Wybór odpowiedniego urządzenia ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu grillowania. Mnogość wariantów otwiera nowe możliwości, przy czym nie zawsze ułatwia wybór. A jest on całkiem szeroki - różne sposoby zasilania urządzeń, wymiary, wyposażenie dodatkowe. Obecność pokrywy, czyli decyzja pomiędzy  grillem zamykanym a grillem otwartym, ma także ogromny wpływ na swosób i możliwości grillowania,  W tym artykule zgłębimy różnice między tymi dwoma rodzajami grilli, zwracając uwagę na ich zalety i ograniczenia, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb grillowych.

Rodzaje grilli

Grill zamykany

Grille zamykane, znane również jako grille z pokrywą, oferują szereg zalet, które czynią je wyjątkowo wszechstronnymi:

 • Dzięki pokrywie można grillować niezależnie od pogody, co jest szczególnie ważne w przypadku grilli węglowych, gdzie pokrywa chroni węgiel przed zamoknięciem i wygaszeniem.
 • W grillach gazowych pokrywa zabezpiecza składniki na ruszcie, utrzymując jednocześnie stałą temperaturę. 
 • Zamknięcie grilli pozwala na szybsze gotowanie dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury i ograniczeniu wpływu czynników zewnętrznych takich jak wiatr​​. 
 • Zaawansowane modele, jak grill gazowy Broil King Monarch 390 oferują dodatkowe opcje - obrotowe rożno do pieczenia konwekcyjnego​​.

Grill otwarty

Grille otwarte to bardziej tradycyjna forma grillowania, gdzie otwarta konstrukcja rusztu umożliwia bezpośredni dostęp do ognia. Choć zwykle tańsze niż modele zamykane, grille otwarte wymagają większej atencji i kontroli  podczas grillowania, a brak pokrywy może wpływać na równomierne gotowanie potraw. Mimo to, dla wielu entuzjastów grillowania, otwarty grill oferuje charakterystyczny smak i doświadczenia zbliżone do biesiadowania przy ognisku​​.

Grille zamykane a rodzaj paliwa

Grille węglowe zamykane

Grille węglowe z pokrywą łączą tradycyjne grillowanie z zaawansowaną kontrolą temperatury. Pokrywa pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury,  dzięki czemu dania poddawana są równomiernemu działaniu ciepła i  zachowują pożądaną soczystość. Grillowanie z pokrywą redukuje ryzyko powstania szkodliwych substancji i zapewnia lepsze efekty kulinarne, szczególnie przy dłuższym grillowaniu. W przeciwieństwie do grilli otwartych, modele zamykane oferują bardziej zróżnicowane możliwości grillowania, od powolnego pieczenia po szybkie grillowanie.

 Grill węglowy Weber Master-Touch Premium z poktywą

Weber Master-Touch Premium SE E-5775 to wszechstronne urządzenie do grillowania, pieczenia i wędzenia. Ten grill Weber węglowy jest wyposażony w ruszt Gourmet BBQ, system ze stali szlachetnej i oferuje dużą powierzchnię grillowania. Posiada również system czyszczenia One-Touch, Char Ring i Diffuser System do wędzenia i powolnego grillowania. Jego pokrywa z wbudowanym termometrem umożliwia precyzyjne kontrolowanie temperatury.

Grille gazowe zamykane

Grille gazowe z pokrywą to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę i szybkość grillowania. Pokrywa zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła. Ponadto, grillowanie z pokrywą na grillu gazowym umożliwia bardziej zróżnicowane gotowanie - od delikatnych ryb po grubsze kawałki mięsa. Tego typu grille oferują wygodę użycia, czystość i szybkość rozpalania oraz grillowania, z dodatkową korzyścią stabilnej kontroli temperatury dzięki pokrywie.

Napoleon LEGEND 365 

Grill gazowy Napoleon LEGEND 365 jest wyposażony w trzy palniki ze stali nierdzewnej i ruszty WAVE z litego żeliwa. Posiada solidną pokrywę pokrytą emalią porcelanową oraz wbudowany termometr ACCU-PROBE™ i system zapłonowy JETFIRE™ dla łatwego rozpalania.Składane panele boczne z haczykami na narzędzia zwiększają jego praktyczność.Jest idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wydajność i funkcjonalność w grillowaniu. Dla osób, które szukają grilla z dodatkową powierzchnią do gotowania, proponujemy alternatywę - grill gazowy Napoleon Legend 365 z kuchenką boczną.

