Grillowanie to nie tylko kiełbaski czy steki, ale także pizza!  Dzięki nowoczesnej technologii i dedykowanym akcesoriom,  takim jak kamień do pizzy, przygotowanie pizzy na grillu stało się łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie trzeba już włączać piekarnika na cały dom, wystarczy wykorzystać kamień do pizzy i odpowiednią łopatę, a w ciągu kilku minut można cieszyć się pyszną, chrupiącą pizzą serwowaną w ogrodzie! 

Kamień do pizzy - co to jest?

Kamień do pizzy to specjalny kamień, który służy do pieczenia pizzy - na rynku dostępne są  zarówno wersje do pieczenia w domowym piekarniku jak również kamień do pizzy na grilla.

Aby kamień spełniał swoje zadanie, zwykle wykonany jest z cordieritu lub innego materiału, który charakteryzuje  się dużą odpornością na wysoką temperaturę.  Ogromnym atutem takiego kamienia jest równomierne rozprowadzenie ciepła - dzięki temu pizza z kamienia zachwyca delikatnie chrupiącym ciastem pizzy oraz równomiernym upieczeniem całej powierzchni dania. 

Istotną cechą kamienia do pizzy na grilla jest też wchłanianie nadmiaru wilgoci z ciasta, co oczywiście wpływa na lepszy smak i konsystencję pizzy.

W zależności od modelu grilla i rozmiarów rusztu możesz wybierać pomiędzy różnymi kamieniami.

Jaki grill nadaje się do zrobienia pizzy?

Na stronie Grillmajster.pl znajduje się wiele modeli grilli, podołają wyzwaniu przygotowania pysznej pizzy. Kupując grilla warto brać pod uwagę wszystkie parametry (np.materiał wykonania, rodzaj rusztów, moc, ilość palników, obecność aromatyzerów, bocznej kucheni, pojemność szafki itp.)  a wśród nich właśnie możliwość stosowania wymiennych akcesoriów, które zwiększają wachlarz potraw, jakie będzie można przyrządzić na grillu.

Najlepszymi opcjami są grille z funkcją piekarnika lub/oraz wysokiej temperatury, ponieważ pozwalają one na uzyskanie idealnie chrupiącego ciasta. Poniżej kilka modeli grilli, które mogą być idealnie sprawdzić się w pieczeniu pizzy:

 • Grill gazowy Weber Genesis II E-335

Weber Genesis E-335 to grill gazowy, który  posiada trzy palniki oraz funkcję podgrzewania. Jest wyposażony w system palników GS4, który zapewnia szybkie i skuteczne nagrzewanie. Dodatkowo, grill posiada pokrywę z termometrem oraz wbudowany piekarnik, który umożliwia przygotowanie pizzy na kamieniu. Co istotne  wyposażony jest w system Weber Crafted, który umożliwia zastąpienie rusztu do grillowania z prawej strony dowolnym akcesorium - np. kamieniem do pizzy.

 • Grill gazowy Broil King Baron 490

Broil King Baron 490 to wysokiej jakości grill wyposażony w 4 palniki o dużej mocy oraz liczne akcesoria. Posiada dwustronne emaliowane ruszty oraz pokrywę komorową.  W grillach Broil King używanie kamienia jest równie łatwe - kamień można używać bezpośrednio  - w zamian za 2 ruszty grillowe Baron - albo na odwróconym ruszcie grillowym. Inną opcją jest połączenie z pokrywą do gotowania Broil King. W ten sposób powstaje piec do pizzy, dzięki któremu wypieki mają optymalne ciepło od góry.

 • Grill węglowy Weber Master-Touch Premium  

Weber Master Touch Premium  to grill węglowy do zadań specjalnych.Ten grill węglowy posiada dużą powierzchnię do grillowania oraz system Gourmet BBQ System, który umożliwia korzystanie z różnych akcesoriów, w tym kamienia do pizzy. Grill posiada również pokrywę z termometrem, co pozwala na kontrolowanie temperatury wewnętrznej. Dodatkowo, można na nim nawet wędzić! W zestawie dołączony jest wkład GBS do steków.

Kamień do pizzy -  jak go używać na grillu i dlaczego warto?

Przyrządzanie pizzy na kamieniu do pizzy na grillu pozwala na uzyskanie chrupiącej wierzchniej warstwy oraz równomiernie upieczonego ciasta, co jest zwykle dość  trudne do osiągnięcia podczas zwykłego pieczenia na ruszcie. Jest to także doskonała alternatywa pieczenia w domu  w ciepłe wiosenno-letnie dni. 

Kamień do pizzy 26 cm od Webera to przykład dość uniwersalnego solidnego kamienia wykonanego z kordierytu, który doskonale się nagrzewa. Jego średnica wynosi 26cm; pasuje do wszystkich grill Weber.

Posiadając grilla Weber z systemem Crafted można zaopatrzyć się w prostokątny kamień do pizzy Weber Crafted. Ten kamień wykonany jest z glazurowanego kordierytu - przeszklenie sprawa, że jest bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Jego atutem jest także rozmiar, który pozwala przyrządzić prawdziwą  ucztę (1,27 cm x 40,64 cm x 41,40 cm).

