Grillowanie to nie tylko letnia rozrywka. O ile proste modele grilli węglowych mogą być trudne w obsłudze chłodniejszą porą, o tyle grille gazowe pozwalają nam cieszyć się smakiem grillowanych potraw nawet w mniej zachęcającej aurze. Jak grillować na grillu gazowym jesienią i zimą? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Dlaczego warto grillować poza sezonem na grillu gazowym ?

Grille gazowe oferują wiele korzyści, którym trudno się oprzeć. I choć zalety te są aktualne przez cały sezon, zimą moc niektórych argumentów zdecydowanie wzrasta. Najistotniejsze z nich to:

  • szybkie rozgrzewanie - grill gazowy nagrzewa się szybciej niż węglowy, a oczekiwanie w niskich temperaturach nie należy do przyjemności,
  • stała temperatura - grille gazowe cenimy ze względu na stabilną i łatwą w regulacji temperaturę. W zimne, wietrzne dni temperatura wpływa na proces grillowania. Grill gazowy jest stosunkowo odporny te te kwestie - z nim nie jest straszny deszcz, śnieg i wiatr,
  • mniej bałaganu - wygodne i szybkie rozpalanie - bez podpałek, brykietu, popiołu -  to niezaprzeczalny plus; szczególnie w mokrych i śnieżnych warunkach.

Grillowanie zimą - praktyczne wskazówki

Grillowanie podczas chłodniejszych miesięcy może być równie smaczne i proste. Aby tak się stało, wystarczy  przestrzegać kilku prostych zasad.

Rozgrzewka to podstawa - także dla grillmajstra

Zawsze ważne, ale zimą kluczowe - upewnij się, że ruszt jest odpowiednio rozgrzany przed nałożeniem potraw. Zaleca się, aby zimą temperatura grilla osiągnęła co najmniej 220°C , a nawet  250°C. Ważne jest również, aby nie otwierać zbyt często pokrywy grilla, aby zachować ciepło wewnątrz.

Cierpliwość w grillowaniu i kontrola temperatury

Zimą temperatura w grillu może być niższa niż latem. Dlatego warto częściej kontrolować temperaturę i ewentualnie dostosować moc palników.

Niska temperatura zwykle wydłuża czas grillowania. Zanim zdecydujesz się na zdjęcie dania z grilla, sprawdź na pewno czy jest dobrze przygotowane. Termometr do mięsa będzie nieocenionym narzędziem. 

Termometr Meater+  sprawdza się w tej roli idealnie. To funkcjonalny, bezprzewodowy termometr do grilla z technologią Bluetooth. Wyposażony w inteligentną aplikację, umożliwia precyzyjne przygotowanie mięsa według indywidualnych preferencji. Posiada dwa czujniki: do mierzenia temperatury rdzenia mięsa oraz temperatury pieca. Stacja ładująca  służy jako wzmacniacz Bluetooth i zwiększa zasięg do 50m. Termometr jest wodoodporny, łatwy w czyszczeniu i oferuje ponad 24 godziny nieprzerwanego grillowania.

Ochrona przed wiatrem i śniegiem

Zimą często musimy mierzyć się z silniejszymi podmuchami wiatru. Jeśli planujesz grillowanie, upewnij się, że grill jest dobrze osadzony i zabezpieczony.
Dodatkowo, oczyść obszar ze śniegu, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. 

Używanie pokrywy grilla

Aby utrzymać stałą temperaturę wewnątrz grilla, warto korzystać z pokrywy. Dzięki temu ciepło będzie gromadziło się wewnątrz grilla.

Czy grill gazowy jest bezpieczny w chłodniejsze dni?

 Grille gazowe są doskonałym i bezpiecznym wyborem na każdą porę roku, przy czym warto dostosować gaz do warunków grillowania.

Na jakim gazie grillować zimą?

Butle gazowe mogą "zaparowywać" w niskich temperaturach. Dlatego warto wybierać propan zamiast mieszanek propanu z butanem. Propan jest bardziej odporny na niskie temperatury (ponieważ wrze w temperaturze aż -43°C). Dla regularnych grillowiczów większa butla -  np. 11 kg - zapewni nawet 35 godzin smakowitego grillowania. Z pewnością zadowoli to nawet najbardziej wymagających miłośników grillowania.

Regularne sprawdzanie przewodów i połączeń

Zimą warto częściej kontrolować stan przewodów i połączeń w grillu gazowym. Niskie temperatury mogą wpłynąć na elastyczność przewodów.

Jak konstrukcja grilla wpływa na grillowanie zimą?

Zimowe grillowanie stawia przed nami pewne wyzwania, a odpowiednia konstrukcja grilla może je znacząco ułatwić. Warto postawić zatem na sprawdzone marki i modele, które zapewniają rozwiązania technologiczne, materiał wykonania oraz funkcjonalności pozwalające na komfortowe grillowanie przez cały rok.

Podwójna izolacja pokrywy

Podczas grillowania w chłodniejsze dni kluczową rolę odgrywa izolacja. Modele z podwójną pokrywą, takie jak Genesis od Webera, zapewniają doskonałą cyrkulację ciepła, podobną do tej, jaką doświadczamy latem.

Weber Gensis S-325 posiada pokrywę wykonaną ze stali, której środkowa część jest dodatkowo pokryta grubą warstwą emalii porcelanowej. Chroni ona przed działaniem warunków atmosferycznych, zarysowaniami, rdzą, ale także doskonale izoluje. Dzięki temu w środku panują stabilne warunki i zatrzymuje ona  ciepło, niczym termos. Ponadto, Genesis S-325 posiada ruszt żeliwny Wave, system zapłonu Jetfire oraz 3 palniki ze stali nierdzewnej. Jednym ruchem ręki grill jest gotowy do działania. Projektanci zadbali o specjalną strefę wysokiej temperatury do przypiekania i obsmażania. Grill jest wytrzymały i niezawodny, a zawdzięcza to wysokiej jakości materiałom, które opierają się działaniu czasu.

