Podobnie jak spór o najlepszy model auta wydaje się być nierozstrzygnięty, tak i z grillem sprawa pozostaje niezmiennie otwarta. Zdania są podzielone zarówno jeśli chodzi o typ zasilania grilla (grille na węgiel, gazowe, elektryczne lub na pellet) jak i producenta.

Jedno jest pewne - warto zaufać sprawdzonym markom z wieloletnią tradycją na rynku. Dobry grill to solidne wykonanie, wysokiej jakości materiały i zastosowanie nowoczesnych technologii zwiększających komfort i możliwości grillowania.

Trendy na 2024 rok

W 2024 roku obserwujemy kilka kluczowych trendów:

 • Rośnie zainteresowanie grillami premium: Konsumenci coraz częściej szukają grilli wysokiej jakości, które oferują innowacyjne funkcje i trwałość.
 • Zwiększa się popularność grilli inteligentnych: Grille zintegrowane z technologią Wi-Fi lub Bluetooth stają się coraz bardziej popularne, umożliwiając użytkownikom precyzyjną kontrolę temperatury i monitorowanie procesu grillowania zdalnie.
 • Ekologiczne rozwiązania: Coraz więcej osób wybiera grille przyjazne dla środowiska, takie jak grille elektryczne lub grille zasilane gazem ziemnym.

Idąc tym tropem, przedstawiamy najważniejsze informacje i unikalne cechy uznanych na rynku  producentów grilli Napoleon, Weber oraz Broil King. Łączą je dobrej jakości materiały oraz wytrzymała konstrukcja grilli, natomiast odróżniają opatentowane technologie. Jakie? Zapraszam dalej. 

Grille Napoleon

Napoleon to kanadyjski producent grilli gazowych i węglowych. Firma działa na rynku od ponad 40 lat. Ostatnie lata przyniosły im dużą popularność, dlatego coraz częściej analizowane są w porównaniu do Weber i Broil King.

Grill gazowy Napoleon to synonim jakości oraz wszechstronności. Modele są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy użytkownik może swobodnie dobrać grilla dopasowanego do stylu grillowania, potrzeb oraz możliwości finansowych. Łączy je jednak stały zestaw technologii, w które został wyposażony każdy model. Poza  technikaliami, ich cechą wspólną jest także stylowy design.

Unikalne technologie marki Napoleon:

 • SIZZLE ZONE™

 Ta technologia  zapewnia bardzo wysokie i intensywne nagrzewanie, które pozwala na szybkie zamykanie  porów w mięsie i zachowanie naturalnej, obłędnej soczystości (możliwość osiągnięcia 800 stopni Celsjusza w kilka chwil!)

 • ACCU-PROBE™

To zaawansowany system kontroli temperatury, który umożliwia precyzyjne monitorowanie i regulację temperatury wewnątrz grilla,

 • JETFIRE™

Jest to system zapłonu, który zapewnia szybkie i niezawodne zapalanie palników, eliminując potrzebę używania zapałek czy zapalniczek.

 • charakterystyczne dla Naopelona ruszty do grillowania WAVE wykonane z litego żeliwa pokrytego dodatkowo emalią porcelanową,
 • Napoleona można kojarzyć także z palnikiem na podczerwień, który niejako rewolucjonizuje przyrządzanie steków na grillu.

Producent grilli Napoleon zadbał także o bardzo konkurencje warunki gwarancyjne. Wysoka jakość poparta długą gwarancją zdecydowanie wpływa na ich konkurencyjność.

Grille Napoleon - najchętniej kupowane modele

Stawkę otwiera model podstawowy - grill gazowy Napoelon Freestyle 365. Jest to kompaktowe urządzenie o sporych możliwościach. Posiada 3 palniki o dużej mocy oraz palnik boczny a także 2 półki boczne i inne rozwiązania zwiększające jego funkcjonalność.Emaliowane osłony palników gwarantują ich dłuższą żywotność.Alternatywą jest 
grill gazowy Napoleon Freestyle 365 z kuchenką boczną Sizzle Zone. Urządzenie wyposażeniem jest niemal identyczne z jego poprzednikiem. Różni się przede wszystkim wspomnianym SIzzle Zone - czyli palnikiem na podczerwień. Osiągając temperaturę 800°C  jest perfekcyjny do przygotowywania wybornych i charakterystycznie obrandowanych steków.