Prostokątny kamień do pizzy Broil King to także uniwersalna opcja, która można kłaść bezpośrednio na ruszcie lub po prostu zastąpić go. Pasuje do wszystkich grilli Broil King

Jak zrobić pizzę mając do dyspozycji kamień do pizzy?

Jeśli chodzi o sam sposób przygotowania pizzy, w zasadzie niczym się nie różni od tej, którą masz w zwyczaju przygotowywać w domu. 

Używanie kamienia jest dosyć proste. W zależności od modelu grilla, kładzie się go na ruszcie lub zastępuje się nim wyjmowane ruszty.

Aby użyć kamienia do pizzy na grillu, najpierw umieszczamy go w odpowiednim miejscu i rozgrzewamy grill na wysokiej temperaturze przez ok.15-20 minut. Następnie, kładziemy na kamieniu pizzę i pieczemy ją, zamykając pokrywę grilla. Czas pieczenia zależy od wielkości i grubości pizzy oraz temperatury grilla - zwykle danie jest gotowe w 8-12 minut.

Jakie zalety niesie ze sobą używanie kamienia do pizzy Weber?

 •  Skrócenie czasu pieczenia

Kamień nagrzewa się równomiernie i szybko, dzięki czemu pizza może być idealnie upieczona w ciągu zaledwie 8 minut. Taka szybkość pieczenia zmniejsza ryzyko przypalenia ciasta, co często zdarza się przy użyciu tradycyjnych blaszanych form.

 • Równomierne rozprowadzanie ciepła

Kamień nagrzewa się równomiernie na całej powierzchni, a także pochłania wilgoć z ciasta. Dzięki temu pizza jest równocześnie chrupka od spodu, nie jest “mokra”  ani nie przesuszona na wierzchu.

 • Intensywny smak i aromat jak we włoskiej pizzerii

Pizza przygotowana na rozgrzanym kamieniu niemal natychmiast wypełnia otoczenie aromatem prosto z Włoch, a ciasto szybko nabiera delikatnego puszystego kształtu.

 • Kamień do pizzy może być wykorzystywany do pieczenia różnych potraw

Oprócz pizzy, na kamieniu można upiec chleb, bułki i ciasteczka. Dzięki temu kamień nie jest jednorazowym gadżetem, ale elementem wyposażenia, z którego regularnie można korzystać.

Inne akcesoria pomocne w przygotowaniu pizzy na grillu

Oprócz prostokątnego kamienia do pizzy Broil King  lub okrągłego kamienia Weber, dostępne są także inne akcesoria, które mogą okazać się pomocne w przygotowaniu pizzy na grillu. Oto kilka z nich:

 • Nóż do pizzy

Nóż do pizzy Napoleon PRO to narzędzie, które ułatwia krojenie pizzy, tarty, foccacii, podpłomyków i innych wypieków. Wyposażony w ostre ostrze ze stali nierdzewnej, które jest trwałe i łatwe do czyszczenia, zapobiega ślizganiu się podczas cięcia. Ergonomiczny uchwyt zapewnia poręczność i łatwość użycia, a ciężka i solidna konstrukcja jest trwała i wytrzymała.

 • Radełko do pizzy 
Radełko do pizzy to nieocenione narzędzie, które służy do krojenia pizzy na kawałki. Przy użyciu radełka kroimy pizze wzdłuż przez środek. Zazwyczaj tak krojona pizza dzielona jest na 2, 4 lub 8 kawałków. Składa się z okrągłego, ostrza umieszczonego na rączce. Radełko do pizzy jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto lubi przygotowywać lub jeść pizzę.
 • Zestaw do pizzy

Zestaw Broil King to kompleksowe rozwiązanie dla miłośników pizzy na grillu. Składa się z kamienia do pizzy, łopatki do pizzy oraz ramy ze stali nierdzewnej na kamień do pizzy. Kamień do pizzy można używać z obu stron - gładką stronę do wszystkich potraw z ciasta, a żebrowaną do ryb. Rama z wysokiej jakości stali nierdzewnej jest odporna na rdzę i łatwa do czyszczenia. Dzięki spłaszczonej i ściętej krawędzi łopatka wsuwa się bezpośrednio pod pizzę, a uchwyt można odkręcić, aby zaoszczędzić miejsce podczas przechowywania. Zestaw zapewnia optymalną cyrkulację powietrza podczas grillowania i jest niezbędny dla każdego, kto chce przygotować idealną pizzę na grillu. Wymiary kamienia do pizzy to Ø 33 cm, a grubość materiału ramy ze stali nierdzewnej to 1,2 mm.

 • Łopata do  pizzy 

Łopata do pizzy Broil King to niezbędne narzędzie do  grillowania pizzy. Wykonana z trwałej stali nierdzewnej i wyposażona w ergonomiczny uchwyt z gumową powłoką, zapewnia pewny chwyt i kontrolę nad przekładaniem pizzy na grillu. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej krawędzi łopaty, pizza może być bezpiecznie przenoszona i obracana bez ryzyka rozpadnięcia. Łopata jest również łatwa do czyszczenia i utrzymania w doskonałej kondycji.  Łopata do pizzy Broil King ma wymiary 25 x 30 cm, a jej uchwyt jest zabezpieczony dwoma małymi guzikami do blokowania.

Wszystkie te akcesoria mogą pomóc w przygotowaniu pysznej pizzy na grillu, a jednocześnie ułatwić proces jej przygotowywania i podania.