Odkrywanie nowych smaków i technik kulinarnych to pasja, która łączy miłośników dobrego jedzenia. Grillowanie przy niskiej temperaturze otwiera przed nami drzwi do świata delikatnych, pełnych smaku potraw, które zachwycają swoją niepowtarzalną teksturą. Ta metoda, choć może wydawać się czasochłonna, jest kluczem do przyrządzania mięs, które zachowują soczystość i delikatność, rzadko spotykane przy tradycyjnych sposobach grillowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który krok po kroku wprowadzi Cię w tajniki tej techniki. Przygotuj się na podróż po nowych doznaniach kulinarnych zmieniając zwykłe spotkania w niezapomniane uczty.


Grillowanie w niskiej temperaturze - wprowadzenie

Grillowanie w niskiej temperaturze to metoda kulinarna, która opiera się na długim, powolnym procesie gotowania przy temperaturach znacznie niższych niż te stosowane w klasycznym grillowaniu. Ta technika, choć wymaga cierpliwości, otwiera przed nami nowe możliwości kulinarne.

Czym różni się od tradycyjnego grillowania?

Podczas gdy standardowe grillowanie opiera się na wysokiej temperaturze i stosunkowo krótkim czasie gotowania, co jest idealne dla cienkich kawałków mięsa, grillowanie w niskiej temperaturze polega na utrzymaniu ciepła na poziomie 100-120°C przez wiele godzin. Dzięki temu mięso - nawet te największe i najtwardsze kawałki - staje się niezwykle soczyste i miękkie, a wszystkie aromaty są lepiej zachowane.

Zalety grillowania w niskiej temperaturze

 • Większa soczystość i kruchość mięsa - długie gotowanie w niskiej temperaturze pozwala na równomierne rozłożenie ciepła wewnątrz mięsa, co sprawia, że jest ono niezwykle soczyste i delikatne.
 • Mniejsze ryzyko przypalenia - niska temperatura znacznie redukuje ryzyko przypalenia potraw, co jest częstym problemem przy tradycyjnym grillowaniu.
 • Możliwość grillowania większych kawałków mięsa - ta technika jest idealna dla dużych kawałków mięsa, które przy szybkim grillowaniu często pozostają surowe w środku.

Grillowanie w niskiej temperaturze to sztuka wymagająca nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również odrobiny wiedzy i doświadczenia. W kolejnych sekcjach przybliżymy, jak wybrać odpowiedni grill i mięso, a także jak krok po kroku przygotować i przeprowadzić proces grillowania.

Przygotowanie do grillowania na niskiej temperaturze

Sukces w grillowaniu w niskiej temperaturze zaczyna się długo przed rozpaleniem grilla. To proces, który wymaga starannego wyboru sprzętu, ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania mięsa, które ma zostać poddane długiemu, powolnemu procesowi gotowania.

Wybór odpowiedniego grilla

Decyzja o typie grilla wpływa na cały proces grillowania. Każdy rodzaj grilla ma swoje zalety:

 • grille węglowe pozwalają na osiągnięcie głębokiego, wędzonego aromatu. Kluczowe jest tutaj umiejętne zarządzanie przepływem powietrza, aby utrzymać niską temperaturę przez długi czas,
 • grille gazowe wyróżnia łatwość w utrzymaniu stałej temperatury. Palniki boczne mogą służyć do delikatnego gotowania potraw, podczas gdy główna część grilla zajmuje się innymi zadaniami,
 • Grille elektryczne są idealnym rozwiązaniem, gdy ograniczenia przestrzenne uniemożliwiają użycie innych typów grilli. Pozwalają na precyzyjne ustawienie i utrzymanie temperatury, co jest niezbędne przy grillowaniu metodą niskotemperaturową.

Wybór mięsa

Nie każdy rodzaj mięsa nadaje się do grillowania w niskiej temperaturze. Oto kilka propozycji, które sprawdzą się najlepiej:

 • karkówka - zawiera odpowiednią ilość tłuszczu, co sprawia, że jest idealna do długiego grillowania,
 • schab - dzięki swojej strukturze po długim grillowaniu staje się niezwykle soczysty,
 • kiełbasa - grubsze kiełbasy są świetne do tej metody, ponieważ długi czas grillowania pozwala na wydobycie pełni smaku,
 • żeberka - ich tłuszcz i kolagen pod wpływem niskiej temperatury zamieniają się w żelatynę, co czyni mięso niezwykle miękkie.

Marynowanie i doprawianie

Choć marynowanie mięsa nie jest wymagane, może ono znacząco wzbogacić smak potrawy. Marynaty mogą być proste, oparte na oliwie z oliwek, ziołach i czosnku, lub bardziej złożone - z dodatkiem sosów sojowych, miodu czy musztardy. Ważne jest, aby dać mięsu czas na wchłonięcie aromatów, najlepiej marynując je przez noc.

Doprawianie mięsa powinno być równie przemyślane. Często wystarczy dobrej jakości sól morska i świeżo zmielony pieprz, aby podkreślić naturalne walory smakowe mięsa. Dla odmiany, można eksperymentować z mieszankami przypraw, takimi jak papryka słodka, czosnek granulowany czy różne mieszanki ziół, które dodadzą mięsu charakterystycznego smaku i aromatu.

Przygotowanie mięsa to także odpowiednie porcjowanie. Grubsze kawałki będą wymagały więcej czasu na grillu, ale dzięki temu będą mogły w pełni wykorzystać zalety gotowania w niskiej temperaturze, stając się niezwykle delikatne i soczyste.

Proces grillowania w niskiej temperaturze

Grillowanie w niskiej temperaturze to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i uwagi, ale wynagradza niezrównanym smakiem i teksturą potraw. Oto jak krok po kroku przeprowadzić go, aby osiągnąć najlepsze wyniki.

