Grillowanie to jedna z tych aktywności, które łączą ludzi niezależnie od pory roku. W ostatnich latach rośnie popularność grilli gazowych, które zaczynają dominować w ogrodach i na tarasach.Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na markowy grill gazowy zamiast tradycyjnego węglowego?

Wersja gazowa oferuje nie tylko wygodę i  wyższą kontrolę nad procesem grillowania, ale także -  poprzez redukcję emisji dymu i sadzy - wpisuje się bardziej w trend eco. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom markowych grilli gazowych.

Zalety markowych grilli gazowych

Wygoda użytkowania

 • Łatwość rozpalania i regulacji temperatury - dobrej jakości grille gazowe eliminują problematyczne rozpalanie i towarzyszący temu bałagan. Dzięki systemom zapłonu jednym przyciskiem i precyzyjnej kontroli płomienia, osiągnięcie i utrzymanie idealnej temperatury grillowania staje się dziecinnie proste.

 • Szybkie nagrzewanie i równomierne grillowanie - nowoczesne grille gazowe szybko osiągają preferowaną temperaturę, co znacznie skraca czas oczekiwania na rozpoczęcie grillowania. Równomierna dystrybucja ciepła zapewnia, że wszystkie potrawy są  przyrządzone w przysłowiony “punkt”.

 • Możliwość grillowania w różnych warunkach atmosferycznych - grille gazowe są znacznie mniej podatne na wpływ warunków atmosferycznych niż ich węglowe odpowiedniki. Dzięki temu możesz cieszyć się grillowaniem przez cały rok, niezależnie od pogody.

Wydajność energetyczna

Zaawansowane systemy zarządzania paliwem w grillach gazowych minimalizują zużycie gazu, oferując niższe koszty eksploatacji. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii, grille gazowe są bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż grille węglowe, które wymagają dużych ilości węgla.

Wszechstronność zastosowań

 • Szeroki zakres modeli - bez względu na to, czy potrzebujesz kompaktowego grilla na balkon, czy profesjonalnej stacji grillowej do ogrodu, w ofercie producentów grilli gazowych znajdziesz model spełniający Twoje oczekiwania.
 • Dodatkowe funkcje - wiele modeli oferuje dodatkowe funkcje, takie jak boczne palniki do gotowania, rożna do pieczenia, a nawet systemy wędzenia, co otwiera przed Tobą nowe możliwości kulinarne.

Jakość i trwałość

 • Wykonanie z trwałych materiałów- użytkowanie grilli gazowych często wiąże się z ekspozycją na różnorodne warunki atmosferyczne. Sprawdzeni producenci dbają o to, aby były one wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

 • Solidna konstrukcja - markowe grille gazowe charakteryzują się przemyślaną konstrukcją, która zapewnia stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata.

 • Długi okres eksploatacji - dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, grille gazowe oferują długi czas użytkowania. W zasadzie nie tyczy się to tylko grilli gazowych -  producenci znani w branży dostarczają jakość na lata niezależnie od sposobu zasilania urządzenia.

 • Gwarancja producenta - większość renomowanych producentów grilli gazowych oferuje rozszerzone gwarancje, co jest potwierdzeniem zaufania w jakość i trwałość swoich produktów.

Porównanie markowych grilli gazowych z grillami marketowymi

Decydując się na zakup grilla, często stajemy przed wyborem między markowym produktem a tańszym odpowiednikiem z marketu. Zwykle różnica w cenia jest znaczna - na korzyść rozwiązania marketowego. Czy cena czyni cuda i z czego właściwie wynika promocyjna cena grilla w markecie? O tym poniżej.

Jakość wykonania

Markowe grille gazowe są projektowane i produkowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna czy odporne na warunki atmosferyczne powłoki, gwarantuje ich trwałość i odporność. Grille marketowe często produkowane są z tańszych materiałów, co może skutkować szybszym zużyciem i korozją.

