Dla miłośników grilla brak ogrodu nie jest ograniczeniem. Do dyspozycji pozostają tereny za miastem lub miejsca publiczne specjalnie do tego przeznaczone. Wiele osób wykorzystuje w tym celu także balkon. Niezależnie od tego czy jest to duży taras czy przestrzeń ledwo mieszcząca suszarkę do prania, zawsze można znaleźć rozwiązanie,  aby cieszyć się potrawami grillowanymi na świeżym powietrzu. Jakiego grilla wybrać i na co zwrócić uwagę przygotowując się do grillowania na balkonie?

Grillowanie na balkonie w świetle przepisów

Temat jest dyskusyjny i często wzbudza emocje, dlatego potwierdzamy podstawową informację – polskie prawo nie zabrania grillowania na balkonie. Co nie jest zabronione można uznać za dozwolone. Zapisy mówią natomiast o przestrzeganiu porządku i dobra innych mieszkańców, co przy rozsądnym użytkowaniu jest jak najbardziej możliwe do spełnienia. 

Idąc nieco dalej, niektóre wspólnoty mogą mieć w swoich regulaminach zapisy dotyczące grillowania, zatem dla pewności warto przed grillowaniem zapoznać się z ich treścią.

Grill na balkon - jaki najlepszy?

Z uwagi na wspomniane dobro mieszkańców lepiej zrezygnować z grilla węglowego. W takich warunkach stwarza  on realne ryzyko pożaru, ponieważ wystarczy chwila, by żar z grilla porwany przez wiatr wpadł na przykład na balkon do sąsiadów (łatwopalne osłony na balkon np. słomiankowe czy bambusowe dodatkowo pogarszają sprawę).  Kolejnym nie mniej ważnym argumentem jest unoszący się dym i zapachy. Grille węglowe robią w tym aspekcie dużo zamieszania i możemy być pewni, że całe sąsiedztwo będzie wiedzieć kto urządza imprezę na balkonie.

Grille elektryczne

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i utrzymaniu dobrych sąsiedzkich relacji warto wybrać na balkon grill elektryczny. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim jest bezpieczny w użytkowaniu- nie ma w nim żaru, który groziłby przypadkowym przeniesieniem i zapłonem. Możesz go używać przez cały rok – zarówno na balkonie jak i w kuchni. Kto powiedział, że grillowanie jest zarezerwowane tylko na sezon wiosenno-letni?. Podczas przyrządzania potraw na grillu elektrycznym wydziela się mniej zapachów, więc zmniejszasz ryzyko  związanych z tym utarczek z sąsiadami.

Grill elektryczny Weber jest bardzo praktyczny, ponieważ szybko osiąga gotowość do działania, jest  intuicyjny w obsłudze i łatwy w czyszczeniu. W porównaniu z tradycyjnymi grillami węglowymi daje także więcej możliwości kulinarnych. Wielofunkcyjne grille elektryczne umożliwiają przygotowanie różnorodnych dań.

Grille gazowe

Urządzenia zasilana gazem także sprawdzają się dobrze na balkonach. Ich kluczową zaletą, podobnie jak w elektrycznej wersji, jest brak ryzyka przeniesienia żaru. Grille gazowe są wyposażone w pokrywy – dzięki temu są bardziej przyjazne sąsiadom, ponieważ emitują mniej zapachów i dymu. Wykorzystując akcesoria do grillowania z systemu GBS możesz wyczarować różnorodne potrawy – kiełbaski, stek, żeberka, pizzę a nawet naleśniki i gofry. Grille gazowe Weber różnią się rozmiarami, dlatego możesz znaleźć model, który będzie idealnie wpisywał się w możliwości przestrzenne Twojego balkonu. Do dyspozycji masz zarówno kompaktowe modele, idealne na kameralne spotkania, jak i większe urządzenia. Popularny kompaktowy grill, często wybierany przez klientów właśnie na balkon to Grill gazowy Weber® Q 1200. Jest bardzo poręczny, wydajny i ma dużą moc. Bez problemu można go zabrać za sobą na spontaniczny wypad za miasto. Posiada elektryczny zapłon, wbudowany w pokrywę termometr oraz praktyczne składane stoliki boczne.


Dzisiejsze nowoczesne technologie i szeroka dostępność  i różnorodność sprzętów do grillowania sprawiają, że możesz grillować praktycznie w każdych warunkach. Zapraszamy do sklepu grillmajster.pl – wspólnie wybierzemy najlepsze urządzenie i akcesoria dostosowane do Twoich możliwości i potrzeb.