Stek jest jednym z najchętniej spożywanych dań, nie tylko z grilla. Grillowanie steków sprawia, że są one mniej tłuste, jeszcze bardziej kruche i mięsiste. Pyszne steki z grilla, serwowane w coraz bardziej zróżnicowanych smakowitych odsłonach, należy jednak przyrządzać także w nieco inny niż tradycyjny sposób.

Sztuka grillowanie steka

Przyrządzanie steków samo w sobie jest sztuką. Z pewnością kolosalne znaczenie w tym przypadku ma rodzaj oraz jakość mięsa wołowego. Utarło się przekonanie, że najlepsze steki są z wołowej polędwicy. Jest to jednak najdroższy rodzaj wołowiny i często posiłkujemy się innymi niż polędwica partiami. Ważne jest jednak, aby nie było to mięso ani zbyt stare, ani zbyt świeże. Wołowina, jako mięso szlachetne, wymaga tak zwanego sezonowania. Jak grillować stek wołowy, który nie przeszedł tej procedury? Można zaryzykować i przyrządzić niesezonowane mięso wołowe, można również poddać wołowinę sezonowaniu, czyli dojrzewaniu, we własnej lodówce, chowając w niej surowe steki na kilka tygodni, w stałej temperaturze wynoszącej pomiędzy 2 a 4 stopnie Celsjusza. W końcu jak grillować steki, to robić to porządnie! Jeżeli znajdziesz naprawdę wysokiej jakości mięso na grilla, jakiego nie kupisz w supermarkecie, koniecznie odpowiednio je przygotuj. Pamiętaj, że stek to przede wszystkim mięso, jednak liczą się także inne aspekty, czyli na przykład aromatyczne, ale niezbyt intensywne dodatki oraz to, jaka temperatura grilla do steka jest najlepsza. Znaczenie ma również rodzaj grilla używanego do przygotowywania steków.

Stek z grilla elektrycznego

Jeżeli tylko mięso jest gotowe do grillowania, to reszta powinna pójść jak z płatka. Szlachetna, sezonowana wołowina wymaga jedynie odrobiny oliwy i soli. Wszelkie próby przyprawiania i marynowania steka przed wrzuceniem go na grillowy ruszt to duży błąd. Przede wszystkim dobrze posolona wołowina zachowa swój soczysty charakter, a ponadto – stanie się sama w sobie niezwykle aromatyczna. Jaka temperatura grilla do steka będzie odpowiednia w przypadku grilla elektrycznego? Grill taki należy po prostu porządnie rozgrzać. Na niego kładziemy mięso w temperaturze pokojowej posmarowane z wierzchu oliwą oraz posypane lekko solą. Warto unikać grillowania lub smażenia wołowych steków prosto z lodówki. Grillowanie steków za pomocą elektrycznego grilla jest najprostszą metodą – wystarczy go zamknąć, aby zaoszczędzić połowę czasu na przekładaniu mięsa na drugą stronę.

Stek z grilla gazowego

Gazowe grille zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Jak grillować stek wołowy na gazowym grillu? Tego rodzaju urządzenia najczęściej goszczą w różnego typu lokalach gastronomicznych. Jeżeli chodzi o wołowe steki, czyli danie z pewnością należące do tych z górnej półki cenowej, to mamy do czynienia głównie z restauracjami. Solidne gazowe grille osiągają temperaturę nawet kilkuset stopni. Jednak w lokalach, w których kucharze wiedzą, jak grillować steki, wykorzystują oni w pełni potencjał tego typu urządzeń. Grille gazowe posiadają cechę, jakiej próżno szukać w przypadku elektrycznych grilli: można odłączyć tymczasowo jeden z kurków gazu i dzięki temu zyskać dwie możliwości grillowania wołowych steków. Najpierw należy zatem grillować stek krótko, po obydwu stronach, w temperaturze bezpośredniej, czyli na tak zwanym pełnym ogniu. Następnie korzystamy z odłączonego palnika, generującego tymczasem temperaturę pośrednią. Kiedy stek uzyska odpowiednią temperaturę — jest gotowy.

Każdy doświadczony kucharz wie, jak grillować stek wołowy, aby uzyskać odpowiedni efekt. Można go sprawdzić za pomocą odpowiedniego akcesorium w postaci szpikulca połączonego z termometrem. Dobrze przygotowany stek ma temperaturę wewnętrzną odpowiednio:

  • krwisty – 48°C;
  • średnio krwisty – 52-54°C;
  • średnio wypieczony – 56-58°C;
  • mocno wypieczony – 60-62°C;
  • bardzo mocno wypieczony – 65°C.

Grillowanie steków na grillu węglowym

Chociaż zasada jego działania jest zupełnie inna niż grilla elektrycznego i gazowego, to właśnie na tradycyjnym, opalanym węglem drzewnym grillu przyrządzimy pyszne steki, podobne do tych opiekanych na grillu gazowym. W przypadku grilla węglowego mamy możliwość sporządzenia tego pysznego dania nawet tam, gdzie brakuje potężnych zdobyczy nowoczesnej cywilizacji, jakimi są właśnie instalacje elektryczne i gazowe. Jak grillować steki na grillach węglowych? Najpierw przez zaledwie kilka minut w temperaturze bezpośredniej, czyli tuż nad najbardziej rozżarzonym węglem czy brykietem. Następnie, kiedy są już pięknie opieczone po obydwu stronach – przekładamy nasze steki w miejsce, w którym bez pośpiechu osiągną właściwą wewnętrzną temperaturę.

Podczas rodzinnych lub towarzyskich spotkań przy grillu ten, kto wie, jak grillować stek wołowy, z pewnością zyska uznanie i stanie się swoistym mistrzem ceremonii. Pamiętajmy jednak, że wołowina jest mięsem wyjątkowym i tyleż szlachetnym, co kruchym. Trzeba systematycznie go doglądać, by osiągnąć w przypadku każdego zamierzony efekt. Mamy nadzieję, że za sprawą naszych porad już wiesz, jak odpowiednio podejść do tego typu mięsa.