Na jakość grillowania przekładają się nie tylko kwestie doboru produktów i akcesoriów do grillowania czy umiejętności kulinarne grillmajstra. Musimy pamiętać o jeszcze jednym, bardzo istotnym czynniku jakim jest czyszczenie grilla. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak zrobić to szybko i profesjonalnie. Regularne czyszczenie i konserwacja grilla gazowego przedłuży jego żywotność a Tobie pozwoli dłużej cieszyć się wspaniałym smakiem grillowanych dań.

Akcesoria do czyszczenia grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego to dosyć prosta czynność i nie wymaga zaawansowanych narzędzi. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów i chwilę wolnego czasu. Warto kupić specjalną szczotkę przeznaczoną do czyszczenia rusztu, najlepiej z włosiem ze stali szlachetnej. Przydadzą się również ścierki do wytarcia grilla na sucho a także środki do czyszczenia i konserwacji grilla. Przed czyszczeniem przygotuj sobie też miskę z ciepłą wodą – na pewno będziesz mieć okazję do jej użycia.

Czyszczenie grilla gazowego krok po kroku

Zanim przejdziemy do omówienia etapów czyszczenia musimy przypomnieć o tej oczywistej, jednak nie zawsze uwzględnianej kwestii – grilla należy czyścić regularnie, po każdym użyciu. 

 Jeśli stosujesz się do tej zasady, jednorazowo poświęcasz na czyszczenie kilkanaście minut i nie przysparza Ci ono szczególnych problemów. Jeśli jednak pofolgujesz sobie parę razy, w efekcie czego staniesz w końcu do nierównej walki z zaschniętym, przypalonym tłuszczem i starymi resztkami jedzenia, może już nie być tak wesoło. Przejdźmy do konkretów.

  1.  Wypalenie

Resztek jedzenia i zabrudzeń na ruszcie pozbędziemy się czyszcząc grilla przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Wypalenie polega na tym, że przy zamkniętej pokrywie włączamy wszystkie palniki grilla gazowego i rozgrzewamy go do maksymalnej temperatury. Gdy z grilla przestanie wydobywać się dym, czyli po ok. 15-20 min., wyłączamy palniki. 

Proces ten należy przeprowadzić także przed pierwszym użyciem nowo zakupionego grilla gazowego.

  1. Czyszczenie

Gdy grill trochę ostygnie zabieramy się za czyszczenie poszczególnych elementów. Najlepiej rozpocząć od pojemnika na tłuszcz – opróżniamy jego zawartość i przemywamy wodą. Następnie specjalną szczotką pozbywamy się resztek z pozostałych przestrzeni – rusztu, aromatyzerów, piekarnika i palników. Aby ułatwić usuwanie zabrudzeń  z zewnętrznej i wewnętrznej części grilla warto użyć środków do czyszczenia grilla. Płyny do czyszczenia żeliwa i stali nierdzewnej Weber pozwolą zadbać kompleksowo o Twojego grilla Weber.

W trakcie czyszczenia możemy napotkać inny częsty problem – rdzę. Jak wyczyścić ruszt z rdzy? Na początek oczyszczamy go szczotką do rusztów. Następnie wypalamy go przez ok. 15 min i wychładzamy. Na końcu dokładnie myjemy ruszt wodą z płynem do mycia naczyń i osuszamy.

  • Konserwacja grilla gazowego

Gdy sprzęt jest już czysty przechodzimy do równie istotnego kroku jakim jest konserwacja. Odpowiednie zabezpieczenie grilla wydłuża czas jego sprawnego działania i chroni przed korozją. Ułatwia też kolejne czyszczenie, ponieważ tworząc ochronną powłokę zmniejsza przywieranie jedzenia. Po każdym użyciu i wyczyszczeniu pokrywamy ruszt grilla olejem roślinnym- można to zrobić przy użyciu pędzla z silikonowym włosiem lub rozpylacza oleju.

Po tych kilku krokach grill gazowy Weber jest w zasadzie gotowy do kolejnego użycia. Jak widać, nie są one zbyt skomplikowane a jednocześnie mają bardzo duży wpływ na żywotność grilla. Sezon grillowy już się rozpoczął a pogoda za oknem coraz bardziej zachęca do gotowania na świeżym powietrzu. Zespół grillmajster.pl pomoże dobrać Ci odpowiednie akcesoria do grilla, abyś mógł już teraz zadbać o swojego grilla.