Wiele osób kupując grill gazowy zastanawia się, czy będzie potrafiło go poprawnie odpalić. Nie ma tutaj powodu do obaw - rozpalanie grilla gazowego jest bardzo proste. Poradzimy sobie z nim nawet szybciej niż z grillem węglowym. Wystarczy chwila, abyśmy mogli cieszyć się smakiem ulubionych grillowanych potraw. Jednak, aby poprawnie rozpalić grill gazowy, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przedstawimy je w poniższym poradniku!

Krok 1 - wyczyść grill

Grill gazowy przed rozpoczęciem rozpalania musimy dokładnie wyczyścić. Potrzebna będzie nam do tego szeroka szczotka spiralna. Powinna ona być wykonana ze stali nierdzewnej i mieć trójkątny kształt, dzięki któremu dokładnie wyczyścimy każdy element grilla. Odpowiednią szczotkę do czyszczenia grilla gazowego znajdziesz poniżej. Dzięki użyciu szczotki tego typu pozbędziemy się z rusztu wszystkich pozostałości poprzedniego grillowania.

Szeroka szczotka Broil King

Podczas czyszczenia grilla gazowego ruszt powinien być delikatnie nagrzany. Jego temperatura powinna wynosić około 100°C. Dobrze jest więc wyczyścić dokładnie grill po każdym jego użyciu. Dzięki temu czyszczenie przed rozpaleniem będzie prostsze i mniej czasochłonne.

Krok 2 - zadbaj o konserwację rusztu

Ruszty używane w grillach gazowych wykonane są z żeliwa. Pozwala ono na uzyskanie i utrzymywanie przez cały okres grillowania równomiernej temperatury. Żeliwo jest jednak materiałem, które może bardzo szybko rdzewieć mimo zastosowania pokrywy zabezpieczającej. Jeśli chcemy długo cieszyć się wydajnym grillem gazowym, to musimy regularnie konserwować żeliwny ruszt. W tym celu warto pokrywać go olejem przed i po grillowaniu. Do konserwacji rusztu najlepiej nadają się rafinowane oleje roślinne, które mają wysoki punkt dymienia. Świetnie sprawdzą się więc następujące oleje:

 • Olej rzepakowy
 • Olej z awokado
 • Olej ryżowy
 • Olej słonecznikowy
 • Olej z nasion moreli
 • Olej sezamowy
 • Olej z gorczycy
 • Olej migdałowy
 • Olej kukurydziany
 • Olej sojowy
 • Olej z orzechów ziemnych
 • Olej z orzechów laskowych
 • Olej z pestek winogron

Olej powinniśmy nakładać na rozgrzany ruszt. Jego temperatura powinna wynosić około 100°C. Dzięki temu olej wniknie głęboko w żeliwny ruszt i odpowiednio go zakonserwuje. Dzięki tak nałożonemu olejowi unikniemy również przywierania grillowanego jedzenia do rusztu. Olej nakładany na zimny ruszt mógłby nie spełnić swojej funkcji.

Do konserwacji rusztu olejem przyda nam się rozpylacz oleju. Powinien on być prosty i poręczny taki, jak poniżej. Dzięki użyciu rozpylacza szybko i równomiernie zakonserwujemy ruszt i nie narazimy się na poparzenia.


Krok 3 - podłącz butlę gazową

Grilla gazowego nie uda nam się rozpalić bez podłączenia butli gazowej. Musimy podpiąć do niej reduktor, który z reguły jest dołączony do grillów gazowych. Reduktor musi być bardzo dokładnie dokręcony do butli. Dzięki temu unikniemy nieszczelności i ulatniania się gazu. Następnie odkręcamy zawór butli - wystarczy wykonać jeden delikatny obrót zaworem. Podczas podłączania butli gazowej powinniśmy mieć otwartą pokrywę grilla. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować płomień i unikniemy wybuchu butli gazowej, gdyby doszło do ulatniania się gazu.

Przed rozpalaniem grilla gazowego powinniśmy upewnić się, ile gazu pozostało w naszej butli. Jeśli zostało go niewiele, to powinniśmy się zaopatrzyć w zapasową butlę z gazem. Dzięki temu nie będziemy musieli przerywać grillowania, gdy skończy się gaz w butli.

Krok 4 - odpal grill

Po podłączeniu butli gazowej możemy rozpocząć właściwe odpalanie grilla gazowego. Na początku naciśnijmy piecozapalnik i przekręćmy pokrętło palnika. Powinniśmy wykonać te czynności, mając wciąż otwartą pokrywę grilla. Zamknijmy ją, dopiero gdy palniki się uruchomiły. Następnie odczekajmy chwilę (około 10-15 minut), aby nasz grill mógł się nagrzać i wrzućmy potrawy na ruszt.

Jeśli nasz grill gazowy jest odpalany pierwszy raz, to musimy odczekać dłuższą chwilę, aby ruszt się wypalił. Dzięki temu pozbędziemy się z niego wszystkich fabrycznych pozostałości. Następnie musimy wyczyścić go szczotką, zakonserwować olejem i na nowo rozpalić.