Weber Q 3200 

Weber Q 3200 to kompaktowe urządzenie idealne do grillowania w ogródkach i na balkonach. Z dwoma palnikami zapewnia efektywną dystrybucję ciepła dla różnorodnych potraw. Ten grill gazowy weber jest wyposażony w termometr zintegrowany z pokrywą, składane stoliki boczne i odlewaną ruszt grillowy emaliowany porcelaną, oferuje różne możliwości grillowania - zarówno bezpośrednie jak i pośrednie. Dla osób szukających urządzeń na większe spotkania, polecam grille Weber tj.Weber Genesis E-325s oferujący  3 palniki ze stali nierdzewnej oraz 1 strefę wysokiej temperatury

Grille elektryczne zamykane

Grille elektryczne z pokrywą łączą nowoczesną wygodę z tradycyjnym smakiem grillowania. Są idealne do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, oferując stabilną kontrolę temperatury i równomierne gotowanie. Pokrywa w tych grillach umożliwia utrzymanie stałej temperatury, co jest szczególnie ważne przy grillowaniu delikatnych potraw. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku potrzeby stosowania otwartego ognia, grille elektryczne z pokrywą są doskonałym wyborem dla miłośników grillowania poszukujących prostoty i wygody, w ograniczonej przestrzeni (szczególnie miejskiej, ze współistniejącymi restrykcjami wspólnotowymi odnośnie grillowania).

 • Grill Weber PULSE 2000 Stand 

Grill elektryczny Weber PULSE 2000 Stand łączy cyfrową technologię iGrill z kompaktowym designem. Idealny do użytku na balkonach i małych przestrzeniach, oferuje precyzyjne kontrolowanie temperatury. Jego wyposażenie to m.in. ruszt żeliwny pokryty emalią porcelanową, pokrywa i misa z odlewanego aluminium oraz dwie strefy grillowania. Grill elektryczny Weber posiada elektroniczną kontrolę temperatury. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy szukają uniwersalnego, kompaktowego grilla  wygodnego w użyciu  i wyposażonego w zaawansowaną technologii grillowania.

Różnice w grillowaniu na grillu zamykanym i otwartym

Grillowanie na grillu zamykanym i otwartym różni się pod wieloma względami - od sposobu przygotowania potraw po końcowy efekt kulinarne.

Temperatura grillowania

Grille z pokrywą umożliwiają lepszą kontrolę temperatury, co przekłada się na równomierne gotowanie. W grillach otwartych trudniej jest utrzymać stałą temperaturę, co może prowadzić do nierównego dopieczenia potraw. Zamykanie pokrywy pozwala na osiągnięcie wyższych temperatur i jest idealne do technik grillowania pośredniego, takich jak pieczenie.

Smak i soczystość potraw

Grillowanie z pokrywą zatrzymuje soczystość potraw, szczególnie przy dłuższym gotowaniu. Pozwala to na zachowanie więcej naturalnych soków i aromatów w mięsie. Grille otwarte oferują charakterystyczny, intensywny smak grillowany potraw, choć te mogą być bardziej podatne na przesuszenie.

Możliwości kulinarne

Grille z pokrywą często oferują większą wszechstronność - pozwalają na gotowanie pośrednie, wędzenie i pieczenie - co trudniej osiągnąć na grillach otwartych. Grille otwarte są natomiast idealne do szybkiego grillowania produktów takich jak steki czy hamburgery, gdzie ważne jest osiągnięcie mocnego, bezpośredniego ciepła.

Jakie danie grillować z zamkniętą pokrywą a jakie bez?

