Zakup grilla to decyzja, która wymaga chwili analizy - mnogość wariantów i technologii wcale nie ułatwia wyboru. W tym artykule poznasz kluczowe zalety użytkowania grilla gazowego oraz aspekty, które warto wziąć pod uwagę wybierając konkretną markę i model.

Grill gazowy a węglowy i elektryczny. Odkryj różnice.

Grill gazowy 

Grill gazowy z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się to za sprawą komfortu użytkowania oraz doskonałego smaku serwowanych potraw. Grill jest prosty w obsłudze - szybkie uruchamianie oraz bezproblemowe czyszczenie.Dobrze sprawdza się w gęstej zabudowie, ponieważ nie emituje zapachów uciążliwych dla sąsiadów i jest ekologiczny.

Grill elektryczny

Grill elektryczny posiada znaczą część zalet grilla gazowego. Jest ekologiczny, łatwy w użytkowaniu, niemniej wymaga podłączenia do prądu. Minusem może być raczej kompaktowy rozmiar - trudno o grill elektryczny z dużym rusztem i obszernym piekarnikiem. O ile sprosta przygotowaniu obiadu dla 4 osób, o tyle z większą liczbą gości może sobie nie poradzić.

Grill węglowy

Grille węglowe to dobry wybór dla osób, które lubią tradycyjne grillowanie  -  w ogrodzie, z dala od sąsiadów. Grillowanie na węglu wiąże się z dłuższym rozpalaniem i emitowaniem nieprzyjemnego zapachu. Dużo łatwiej tutaj o przypalenia potraw, a czyszczenie po użyciu także wymaga dłuższej chwili. 

Dlaczego warto zdecydować się na grill gazowy?

Opisane powyżej różnice wysuwają na prowadzenie grill gazowy. Jest wygodny w obsłudze, ekologiczny i zapewnia wspaniałe walory smakowe. W jaki sposób można na nim uzyskać  obłędną soczystość i unikatowy smak potraw?

Grille gazowe Broil King posiadają opatentowane rozwiązanie technologiczne PGT - Performance Grilling Technology. Ten system bazuje na zastosowaniu pięciu unikalnych rozwiązań, które pozwalają wydobyć głębię smaku.

Grill gazowy Broil King Baron 490 to modelowy przykład jak grillować po królewsku z wykorzystaniem wspomnianej technologii. Piekarnik Therma-Cast z odlewu aluminium z profilowanym dnem, dwustronny równomiernie rozgrzewający się żeliwny ruszt Flav-R-Cast, aromatyzery Flav-R pozwalające na odparowanie soków i uzyskanie soczystości oraz mocne palniki Dual- Tube  oraz precyzyjny termometr - to przepis na sukces!

Broil King Baron 490

Ruszt żeliwny czy stalowy – co warto wiedzieć i który wybrać?

Choć różnice między rusztem żeliwnym a stalowym nie są kolosalne, mają jednak wpływ na jakość grillowania.

Ruszt żeliwny

Ruszt żeliwny zyskał miano bardziej profesjonalnego. Ruszt żeliwny jest masywny, grubszy - dzięki temu potrzebuje mniej czasu na nagrzanie i dłużej utrzymuje równomierną, wysoką temperaturę. Nadaje się zatem idealnie podczas imprez, na których planujemy obsłużyć większą liczbę gości. Z drugiej strony, duży ciężar rusztu powoduje, że lepiej sprawdzi się do grilla stacjonarnego. Wiele osób preferuje go ze względu na “obowiązkowy” wzór kratki, jaki zostawia na mięsie. Jest droższy niż jego stalowy odpowiedniki i  wymaga odpowiedniej konserwacji, aby nie dopuścić do pojawienia się rdzawego nalotu (po umyciu należy go wypalić, ostudzić i pokryć olejem).  Właściwie zadbany ruszy żeliwny posłuży na lata.

Ruszt stalowy nierdzewny

Ruszt stalowy jest lżejszy - zatem łatwy w transporcie, jednak szybciej oddaje ciepło w kontekście dłuższego grillowania. Jest mniej wymagający jeśli chodzi o konserwację  - wystarczy go wyszorować po użyciu. Zaletą może być też cena, która jest niższa niż w przypadku rusztu żeliwnego.

Kuchenka boczna. Dodatek, który zmienia rzeczywistość

Kuchenka boczna to dodatek, który czyni z grilla niezwykle wszechstronne urządzenie. Choć oczywiście zwiększa nieco wymaganą przestrzeń na tarasie czy w ogrodzie, palnik boczny niezaprzeczalnie usprawnia gotowanie pod gołym niebem. Kuchenka boczna to duża wygoda i oszczędność czasu. Z nią musisz za każdym razem biec do domu, aby zrobić kawę czy herbatę. Na palniku możesz przyrządzić dodatki do grillowanego dania głównego, np. sos a nawet usmażyć kotleta dla dzieci, które często preferują znane smaki.

Jak dopasować grilla gazowego do swoich potrzeb

Wybierając grilla gazowego warto zestawić w pierwszej kolejności jakość (i to, ile sezonów nam posłuży) oraz cenę. Myśląc w ten sposób, łatwiej będzie wyeliminować grille w  “okazyjnej cenie”, które niestety zaczną szwankować w następnym roku.

Grill gazowy powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników - nie sąsiadów i dobrych doradców.  Analizując czynniki poniżej jesteś w stanie dość precyzyjnie określić jakiego grilla potrzebujesz. Mowa tu między innymi o:

  • częstotliwości użytkowania, 
  • liczby osób, dla których będą serwowane potrawy,
  • typie i różnorodności dań, które planujesz przyrządzać,
  • miejscu, jakie posiadasz na grilla gazowego.

Jeśli szukasz mniejszego grilla na okazjonalne spotkania w gronie 4-osobowym, możesz nie potrzebować aż tylu palników i dodatków.

Duży grill, z obszernym piekarnikiem, dodatkowym palnikiem bocznym i żeliwnym rusztem taki jak Baron 490 będzie idealny dla długich biesiad dla wielu osób w sporym ogrodzie i grill majstra, który lubi zaskakiwać gości nowymi smakami.