Grillowanie to prawdziwa przyjemność i okazja do eksperymentowania z różnymi technikami. Jedną z nich, która zyskuje na popularności, jest searing. Ta metoda polega na krótkim grillowaniu mięsa lub ryby na bardzo gorącym ruszcie, co daje efekt chrupiącej skórki i zachowuje soczystość wewnątrz. Searing to świetny sposób, aby nadać grillowanym potrawom wyjątkowy charakter i głębię smaku. W tym artykule pokażemy, jak łatwo zastosować tę technikę w domowym grillowaniu, by cieszyć się wyjątkowymi daniami, które zadowolą każdego smakosza.

Co to jest searing?

Searing to technika kulinarna polegająca na krótkim grillowaniu mięsa lub ryby w bardzo wysokiej temperaturze. Celem searingu jest stworzenie chrupiącej, karmelizowanej skorupki na zewnątrz, podczas gdy wnętrze pozostaje soczyste i delikatne. Ta metoda jest szczególnie popularna przy przygotowywaniu steków, ale świetnie sprawdza się również w przypadku ryb.

Wpływ na smak i wygląd

Searing nie tylko poprawia teksturę potrawy, ale także intensyfikuje jej smak. Proces karmelizacji, który zachodzi podczas searingu, uwalnia głębsze, bardziej złożone smaki. Dodatkowo, atrakcyjny, złotobrązowy kolor i chrupiąca skorupka czynią potrawę nie tylko smaczną, ale i wizualnie apetyczną.

Zalety techniki searing

Jedną z głównych zalet searingu jest szybkość przygotowania potrawy. Dzięki wysokiej temperaturze, mięso lub ryba są gotowe w ciągu kilku minut. Ponadto, technika ta pozwala na zachowanie soczystości i delikatności mięsa.

Przygotowanie do searing

Przygotowanie mięsa czy ryby do techniki searing to bardzo istotny krok. Poniżej kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Wybór mięsa lub ryby
  Idealne do searing są grubsze kawałki mięsa, takie jak steki z wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny a także pełne filety rybne. Szukaj mięsa z dobrze rozmieszczonymi włóknami tłuszczu, które podczas grillowania będą stopniowo topić się, nadając soczystość i głębię smaku.

 2. Temperatura mięsa
  Przed searingiem mięso powinno osiągnąć temperaturę pokojową. Wyjmij je z lodówki na około 30-60 minut przed grillowaniem. Dzięki temu mięso będzie równomiernie się grillować, a jego wnętrze pozostanie soczyste.

 3. Oczyszczenie ryby
  Jeśli grillujesz rybę, upewnij się, że jest ona dobrze oczyszczona. Usuń wszystkie łuski i wypatrosz rybę, jeśli jest to konieczne. Możesz również zdecydować się na grillowanie filetów rybnych.

 4. Marynowanie i przyprawy
  Marynowanie mięsa lub ryby przed searingiem może znacząco wzbogacić smak. Użyj mieszanki oleju, ziół, przypraw i ewentualnie kwasu (jak sok z cytryny), aby nadać mięsu dodatkowy aromat. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością marynaty – searing polega na uzyskaniu chrupiącej, złocistej skórki.

 5. Osuszenie mięsa
  Przed umieszczeniem mięsa na grillu, upewnij się, że jego powierzchnia jest sucha. Nadmiar wilgoci może powodować parowanie zamiast searingu, co wpłynie na konsystencję i smak mięsa.

 6. Grubość mięsa
  Grubsze kawałki mięsa są bardziej odpowiednie do searingu, ponieważ pozwalają na stworzenie chrupiącej skórki z zewnątrz, zachowując jednocześnie soczystość wewnątrz.

Searing - technika grillowania krok po kroku

Aby uzyskać  rezultaty typowe dla searingu należy stosować się do kilku prostych zasad

 1. Przygotowanie grilla
  Aby skutecznie zastosować technikę searing, grill musi osiągnąć bardzo wysoką temperaturę. Jeśli używasz grilla gazowego, ustaw wszystkie palniki na najwyższą moc. W przypadku grilla węglowego, rozpal dużą ilość węgla i poczekaj, aż będzie on dobrze rozżarzony.