Funkcjonalność i wszechstronność

Producenci markowych grilli gazowych inwestują w rozwój technologiczny, oferując urządzenia z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak precyzyjna kontrola temperatury, systemy równomiernego rozprowadzania ciepła czy dodatkowe palniki boczne. Grille marketowe zazwyczaj oferują ograniczoną funkcjonalność, co może wpływać na komfort i wyniki grillowania.

Bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem. Systemy zapobiegające wyciekom gazu, solidne konstrukcje zapewniające stabilność urządzenia oraz bezpieczne mechanizmy zapłonu to standard wśród markowych produktów. Grille z niższej półki cenowej mogą nie oferować takich samych rozwiązań, co zwiększa ryzyko podczas użytkowania.

Gwarancja i serwis

Kupując grill markowy, otrzymujemy nie tylko produkt, ale również wsparcie producenta w postaci długoterminowej gwarancji i dostępu do profesjonalnego serwisu. W przypadku problemów technicznych lub potrzeby wymiany części, łatwiej jest uzyskać pomoc i niezbędne komponenty. W przypadku grilli marketowych, serwis po gwarancji może być utrudniony, a dostęp do oryginalnych części zamiennych – ograniczony.

Długoterminowa wartość

Choć grille markowe są zazwyczaj droższe w momencie zakupu, to dzięki wyższej jakości wykonania, lepszej wydajności oraz dłuższemu okresowi użytkowania, koszt amortyzuje się z czasem. Grille marketowe, mimo niższej ceny początkowej, mogą generować dodatkowe koszty związane z koniecznością częstszych napraw czy wymian.

Popularne modele grilli gazowych na sezon 2024 

Poniżej prezentujemy przekrojowo modele cenionych producentów grilli gazowych. Różnią się one rozmiarami, dodatkowymi funkcjonalnościami oraz cenami. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Weber Spirit II E-310 GBS - Mistrz wszechstronności


Weber Spirit II E-310 GBS wyróżnia się nie tylko solidną konstrukcją, ale i przemyślaną funkcjonalnością. Z trzema palnikami gazowymi i systemem Gourmet BBQ, oferuje precyzyjną kontrolę temperatury i równomierne grillowanie. Jego zaawansowany system zapalania GS4 zapewnia niezawodność i łatwość obsługi. Weber Spirit znajduje się w średnim przedziale cenowym, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących wydajnego grilla o doskonałej jakości wykonania, oferującego szerokie możliwości kulinarne.

Napoleon Freestyle 365 - Idealny dla kreatywnych kucharzy


Napoleon Freestyle 365 łączy kompaktowe rozmiary z nieoczekiwaną wszechstronnością. Dzięki zintegrowanej kuchence bocznej,  umożliwia przygotowanie kompletnych posiłków na świeżym powietrzu. Jako model ze średniej półki cenowej, Freestyle 365 jest dostępny dla szerokiej grupy użytkowników, oferując znakomitą jakość i funkcjonalność w przystępnej cenie. Jest to świetny wybór dla tych, którzy chcą rozszerzyć swoje możliwości kulinarne bez konieczności inwestycji w najdroższe modele.

Weber Traveller - Doskonały dla podróżników


Weber Traveller jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie możliwość grillowania w podróży. Kompaktowa konstrukcja i łatwość składania sprawiają, że jest to doskonały wybór na camping czy piknik. Mimo niewielkich rozmiarów, grill ten oferuje doskonałe warunki do grillowania. Przedział cenowy dla tego modelu oscyluje wokół średniej klasy cenowej, co czyni go dostępnym dla szerokiego grona użytkowników.

Broil King Monarch 390 - Idealny kompromis między wielkością a funkcjonalnością


Broil King Monarch 390 oferuje wyjątkową kombinację kompaktowej konstrukcji z bogatymi funkcjami, w tym palnikiem bocznym i systemem rożna. Jego solidne wykonanie i efektywność grzewcza zapewniają doskonałe wyniki grillowania. Ten model znajduje się w średnim przedziale cenowym, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących wydajnego i wszechstronnego grilla.