Rozgrzewanie grilla

Pierwszym krokiem jest odpowiednie rozgrzanie grilla do pożądanej, niskiej temperatury, która powinna wynosić około 100-120°C. W zależności od typu grilla, proces ten będzie wyglądał nieco inaczej:

 • dla grilla węglowego: rozpocznij od umieszczenia węgla w jednym rogu grilla, co pozwoli na stworzenie strefy bezpośredniego i pośredniego ciepła. Użyj termometru do grilla, aby monitorować i utrzymać niską temperaturę, regulując przepływ powietrza za pomocą wentylacji,
 • dla grilla gazowego - zapal palniki boczne, ustawiając je na najniższym poziomie, aby utrzymać niską temperaturę w całej komorze grillowej. Palniki główne pozostaw wyłączone,
 • dla grilla elektrycznego - ustaw grill na niską temperaturę i poczekaj, aż osiągnie ona stabilny poziom. Grille elektryczne pozwalają na bardzo precyzyjne kontrolowanie temperatury, co jest dużą zaletą przy tej metodzie grillowania.

Ułożenie mięsa na grillu

Kiedy grill osiągnie odpowiednią temperaturę, umieść mięso na ruszcie, najlepiej w strefie pośredniego ciepła, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ogniem. Dla grilla węglowego oznacza to obszar daleko od węgla, a dla grilla gazowego – obszar nad wyłączonymi palnikami.

Monitorowanie procesu gotowania

Długie, powolne gotowanie jest kluczem do sukcesu. W zależności od rodzaju i grubości mięsa, proces grillowania może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Użyj termometru do mięsa, aby regularnie sprawdzać jego wewnętrzną temperaturę, dążąc do osiągnięcia idealnego stopnia wysmażenia bez ryzyka przesuszenia.

Dodawanie drewna dla aromatu

W przypadku grilla węglowego, możesz dodać kawałki drewna owocowego, takiego jak jabłoń czy wiśnia, aby nadać potrawom wyjątkowy, wędzony aromat. Umieść drewno blisko węgla, aby powoli się tliło, uwalniając aromatyczny dym.

Wykończenie

Na ostatnie 10-15 minut grillowania, możesz zwiększyć temperaturę grilla do 180-200°C, aby uzyskać na mięsie apetyczną, chrupiącą skórkę. Jest to opcjonalny krok, który dodaje potrawom wyjątkowego charakteru i tekstury.

Odpoczynek mięsa

Po zakończeniu grillowania, ważne jest, aby dać mięsu odpocząć przez około 10-15 minut przed pokrojeniem. Pozwoli to na rozprowadzenie soków wewnątrz mięsa, zapewniając maksymalną soczystość i smak.

Przepisy na dania grillowane w niskiej temperaturze

Karkówka w niskiej temperaturze

Wybierz kawałek karkówki z dobrze rozmieszczonym tłuszczem. Przygotuj marynatę z oliwy, czosnku, rozmarynu, soli i pieprzu. Marynuj mięso przez noc, a następnie grilluj w temperaturze około 120°C przez 6-8 godzin, aż do osiągnięcia wewnętrznej temperatury 90°C. Na koniec zwiększ temperaturę, aby uzyskać chrupiącą skórkę.

Żeberka BBQ w niskiej temperaturze

Natrzyj żeberka mieszanką przypraw BBQ. Ułóż je na grillu, utrzymując temperaturę około 110°C. Grilluj przez 4-5 godzin, regularnie smarując żeberka sosem BBQ. Dla dodatkowego aromatu, dodaj do grilla kawałki drewna owocowego.

Wędzony łosoś


Oprósz filet z łososia solą i cukrem, pozostawiając na kilka godzin w chłodnym miejscu. Następnie umyj rybę, osusz i połóż na grillu wędzonym na drewnie owocowym w temperaturze około 80°C przez 1-2 godziny.

Dodatkowe wskazówki i porady

Porady dotyczące różnych rodzajów mięsa

 • Mięso czerwone - grubsze kawałki, takie jak rostbef czy karkówka, są idealne do grillowania w niskiej temperaturze. Pozwól mięsu osiągnąć temperaturę pokojową przed grillowaniem.
 • Drób - całe kury czy kaczki mogą być grillowane w niskiej temperaturze, aby zapewnić równomierne gotowanie i soczystość. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu temperatury w najgrubszych częściach mięsa.
 • Ryby - delikatne mięso ryb świetnie sprawdza się przy niskotemperaturowym grillowaniu. Krótki czas na grillu wystarczy, aby ryba była soczysta i pełna smaku.

Akcesoria do grillowania w niskiej temperaturze

 • Termometr do grilla - niezbędny do monitorowania temperatury grilla i mięsa. Wybierz model z alarmem temperaturowym, aby łatwiej kontrolować proces gotowania.
 • uniwersalna płyta - ułatwia grillowanie drobniejszych produktów, takich jak warzywa czy owoce morza, zapobiegając ich przypalaniu się lub przesuwaniu przez ruszt.
 • Pudełko do wędzenia - pozwala na dodanie wędzonego aromatu do potraw, nawet na grillu gazowym czy elektrycznym.

Grillowanie w niskiej temperaturze to metoda, która wymaga eksperymentowania i cierpliwości, ale nagradza wyjątkowymi smakami i teksturami. Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował Cię do wypróbowania grillowania w niskiej temperaturze - niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym grillowiczem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grillowaniem, pamiętaj że każdy może opanować tę technikę. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i pasji do gotowania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz dodatkowych porad odnośnie sprzętu i akcesoriów, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami grillmajster!