyjne rozwiązanie dla tych, którzy chcą utrzymać ruszt w idealnym stanie. Wykorzystując moc lodu, ta szczotka delikatnie i skutecznie usuwa resztki jedzenia i tłuszczu. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod czyszczenia, która nie tylko chroni ruszt, ale także jest przyjazna dla środowiska.

Szczotka do czyszczenia rusztów jest praktyczną alternatywą dla klasycznych szczotek. Wyposażona w miękką powierzchnię czyszczącą, pozwala na delikatne czyszczenie rusztów żeliwnych, komory grillowania i wnętrza pokrywy.

Piroliza i właściwa pielęgnacja są kluczem do długotrwałego użytkowania i doskonałych efektów grillowania. Wybór odpowiedniego grilla, takiego jak te dostępne na grillmajster.pl, oraz regularne czyszczenie i ochrona, zapewnią Ci wiele lat przyjemności z grillowania.