 2. Strefy ciepła
  Przygotuj grill na searing, tworząc strefy o różnych temperaturach. Jedna część grilla powinna być bardzo gorąca dla searingu, a druga  chłodniejsza - do dalszego gotowania mięsa.

 3. Searing mięsa lub ryby
  Połóż mięso lub rybę na najgorętszej części grilla. Grilluj przez krótki czas z każdej strony, aby uzyskać charakterystyczne, brązowe paski i chrupiącą skórkę. Czas searingu zależy od grubości mięsa, ale zazwyczaj wynosi od 1 do 2 minut na stronę.

 4. Kontrola temperatury
  Podczas searingu ważne jest, aby nie spalić mięsa. Jeśli zauważysz, że mięso zaczyna się palić, szybko przenieś je na chłodniejszą część grilla.

 5. Zachowanie soczystości
  Searing pozwala zamknąć soki wewnątrz mięsa. Po searingu mięso powinno być dalej przyrządzane na niższej temperaturze, aby osiągnąć pożądany stopień wysmażenia.

 6. Odpoczynek mięsa
  Po zakończeniu searingu i osiągnięciu preferowanego stopnia wysmażenia, pozwól mięsu odpocząć przez kilka minut przed podaniem. Dzięki temu soki w mięsie równomiernie się rozprowadzą, co zwiększy jego soczystość.

Na czym polega kontynuacja gotowania po searingu?

Po zastosowaniu techniki searing, mięso lub ryba wymagają dalszego gotowania, aby osiągnąć odpowiedni stopień wysmażenia. Jak zrobić to skutecznie? wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami.

Przeniesienie na chłodniejszą część grilla

Po searingu przenieś mięso na mniej gorącą część grilla. To pozwoli na dokończenie gotowania,  bez ryzyka spalenia zewnętrznej warstwy.

Kontrola temperatury grilla i monitorowanie temperatury wewnętrznej

Utrzymuj stabilną, niższą temperaturę grilla. W przypadku grilla gazowego, zmniejsz moc palników. Na grillu węglowym, oddal mięso od bezpośredniego źródła ciepła. Zalecamy korzystanie z termometru do mięsa, aby monitorować temperaturę wewnętrzną. Dla większości rodzajów mięsa, bezpieczna temperatura wewnętrzna wynosi około 62-68°C dla średnio wysmażonego stopnia.

Czas gotowania

Czas gotowania po searingu zależy od rodzaju i grubości mięsa. Grubsze kawałki będą wymagały dłuższego czasu. Zazwyczaj, mięso powinno być gotowane przez dodatkowe 5 do 10 minut, w zależności od preferowanego stopnia wysmażenia.Pamiętaj, aby obracać mięso co kilka minut, jednak unikaj częstego obracania - może to wpłynąć na zmniejszenie soczystości.

Odpoczynek po gotowaniu

Po osiągnięciu pożądanej temperatury wewnętrznej, pozwól mięsu odpocząć przez kilka minut przed podaniem. Pozwoli to na rozprowadzenie soków wewnątrz mięsa, co zwiększy jego soczystość i smak.

Miej na uwadze, , że każdy rodzaj mięsa wymaga indywidualnego podejścia. Ryby i delikatne mięsa, takie jak kurczak, wymagają krótszego czasu gotowania i niższej temperatury niż gęste i twarde mięsa, takie jak wołowina czy wieprzowina.

Wskazówki dotyczące wyboru grilla

Wybór odpowiedniego grilla to szerszy temat, ponieważ zazwyczaj grillujemy więcej niż jedną techniką a grill może nam służyć do przyrządzania szerokiego spektrum dań. W technice searing na pewno na wybór wpływa to jak szybko i do jakich temperatur rozgrzewa się urządzenie, poziom kontroli temperatury jaką zapewnia urządzenie, a także wielkość rusztu. W naszym sklepie znajdziesz różne modele, które mogą sprostać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Rodzaj  zasilania

Urządzenia zasilane gazem, takie jak popularne grille gazowe Broil King,  oferują łatwą regulację temperatury, co jest kluczowe przy searingu.
Grille węglowe, na przykład te od firmy Weber zapewniają tradycyjny smak i aromat wędzenia, ale wymagają więcej umiejętności w kontrolowaniu ciepła.
Urządzenia elektryczne są dobrym wyborem dla osób mieszkających w mieszkaniach, gdzie użycie ognia jest ograniczone. Grille elektryczne dają duży komfort jeśli chodzi o kontrolę temperatury. 