Dania idealne do grillowania pod pokrywą to:

 • powolnie pieczone mięsa:  pieczona łopatka, brisket czy żeberka świetnie sprawdzają się w grillach z pokrywą. Niska temperatura i dłuższy czas gotowania pozwala na soczystość i głębię smaku,
 • wędzone potrawy: grill z pokrywą umożliwia wędzenie ryb, mięs czy serów, dodając im wyjątkowego aromatu,
 • pieczywo i pizza: grille z pokrywą mogą służyć jako piekarnik do wypieku chleba, pizzy czy innych wypieków, co jest trudne do osiągnięcia na otwartym grillu.

Dania Idealne do grillowania na otwartym grillu to:

 • steki i burgery: grille otwarte są idealne do szybkiego grillowania steków i burgerów, gdzie kluczowe jest osiągnięcie wysokiej temperatury i  bezpośredniego ciepła,
 • warzywa: warzywa takie jak papryka, cukinia czy kukurydza grillowana na otwartym ogniu zyskują charakterystyczny wędzony smak,
 • szaszłyki i kiełbaski: szybkie grillowanie szaszłyków i kiełbas to idealna opcja dla grilli otwartych, zapewniająca chrupkość i aromat potraw.

Porady i triki grilmasterów

Grillowanie, niezależnie od typu grilla, wymaga umiejętności i praktyki. W tej sekcji podzielimy się kilkoma poradami i trikami, które pomogą Ci osiągnąć mistrzostwo w grillowaniu, zarówno na grillach zamykanych, jak i otwartych.

Efektywne grillowanie z użyciem pokrywy

Kluczem do sukcesu przy grillowaniu z pokrywą jest właściwa regulacja temperatury. Należy pamiętać, że zamknięcie pokrywy zwiększa temperaturę wewnątrz grilla, co jest idealne do powolnego pieczenia czy wędzenia. Dla mięs wymagających dłuższego gotowania, takich jak brisket czy żeberka, utrzymanie niższej, stabilnej temperatury zapewni idealną soczystość i głębię smaku. Dodatkowo, pokrywa umożliwia wykorzystanie grilla do wędzenia, co dodaje potrawom wyjątkowego aromatu.

Sztuka grillowania na otwartym ogniu

Grillowanie na otwartym grillu wymaga kontroli nad ogniem i płomieniem. Idealne jest do szybkiego grillowania steków, burgerów czy warzyw, gdzie bezpośrednie ciepło zapewnia chrupkość i wędzony smak. Aby zapobiec przesuszeniu mięsa, warto stosować technikę grillowania pośredniego, przesuwając potrawy na mniej gorące części rusztu. Regularne obracanie potraw i kontrolowanie płomieni pozwoli na równomierne grillowanie i zachowanie soczystości.

Konserwacja i czyszczenie grilla

Aby grill służył przez wiele sezonów, ważna jest jego regularna konserwacja i czyszczenie. Grille z pokrywą wymagają czyszczenia zarówno rusztów, jak i wewnętrznej części pokrywy. Zaleca się regularne usuwanie popiołu i resztek jedzenia, co zapobiega korozji i utrzymuje grill w dobrym stanie. Ma oczywiście wpływ także na smak potraw. Dla grilli otwartych ważne jest, aby po każdym użyciu czyścić ruszty i regularnie opróżniać pojemnik na popiół.

Jak wybrać idealny grill dla siebie?

Wybór między grillem zamykanym a otwartym zależy od indywidualnych preferencji, stylu grillowania oraz rodzaju potraw, które najczęściej przygotowujesz. Grille zamykane oferują większą kontrolę nad procesem grillowania, są idealne do różnorodnych technik kulinarnych i zapewniają lepszą konserwację soczystości potraw. Z kolei grille otwarte to klasyka grillowania, oferująca bezpośredni kontakt z płomieniem i charakterystyczny smak potraw. Jeśli nie lubisz się ograniczać, lepiej zainwestować w grill z pokrywą, którą możesz używać wedle uznania.

Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby grill spełniał Twoje oczekiwania i pasował do Twojego stylu.  Odwiedzając Grillmajster.pl  znajdziesz szeroką gamę grilli, zarówno zamykanych, jak i otwartych, które pomogą Ci w stworzeniu niezapomnianych wspomnień kulinarnych Zapraszamy do sklepu stacjonarnego oraz online!