Warto dodać, że serii Napoleon Freestyle ruszty żeliwne są podzielone - jedną część można wyciągnąć i umieścić płytę żeliwną.

Jeśli mowa o rusztach, na kilka słów zasługuje Napoleon Phantom Freestyle 425  z palnikiem bocznym Sizzle Zone, ponieważ tylko on w ramach serii Freestyle posiada niezwykle wytrzymały  ruszt ze stali nierdzewnej. Ruszty wykonane ze stali nierdzewnej są prostsze do utrzymania w czystości i nie wymagają intensywnego procesu przygotowawczego. Stal nierdzewna charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem i równie szybkim ochładzaniem. Napoleon Phantom posiada 4 palniki oraz oczywiście palnik na podczerwień. 

Grille Weber

Weber to amerykańska firma słynąca z wysokiej klasy grilli gazowych, elektrycznych a także węglowych.Grille Weber to doskonałe rozwiązanie dla miłośników grilla, którzy chcą cieszyć się smakiem świeżych potraw na świeżym powietrzu - idealnie sprawdzą się na balkonach, tarasach lub w ogrodzie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, co jest niezwykle istotne przy użytkowaniu na zewnątrz. Grille Weber charakteryzują się nowoczesnymi konstrukcjami, funkcjonalnością i estetyką.

Unikalne technologie marki Weber

 • GS4 GRILLING SYSTEM

 Ta technologia Weber obejmuje cztery kluczowe elementy: elektroniczny system zapłonu Infinity, zaawansowany system niezwykle wydajnych palników , system kontroli temperatury oraz system odprowadzania tłuszczu, który minimalizuje ryzyko przypalania się tłuszczu

 • SZYNY AROMATYZUJACE FLAVORIZER

Są to specjalne blaszki umieszczone nad palnikami, które zbierają i odparowują skapujący sok z potraw, nadając im charakterystyczny smak i aromat. Szyny dodatkowo zabezpieczają palniki przed zabrudzeniem tłuszczem.

 • IGRILL TECHNOLOGY

Jest to opcjonalny system monitorowania temperatury, który umożliwia bezprzewodowe monitorowanie temperatury potrawy za pomocą aplikacji na smartfona.

Chętnie wybieranym modelem od tego producenta jest Weber spirit ii e-310.  

Grill Weber Spirit II charakteryzuje się trwałością, solidnością i odpornością na rdzę. Wykonany jest z wysokiej jakości stali, pokrytej emalią porcelanową. Urządzenie do grillowania jest wystarczająco duże i funkcjonalne, aby przygotować potrawy dla około 10 osób. Grill Weber Spirit II E-310 GBS został wyposażony we wspomniany system GS4 i trzy palniki o dużej wydajności wykonane ze stali. Palniki pozwalają osiągnąć doskonałe rezultaty w grillowaniu potraw praktycznie bez ograniczeń. NIeocenioną zaletą tego grilla jest system wymiennych wkładów Gourmet BBQ System, który zwiększa możliwości przygotowywanych dań. Możliwe jest również dokupienie dodatkowych akcesoriów, takich jak żeliwna patelnia czy kamień do pizzy. Inne cechy grilla Weber Spirit II E-310 GBS to między innymi ergonomiczna pokrywa Mid-Hinge z odlewu aluminium pokryta emalią porcelanową, termometr wbudowany w pokrywę, łatwy dostęp do butli gazowej, składany stolik boczny, 6 wieszaków na sztućce, stojak do podgrzewania zwiększający powierzchnię użytkową grilla czy wytrzymałe kółka z funkcją blokady.


Z pełnym przekonaniem możemy polecić
Grill gazowy weber genesis e-325s jako idealne rozwiązanie zarówno na rodzinny obiad, jak i uroczystości w większym gronie.  Powierzchnia grillowa o wymiarach 68 × 48 oraz opcja korzystania z rozsuwanego górnego poziomu, duży składany stół roboczy oraz specjalne półce bocznej z 6 uchwytami na sztućce zdecydowanie ułatwiają przygotowanie biesiady. Ten grill gazowy jest wyposażony w 3 palniki, które można włączyć za pomocą elektronicznego zapłonu. Zaletą Genesis jest też dedykowana strefa wysokiej temperatury idealna do przypiekania i obsmażania żywności. 