Rozmiar i przestrzeń grillowania

Zastanów się, jak dużo miejsca potrzebujesz. Jeśli często grillujesz dla większej grupy osób, rozważ większe modele, takie jak grill gazowy Broil King Baron 490. Dla mniejszych spotkań idealny będzie kompaktowy grill gazowy Weber Q.

Funkcje dodatkowe grilla

Niektóre grille oferują dodatkowe funkcje, takie jak systemy sear station czy boczne palniki, które mogą być przydatne przy searingu. Modele takie jak Weber Genesis EX-325s  posiadają specjalne strefy do searingu, co pozwala na jeszcze lepszą kontrolę procesu grillowania.

Budżet

Ceny grillów mogą się znacznie różnić. Zastanów się, ile chcesz wydać i jaki jest Twój priorytet – czy to funkcjonalność, trwałość, czy może marka. Na grillmajster.pl znajdziesz grille w różnych przedziałach cenowych, co pozwoli Ci wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom finansowym.

Pamiętaj, że dobry grill to inwestycja na lata, więc warto wybrać model, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również trwały i łatwy w utrzymaniu.

Wskazówki dotyczące wyboru przypraw i marynat

Dobór odpowiednich przypraw i marynat to kolejny istotny element sukcesu na grillu. Odpowiednio dobrane składniki potrafią wzmocnić smak i aromat grillowanych potraw. 

 • wołowina doskonale komponuje się z intensywnymi smakami jak czosnek, rozmaryn czy wędzona papryka,
 • ryby  świetnie smakują z lżejszymi przyprawami, takimi jak cytryna, koperek czy tymianek,
 • gotowe mieszanki przypraw są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają szybkich i sprawdzonych kombinacji. Takie mieszanki, jak np. teksańska przyprawa do steków, są specjalnie przygotowane do różnych rodzajów mięs i mogą znacznie ułatwić przygotowanie potraw,
 • Marynaty nie tylko dodają smaku, ale również pomagają zachować soczystość mięsa. Dla mięs takich jak kurczak czy wieprzowina, świetnie sprawdzą się marynaty na bazie oleju z dodatkiem ziół i przypraw. Dla delikatniejszych mięs, takich jak ryby, polecamy lżejsze marynaty, na przykład na bazie cytrusów.

Zalety techniki Searing i wskazówki dla początkujących

Technika searing to nie tylko sposób na uzyskanie apetycznego wyglądu potraw, ale również klucz do wzbogacenia ich smaku. Searing pozwala na utrzymanie soczystości mięsa, ryb czy warzyw, jednocześnie tworząc chrupiącą, karmelizowaną powierzchnię.

Zalety Searing to:

 • intensyfikacja smaku, 
 • chrupiąca skórka,
 • wszechstronność (sprawdzi się dla  różnych rodzajów mięs, ryb i nawet warzyw).

Wskazówki dla początkujących:

 • idealne do searing są grubsze kawałki mięsa, które nie wyschną zbyt szybko,
 • upewnij się, że grill jest odpowiednio rozgrzany. Searing wymaga wysokiej temperatury, aby skutecznie stworzyć chrupiącą skórkę,
 • nie przesadzaj z czasem,
 • po searingu, kontynuuj gotowanie mięsa lub ryby przy niższej temperaturze, aby osiągnąć pożądany stopień wypieczenia.

Searing to technika, która może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednim przygotowaniem i praktyką, każdy może ją opanować po kilku próbach. Eksperymentuj z różnymi rodzajami mięs i ryb, aby odkryć, jak searing może wzbogacić Twoje kulinarne doświadczenia grillmastera.