Rożen to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać soczyste i chrupiące mięso. W ten sposób można zachować wszelkie smaki i aromaty, a także sprawić, że mięso będzie wypieczone równomiernie z każdej strony. Warto jednak zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym mięso grillowane na różnie będzie idealne.

Działanie rożna do grilla

Na rynku dostępne są różna, które można stosować w różnych modelach grilla - węglowych, gazowych (np. Grille Gazowe Broil King), a także elektrycznych. Dzięki niemu można upiec kawał mięsa w całości. Każdy rożen składa się z kilku charakterystycznych elementów:

  • szpikulec - na niego nabija się mięso,
  • widelce - dodatkowo podtrzymują mięso, dzięki czemu można mieć pewność, że nie wysunie się ono podczas grillowania,
  • sinik oraz pierścień - wprawiają mięso w ruch obrotowy.

Kawałek, który chcemy grillować można wstawić na 2 godziny, podczas których grill wykona całą pracę. Należy tylko pamiętać o regularnym polewaniu mięsa tłuszczem, aby wciąż było ono soczyste.

O czym pamiętać podczas korzystania z rożna?

Korzystanie z rożna jest bardzo łatwe. W pierwszej kolejności trzeba skręcić wszystkie części za pomocą odpowiedniego śrubokręta i wyjąć ruszty. Trzeba także odpowiednio przygotować pojemnik na tłuszcz, a z zewnętrznej strony zamontować element, który będzie podtrzymywał silnik elektryczny, w którym trzeba umieścić koniec szpikulca, na który wcześniej zostało nabite mięso.

Przydatne akcesoria do grillowania na rożnie

Podczas grillowania na rożnie, warto korzystać z kilku bardzo praktycznych akcesoriów. Przydadzą się np. rękawice skórzane, które idealnie sprawdzą się podczas grillowania, mają one prosty wygląd i zapewniają optymalną ochronę dłoni, a także przedramion. Podczas grillowania, można mieć styczność z iskrami czy gorącym żarem dlatego jest to bardzo ważne. Rękawice pozwalają także na wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Kolejną rzeczą, na której zakup warto się zdecydować jest specjalny termometr do grilla. Warto zapoznać się z ofertą termometrów. Bezprzewodowe termometry do mięsa znacznie ułatwiają przygotowanie wybornych steków oraz innych rodzajów mięsa. Nowoczesny model termometru jest połączony ze stacją ładującą. Wykonano go z drewna najwyższej jakości. Miernik można połączyć ze specjalną aplikacją, która towarzyszy przez cały proces grillowania i dostarcza instrukcji dotyczących dalszego postępowania. Aplikacja może precyzyjnie określić czas gotowania, a także zaalarmować o potrzebie polewania olejem.

Grillowanie na rożnie przy użyciu tych akcesoriów jest bardziej praktyczne i skuteczne.

Kilka praktycznych porad na temat grillowania na rożnie

Aby grillowanie na rożnie przebiegło prawidłowo, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim prawidłowo nadziane mięso na rożen powinno się jednostajnie obracać i równomiernie upiec. Należy przywiązać szczególną uwagę do tej czynności. Pod grillowanym mięsem należy umieścić specjalną aluminiową tackę lub brytfankę, aby spływający tłuszcz mógł się gromadzić w jednym miejscu. Ciekawym rozwiązaniem jest napełnienie jej winem, piwem lub wodą z cebulą - soki, które będą odparowywały sprawią, że mięso będzie miało niepowtarzalny smak.

Zanim ściągnie się mięso z rusztu, należy sprawdzić czy jest ono już gotowe. Jak wspomniano wcześniej - w tym celu warto użyć termometru do mięsa. Przed pokrojeniem i podaniem mięso powinno odpocząć przez około 10 - 15 minut.

Grillowanie na rożnie to bardzo prosty i efektowny sposób na przygotowanie pysznego i soczystego mięsa. Należy tylko przestrzegać kilku najważniejszych zasad, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Warto zaznaczyć, że na rożnie można grillować nie tylko kurczaka, ale także szynkę, pieczoną wieprzowinę, udziec jagnięcy, kaczkę, pieczeń wołową, a także ananasa. Możliwości jest naprawdę wiele!