W przypadku innych modeli możemy zauważyć większą utratę ciepła. Szczególnie ważne jest to podczas przygotowywania potraw wymagających równomiernego rozprowadzenia ciepła, np. pizzy. W chłodniejsze dni pojawia się ryzyko, że pizza będzie rumiana od spodu, gdzie panuje wyższa temperatura, jednak nie gotowa “od góry”. Aby uniknąć tego problemu, można umieścić kamień pieczeniowy nieco wyżej, na specjalnych koszach lub patelni żeliwnej. Dzięki temu zmniejszymy grzanie z dołu i damy więcej czasu górze - potrawa będzie równomiernie pieczona z każdej strony. Pamiętajmy też, by nie otwierać pokrywy grilla bez konieczności.

Izolowana szafka pod grillem

Może wydawać się, że szafka pod grillem służy jedynie do przechowywania akcesoriów grillowych. Choć latem na pewno doceniamy ją za tę dodatkową powierzchnię, to rzeczywistości pełni ona znacznie ważniejszą funkcję – dzięki izolacji pomaga w zachowaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz grilla. Dwa podobne modele grilla, jeden z izolowaną szafką, a drugi bez, mogą działać zupełnie inaczej w zimowych warunkach. Szafka pod grillem to nie tylko praktyczne miejsce do przechowywania, ale także klucz do efektywnego grillowania zimą.

Przykładem grilla, który posiada doskonale izolującą pokrywę oraz zabudowaną szafkę jest  grill gazowy Broil King Baron 490. Posiada on jednak dużo więcej zalet - Baron 490 

to połączenie stylu, zaawansowanej technologii i doskonałej jakości. Dwukomorowa pokrywa ze stali nierdzewnej, wzbogacona o elementy odlewane z aluminium, nie tylko dodaje elegancji, ale także pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury w różnych strefach grillowania. Dzięki temu możesz jednocześnie przygotowywać różne potrawy, dostosowując temperaturę do ich specyfiki. Szafka grillowa, wyjątkowo stabilna, nie tylko przechowuje butlę gazową, ale także dodatkowo izoluje temperaturę, zapewniając optymalne warunki grillowania nawet w chłodniejsze dni. Ponadto, grill wyposażony jest w składane półki boczne ze stali nierdzewnej. Cenimy go też za rozwiązania tj. dwustronny ruszt żeliwny Flav-R-Cast zapewniający równomierne rozprowadzenie ciepła, palnik główny (12,4 kW) i palnik do rożna (4,4 kW), podświetlane pokrętła dla wygody podczas grillowania w ciemności oraz zawory Linear-Flow™ dla płynnej kontroli temperatury i  niezawodny elektroniczny układ zapłonowy Sure-Lite™.

Grill gazowy Napoleon Rogue 365 + palnik boczny to także doskonałe rozwiązanie dla osób szukających kompaktowego, całorocznego grilla gazowego. Wyposażony w 2 masywne palniki ze stali nierdzewnej o łącznej mocy 10,5 kW oraz dodatkowy palnik boczny, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Szyny aromatyzujące ze stali nierdzewnej gwarantują łatwe czyszczenie i doskonały smak potraw. Termometr wbudowany w pokrywę pozwala na stałe monitorowanie temperatury, co jest kluczowe podczas grillowania w chłodniejsze dni. Szafka w grillu gazowym Napoleon Rogue 365 nie tylko służy do przechowywania akcesoriów grillowych i butli gazowej, ale również pełni funkcję dodatkowej izolacji cieplnej. Solidna konstrukcja i materiały użyte do jej wykonania zapewniają ochronę przed utratą ciepła. Składane półki boczne to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie oszczędność miejsca. 

Co grillować zimą? Pomysł na zimowe specjały

Zimą możemy grillować różnorodne mięsa, które będą smakować równie dobrze jak latem. Kluczem do sukcesu będzie właściwe dobranie dodatków.  Zamiast zimnych, wychładzających organizm napojów, sięgnijmy po ciepłą herbatę czy grzańca. Świeże warzywa zastąpmy grillowanymi odpowiednikami, które są dostępne jesienią i zimą - mogą to być buraki, ziemniaki czy grillowana marchewka. Jesienią warto postawić też na grillowaną paprykę czy dynię. 

Na deser zaserwuj grillowane jabłka z cynamonem lub banany.

Ochrona i lokalizacja grilla w chłodniejsze dni

Aby cieszyć się grillowaniem przez cały rok, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie grilla. Jeśli stoi na zewnątrz, pokrowiec na grill to niezbędne akcesorium,które chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pokrowce dedykowane są łatwiejsze w użyciu niż uniwersalne (ponieważ idealnie pasują), lepiej przylegają i chronią grilla przed dostawaniem się zanieczyszczeń, wilgoci czy śniegu. Dla  Genesis od Webera sięgnij po ten pokrowiec. Na stronie grillmajster.pl znajdziesz  pokrowce dedykowane dla poszczególnych serii marek Weber, Broil King i Napoleon. 


Wybierając miejsce do grillowania, upewnijmy się, że jest ono osłonięte przed wiatrem i opadami, ale jednocześnie pamiętajmy o bezpieczeństwie i nie używajmy grilla w zamkniętych pomieszczeniach.

Grill gazowy oferuje nieograniczone możliwości kulinarnych przez cały rok. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dostosowaniu się do warunków pogodowych, możemy cieszyć się pysznymi potrawami z grilla nawet w chłodniejsze dni. Niech zimowe grillowanie stanie się Twoją nową tradycją!