Niezależnie od poziomu umiejętności kulinarnych, gotowanie powinno dostarczać przyjemności. Wygodne przyrządzanie, brak problemów z przywieraniem oraz naturalny smak potraw to podstawa!

Płyta żeliwna do grilla to proste rozwiązanie, które zmieni twój grill gazowy w stanowisko prawdziwego szefa kuchni! Plancha żeliwna to idealne rozwiązanie na wysuszone dania, przywieranie czy “przelewające” się przez ruszt przysmaki niewielkich rozmiarów.

Czym jest płyta żeliwna i w jaki sposób najlepiej wykorzystać jej zalety? O tym poniżej.

Płyta żeliwna - czym jest?

Płyta żeliwna to nieodzowny element wyposażenia dla każdego grillmajstra. Kluczowy dla jej właściwości jest materiał wykonania. Żeliwo - powstające ze stopu węgla i stali - sprawia, że płyta doskonale przewodzi i utrzymuje ciepło. Dzięki temu, przyrządzanie jedzenia trwa krócej, a gotowa potrawa zachwyca głębią smaku.

Jakie właściwości ma płyta żeliwna?

Oprócz równomiernego rozgrzewania na całej powierzchni i zdolności do osiągania wysokich temperatur, plancha żeliwna ma jeszcze kilka cenionych zalet:
jest neutralna, a zatem nie wpływa na zmianę smaku potrawy,
posiada oksydowaną powierzchnię, co skutecznie zabezpiecza przed przywieraniem żywności.

Jakie są rodzaje płyt żeliwnych?

Przeglądając dostępne na rynku oferty, spotkać można płyty do grilla płaskie, płyty ryflowane lub płyty uniwersalne dwustronne.

Płyta ryflowana

Charakteryzuje się prążkowaną powierzchnią - posiada “rynienki”. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia odprowadzenie nadmiaru tłuszczu z mięsa czy grillowanych warzyw, pozwalając jednocześnie zachować soczystość i aromat.

Płyta żeliwna płaska

Nadaje się do przyrządzania np. owoców morza i innych drobnych produktów spożywczych, które mogłyby spaść z tradycyjnego rusztu. Jest pokryta specjalną powłoką, która chroni przed przywieraniem.

Uniwersalna płyta żeliwna

To opcja 2w1. Jedna strona płyty jest płaska (do smażenia mięsa) a druga ryflowana (do grillowania).

Czym kierować się przy wyborze płyty żeliwnej?

Kryteria, które powinniśmy wziąć pod uwagę, podczas podejmowania decyzji o kupnie płyty żeliwnej to m.in.:
  • cena,
  • jakość wykonania,
  • marka producenta,
  • wymiary.

Cena płyty żeliwnej

Celowo na pierwszym miejscu pojawiła się cena. Oczywiste jest, że nasze oczy kierują się w stronę etykiety w pierwszej kolejności. Niezależnie od tego jaki budżet zaplanowałeś/aś na płytę grillową - kieruj się stosunkiem ceny do jakości. Kupienie taniej płyty, którą wyrzucisz w kolejnym sezonie (a wcześniej popsuje Ci oprócz smaku jeszcze nerwy) zdecydowanie zwiększa finalny koszt tego zakupu.

Jakość płyty żeliwnej

Jeśli chodzi o jakość wykonania i markę producenta, płyty żeliwne Broil King będą idealnym wyborem.
Broil King rygorystycznie dba o normy jakościowe stosowane podczas produkcji swoich wyrobów. Żeliwo najwyżej jakości pokryte powłoką ochronną (szczelna warstwa spieku ceramicznego) zapewnia trwałość na lata i zadowolenie najbardziej wymagających klientów.
Tańsze zamienniki zwykle produkowane są z niskiej jakości stopów, bez warstw chroniących przed wilgocią. W efekcie, na płycie szybko zaczynają się pojawiać ślady rdzy.

Wymiary płyty żeliwnej

Równie istotny jest dobór płyty we właściwym rozmiarze, która będzie dopasowany do powierzchni roboczej twojego modelu grilla. Płyty żeliwne Broil King® występują w wersji uniwersalnej oraz dedykowanej.
Dedykowane płyty perfekcyjnie pasują do konkretnego modelu i pozwalają na uzyskanie optymalnej temperatury i poziomu zużycia gazu.

Dobrym przykładem jest płyta żeliwna Baron, która jest przeznaczona do grillów w serii Baron i Crown. Idealnie wchodzi w miejsce dwóch kratek rusztu, zostawiając jeszcze komfortową przestrzeń na grillowanie na klasycznym ruszcie.

Warto rozważyć także zakup rozwiązania przeznaczonego na palnik boczny, jakim jest płyta żeliwna na kuchenkę boczną. Można nią zastąpić smażenie na zwykłej patelni, uwalniając dom od zbędnych zapachów. Przygotujesz na niej jajecznicę, naleśniki czy placki ziemniaczane. Dzięki otworowi na uchwyt wielofunkcyjny staje się uniwersalna - może być używana typowo na kuchence bocznej, ale także wewnątrz grilla gazowego.

Typowa uniwersalna plancha żeliwna do grilla pasuje do wszystkich modeli z serii Broil King Baron.


Na koniec warto pamiętać o wyposażeniu się w akcesoria ułatwiające czyszczenia, takie jak skrobak do żeliwnej planchy. Wesprze cię w łatwym czyszczeniu odpływu tłuszczu z żeliwnych płyt, bez obaw o zarysowania i uszkodzenie.
Wybór jest znacznie większy. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, jedno jest pewne - płyta żeliwna raz użyta stanie się Twoim najlepszym przyjacielem podczas kolejnych przygód kulinarnych.Jak dbać o płytę żeliwną?

Nową płytę żeliwną, przed pierwszym użyciem, należy umyć wodą z płynem do naczyń. Osuszoną planchę należy umieścić w miejscu rusztu. Ostatnim krokiem jest rozgrzanie jej do wysokiej temperatury - w ten sposób pozbędziemy się wszelkich drobnoustrojów - oraz posmarowanie olejem.

Po każdym grillowaniu płytę należy ponownie wyczyścić w ten sam sposób - woda i płyn do mycia naczyń oraz pokrycie olejem (gdy wyschnie). Wraz z ostatnim grillowanie w sezonie, oprócz naoliwienia pamiętaj, aby znaleźć dla niej suche miejsce do przechowywania. I ostatnia bardzo ważna uwaga - płyty pod żadnym pozorem nie należy jej myć w zmywarce.