Grille Broil King

Broil King to uznany kanadyjski producent grilli gazowych, węglowych oraz na peletowych.Firma istnieje już od  ponad 30 lat i niezmiennie stawia na wysoką jakość produktów. Broil King jest znany z innowacyjnego podejścia do projektowania grilli,  zastosowania wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna i żeliwo oraz stałego zaangażowanie w badania i rozwój systemów, np PGT. Firma doskonali swoje produkty, wprowadzając rozwiązania i technologie.Grille marki Broil King zdobyły wiele nagród i wyróżnień w branży grillowej.

Na początek warto wyjaśnić akronim PGT. Jest to skrót od Performance grill technology i dotyczy wydajnego systemu grillowania, na który składa się 5 kluczowych rozwiązań technologicznych. Dzięki nim możliwe jest bardzo wydajne grillowanie oraz osiągnięcie autentycznego, trudnego do uzyskania na innych urządzeniach smaku BBQ grillowanych potraw.

Unikalne technologie marki Broil King

 • PALNIKI DUAL-TUBE w grillach gazowych

Te opatentowane palniki Dual-Tube Są to palniki posiadają wewnątrz drugą tubę. Jej zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia gazu oraz ulepszenie mieszanki gazu z tlenem. Technologia ta zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła, eliminując "zimne miejsca" na ruszcie.

 • FLAV-R-WAVE

To specjalne płyty, które wypełniają całe dno piekarnika. Ich zadaniem jest ochrona palników od tłuszczu ale także zbieranie i odparowywanie wyciekających z dań soków i tłuszczów, co “podkręca” smak potraw.

 • DWUSTRONNE ŻELIWNE RUSZTY

Dwustronne ruszty to oczywiście funkcjonalność i wygodna, jednak to co wyróżnia dwustronne ruszty żeliwne Flav-R-Cast™ to większa waga, mniejsze odległości między żeberkami rusztu i ogólna większa grubość. Dzięki temu cechują się wyższą  zdolnością utrzymywania ciepła i  jego równomiernego rozprowadzenia. Ruszty są też bardziej wytrzymałe.

 • ZAWORY LINEAR- FLOW oraz Sure-Lite Ignition System: 

Optymalną temperaturę oraz precyzyjną kontrolę zapewniają zawory z technologią pokręełł sensi-Touch. Całości dopełnia niezawodny system zapłonu, który gwarantuje szybkie i bezpieczne zapalanie palników.

 • THERMA-CAST

Doskonale utrzymujący ciepło piekarnik z odlewu z aluminium to przemyślana konstrukcja, która zapewnia równomierne nagrzewanie oraz izolację cieplną.

W ramach bogatej oferty grilli i akcesoriów Broil King warto rozważyć wydajny model Broil King Monarch 320 z system PGT.  Posiada trzy palniki o łącznej mocy 8,8 kW, co zapewnia wystarczającą moc grzewczą do przygotowania różnorodnych potraw. Grill ten charakteryzuje się również dużą powierzchnią grillowania i posiada obrotowy ruszt do podgrzewania z miejscem do przechowywania 50 x 24. Monarch 320 ma wytrzymałą konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje trwałość i długotrwałe użytkowanie. Precyzję grillowania zapewnia termometr Deluxe Accu-Temp™. Plusem są także składane półki boczne ze stali nierdzewnej oraz koła z możliwością blokady. Seria Monarach pozwala oczywiście na grillowanie z użyciem akcesoriów uzupełniających - wkładów GBS typu kamień do pizzy, krata do steków czy kociołek do zupy.


Jeśli komuś zależy na jeszcze większych możliwościach i dodatkowych funkcjach, warto rozważyć zakup modelu
Broil King Monarch 340. Różnica między tymi dwoma modelami polega przede wszystkim na liczbie palników. Monarch 340 posiada trzy palniki główne oraz palnik boczny, co daje jeszcze większą moc grzewczą oraz umożliwia jednoczesne przygotowanie większej ilości potraw. Ponadto, model 340 oferuje jeszcze większą powierzchnię grillowania. Standardem jest oczywiście system PGT, duże blaty robocze oraz skład półki i termometr.


Zatem, niezależnie od tego, na którego producenta wybór padnie, miej pewność że będzie do dobrej jakości grill na lata. Ostateczny wybór powinien uwzględniać preferencje indywidualne dotyczące wielkości rusztu, ilości palników, obecności bocznej kuchenki itp. Innowacyjne technologie są na pewno czynnikami, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie grilli, ponieważ zwiększają komfort grillowania, wydajność oraz możliwości kulinarne.