Grillowanie to nieodłączny element letnich spotkań. Aromatyczne dania, które powstają na ruszcie, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jednak czy wiesz, że aby osiągnąć perfekcyjny smak i konsystencję dań, warto zastosować grillowanie z pokrywą? Ta metoda, choć jeszcze nieco mniej popularna w porównaniu do przyrządzania potraw na tradycyjnych grillach otwartych, daje niesamowite rezultaty.

Coraz więcej grilli jest też wyposażonych w pokrywy. Poznaj sekret doskonałych potraw i skuteczne metody grillowania z pokrywą.

Dlaczego warto grillować z pokrywą?

Grillowanie z pokrywą to technika, która przypomina działanie piekarnika z termoobiegiem. Podczas grillowania z pokrywą, jedzenie jest poddane działaniu ciepła nie tylko od dołu, ale również od góry, co pozwala na przygotowanie różnego rodzaju potraw, nie tylko tych typowo grillowych. 

Zamykanie pokrywy i otwieranie wywietrzników wymusza krążenie gorącego powietrza wewnątrz grilla - w ten sposób uzyskujemy równomierną obróbkę termiczną. 

Tak przygotowane  mięso jest soczyste, a warzywa idealnie chrupiące.

Jakie funkcje pełni pokrywa do grilla?

Przede wszystkim chroni jedzenie przed zbyt intensywnym działaniem ognia i zmniejsza ryzyko przepalenia dania czy przesuszenia go. Podczas grillowania pod pokrywą temperatura wewnątrz grilla jest ustabilizowana, zyskujemy zatem bardzo precyzyjną kontrolę procesu grillowania. To z kolei przekłada się na lepszą jakość przygotowywanych potraw.

Jak grillować z pokrywą?

Grillowanie z pokrywą nie jest skomplikowane, ale wymaga zastosowania się do  kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, przed użyciem grill powinien być wyczyszczony. Kolejną kwestią jest odpowiednia ilość węgla lub brykietu. Ogień, w przypadku grilli węglowych,  można rozpalić za pomocą startera, bezdymnego palnika lub brykietu.Po rozpaleniu ognia należy go pozostawić na 10-15 minut, aby osiągnął odpowiednią temperaturę. W grillach gazowych czy elektrycznych wystarczy użyć włącznika, a sam czas nagrzewania jest jeszcze krótszy niż przy wersjach na węgiel.

Podczas grillowania z zamkniętą pokrywą należy kontrolować temperaturę i ilość dymu wewnątrz grilla. Warto obracać potrawy co jakiś czas, ale nie za często. Każde otwarcie pokrywy to w końcu  zmniejszenie temperatury panującej pod pokrywą.

Grill z pokrywamą - który wybrać?

Grille marek Weber, Broil King i Napoleon są znane z wysokiej jakości wykonania, wydajności oraz praktycznych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają grillowanie i czynią je bardziej komfortowym. Wśród owych rozwiązań znajdują się także ruchome i wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych pokrywy. Każda z tych marek oferuje modele z pokrywą, co pozwala na pełne wykorzystanie możliwości grillowania.

Grille Weber są wyposażone w pokrywę z termometrem, co zdecydowanie ułatwia precyzyjne monitorowanie temperatury wewnątrz grilla.Takie rozwiązania umożliwia elastyczne dostosowanie intensywności grillowania do rodzaju przygotowywanego mięsa czy innego typu potrawy. Pokrywy weber to również system cyrkulacji powietrza, który odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepła.

Jednym z chętniej wybieranych grilli Webera z pokrywą jest Weber Master-Touch GBS. To grill węglowy, który jest bardzo wygodny w użyciu. Za jego sukcesem kryje się pokrywa oraz innowacyjny system czyszczenia One -Touch, które przyspieszają i ułatwiają  jego obsługę. Dodatkowo, system GBS, pozwala znacznie poszerzyć możliwości tego grilla i przyrządzać także mniej typowe potrawy, np. pizzę na kamieniu, steki na specjalnej kratce czy kurczaka na dedykowanym stojaku GBS.

Grill posiada oczywiście wbudowany w pokrywę termometr a także tłumiki i otwory wentylacyjne. Dla wygody i bezpieczeństwa pokrywę wyposażono także w uchwyt Tuck - Away.

Grille Broil King, podobnie jak Weber, posiadają pokrywy z wbudowanym termometrem. Dodatkowo, w modelach tej marki znajdziemy system kontroli przepływu powietrza, zwiększający kontrolę nad temperaturą panującą pod pokrywą.

Grill gazowy Broil King royal 320 to także chętnie wybierany model  tego kanadyjskiego producenta. Piekarnik z pokrywą zapewnia doskonałe właściwości cieplne a całości dopełnia precyzyjny termometr Accu - Temp. Royal 320 daje duży komfort grillowania - m.in.dzięki  3 palnikom, dwóm żeliwnym rusztom, aromatyzerom Flav-R-Wave, elektronicznej zapalarce oraz składanym półkom i dużym blatem roboczym.

Grille Napoleon  także dają możliwość grillowania pod pokrywą. Modele tej marki są wyposażone w system "ACCU-PROBE"  oraz system wentylacji. Odpowiadają one za precyzyjne monitorowanie temperatury i optymalny przepływ powietrza.

Przykładowo, grill gazowy Napoleon Legend 365  to niezwykle wydajna trzypalnikowa machina, wyposażona w solidną pokrywę wykończoną emalią porcelanową oraz wbudowanym termometrem z sondą ACCU. Wyróżnia się nie tylko funkcjonalnościami, ale także designem - znakiem rozpoznawczym jest właśnie pokrywa w kolorze grafitowym. Legend 365  zachwyca wszystkimi typowymi dla Napoleona rozwiązaniami, tj. zapłon odrzutowy, charakterystyczne faliste żeliwne ruszty WAVE , boczne panele czy ciekawe dodatki tj. zintegrowany otwieracz do butelek.

Jakie potrawy grillować z pokrywą?

Grillowanie z pokrywą jest idealne dla różnego rodzaju mięs - sprawdza się zarówno w przypadku drobiu, wołowiny, jak i wieprzowiny. Dzięki tej metodzie, mięso jest soczyste,  zachwyca głębią smaku i aromatu.

Jednak to nie wszystko. Grillowanie z pokrywą to także świetny sposób na przygotowanie warzyw. Cukinia, papryka, bakłażan czy pomidory, dzięki grillowaniu pod pokrywą, zyskują intensywny smak i idealną konsystencję.

Grillowanie z pokrywą to technika, która przy niewielkim nakładzie pracy i bez większego doświadczenia, pozwala w krótkim czasie na osiągnięcie niesamowitych efektów. Dzięki niej, potrawy są soczyste, pełne smaku i aromatu. Warto więc spróbować tej metody podczas następnego grillowania!