Broil King Baron 490 - Król wydajności


Z czterema palnikami gazowymi, dodatkowym palnikiem bocznym i rożnem, Broil King Baron 490 to prawdziwa stacja grillmastera. Wysokiej jakości materiały i system Flav-R-Wave zapewniają długotrwałe użytkowanie i doskonałe warunki do przygotowywania potraw. Baron 490 plasuje się w wyższej części średniego przedziału cenowego, co odzwierciedla jego rozbudowane funkcje i solidność wykonania. Jest to idealny wybór dla tych, którzy oczekują nie tylko doskonałych wyników grillowania, ale także trwałości i niezawodności.

Grill gazowy Napoleon Phantom Prestige 500 - Luksus i zaawansowana technologia


Grill gazowy Napoleon Phantom Prestige 500 stanowi szczyt oferty wśród grilli gazowych, łącząc w sobie eleganckie wykończenie z najnowocześniejszymi technologiami grillowania. Dzięki pięciu palnikom, w tym specjalnemu palnikowi SIZZLE ZONE™ i tylnemu palnikowi na podczerwień, ten model zapewnia niezrównane możliwości kulinarne. Jest to wybór dla najbardziej wymagających użytkowników. Cena odzwierciedla jego luksusowy charakter i zaawansowane technologie, plasując go w najwyższym przedziale cenowym.

Broil King Regal S490 - Wszechstronność i moc


Broil King Regal S490  to prawdziwy potwór wśród grilli, oferujący nie tylko cztery palniki główne, ale także palnik boczny i rożen z palnikiem tylnym. Jego zaawansowane funkcje, takie jak system zapalania Sure-Lite i system Flav-R-Wave, gwarantują równomierne grillowanie i maksymalne wykorzystanie smaku. Plasując  się w wyższym przedziale cenowym, Regal S490 jest dedykowany dla pasjonatowów grillowania i profesjonalistów, którzy oczekują nie tylko wydajności, ale także trwałości i elegancji w designie.

Zakres cenowy dla poszczególnych modeli może się różnić w zależności od ofert sprzedaży, promocji oraz dostępnych akcesoriów. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić aktualne ceny, aby wybrać opcję najlepiej odpowiadającą indywidualnym potrzebom i budżetowi.`

Porady dotyczące wyboru grilla gazowego

Wybór odpowiedniego grilla gazowego to nie tylko kwestia marki czy modelu, ale przede wszystkim dopasowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego zanim wybierzesz się na łowy - czy to w internecie czy sklepie stacjonarnym - zbierz odpowiedzi na podstawowe kwestie:

 • budżet - grille gazowe są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Ustal, ile jesteś gotów wydać, ale pamiętaj, że wyższa cena często idzie w parze z lepszą jakością i większą trwałością,
 • funkcjonalność - zastanów się, które funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Może to być termometr wbudowany w pokrywę, dodatkowe palniki boczne czy systemy, które ułatwiają równomierne rozprowadzanie ciepła,
 • przestrzeń i przechowywanie - upewnij się, że wybrany model zmieści się w Twojej przestrzeni. Niektóre grille oferują dodatkowe szafki i półki, które mogą być przydatne do przechowywania akcesoriów grillowych,
 • materiały i jakość wykonania - wybierz grilla wykonanego z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, które zapewnią długie lata użytkowania,
 • opinie użytkowników i recenzje - przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz recenzjami specjalistów. Dają one cenny wgląd w rzeczywiste doświadczenia  użytkowników z danym modelem.

Wybór markowego grilla gazowego to inwestycja, która może przynieść wiele radości z grillowania przez lata. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na model z średniej czy wyższej półki cenowej, najistotniejsze jest wybranie grilla, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom kulinarnym. Po więcej porad zapraszamy na bloga grillmajster.pl