Grille gazowe to niezwykle uniwersalne urządzenia - wyposażone w odpowiednie akcesoria pozwalają przygotować niemal każdą potrawę. Jednym z najbardziej cenionych dodatków  do grillów jest właśnie płyta żeliwna. Jakie daje możliwości kulinarne oraz w jaki sposób o nią prawidłowo dbać? Zapraszamy do lektury!

Płyta żeliwna - właściwości

Płyta żeliwna to nieocenione narzędzie dla każdego grill majstra, zwłaszcza jeśli planuje poszerzyć serwowane gościom menu. 

Podstawową zaletą płyty żeliwnej jest jej materiał wykonania. Żeliwo jest bardzo trwałe a ponadto doskonale przewodzi i utrzymuje ciepło. Płyta żeliwna równomiernie rozprowadza ciepło, dzięki czemu pozwala przyrządzić idealnie wypieczone dania.

Ta właściwość sprawia, że potrawy przyrządzane na płycie wyróżniają się głębią smaku i niesamowitym aromatem. Plusem jest także czas przygotowywania jedzenia na płycie, który jest krótszy niż w przypadku klasycznego grillowania na ruszcie.

Żeliwna plancha posiada także inne atuty - jest neutralna, dzięki czemu nie zmienia smaku dań,  a do tego jej oksydowana powierzchnia ogranicza przywieranie potraw.

Rodzaje płyt żeliwnych

Rozważając zakup płyty do grilla gazowego, mamy do wyboru płyty płaskie, płyty do grilla ryflowane oraz dwustronne.
Strona gładka idealnie sprawdza się do  smażenia drobnych produktów tj. owoce morza czy niewielkie kawałki mięs i warzyw.

Strona ryflowana posiada tzw. rynienki. Ułatwiają one odprowadzenie tłuszczu z grillowanych produktów oraz pozwalają uzyskać soczystość i nieziemski aromat.

Płyta dwustronna to kompleksowe akcesorium, które posiada obie powierzchnie. 

Płyta żeliwna do grilla Monarch Broil King to przykład solidnej, dwustronnej płyty, która spełnia oczekiwania zarówno najbardziej wymagających grill majstrów jak i smakoszy dań z grilla.

Jakie dania można przyrządzić na płycie żeliwnej Broil King?

Płyta żeliwna Broil King to niepozorna rzecz dająca wiele możliwości. Z jej użyciem stworzysz niezliczone dania, takie jak:

  • stek (równomierne rozłożenia ciepła pozwala uzyskać pożądany stopień wypieczenia), karkówka i kurczak, 
  • placki ziemniaczane - płaska strona płyty pozwala na równomierne smażenie placków ziemniaczanych, bez potrzeby użycia dodatkowego tłuszczu,
  • omlet - płaska płyta żeliwna pozwala na równomierne smażenie omletów i chroni przed przywieraniem jajek,
  • grillowane warzywa - cukinia, bakłażan, papryka czy cebula to tylko kilka przykładów warzyw, które sprawdzą się w grillowanej odsłonie,
  • ryby i owoce morza - płyta żeliwna Broil King nada się również do  grillowania ryb, krewetek i  małż,
  • kanapki, grzanki i tosty,

Konserwacja płyt żeliwnych

Plancha, jak każde inne akcesoria, posiada swoje unikalne właściwości. Aby zachować je jak najdłużej, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia.

Warto pamiętać, że z czasem ( z każdym kolejnym użyciem) własności grzewcze płyt ulegają spotęgowaniu.

Pierwsze użycie płyty żeliwnej

Przed pierwszym użyciem płytę trzeba umyć. W tym celu najlepiej użyć wody z płynem do mycia naczyń. Po osuszeniu ręcznikiem papierowym płytę umieszczamy w miejsce rusztu i rozgrzewamy ją do wysokiej temperatury - w ten sposób pozbywamy się wszelkich drobnoustrojów. 

Kiedy pokrywać planchę olejem?

Dobrą praktyką jest każdorazowo, przed rozpoczęciem grillowania, pokrywanie powierzchni płyty żeliwnej olejem. Najlepiej wybierać oleje o wysokiej temperaturze dymienia - np. olej ryżowy lub rzepakowy.

Jak używać płyty żeliwnej? Praktyczne wskazówki

  • Po uprzednim przygotowaniu płyty, należy nałożyć ilość jedzenia zostawiając trochę przestrzeni. Zbyt dużo produktów na płycie może spowodować spadek temperatury i obniżyć walory smakowe potrawy. Bezpieczniej jest grillować  mniejszymi partiami, stopniowo uzupełniając planchę.
  • Grillując na płycie lepiej powstrzymać się od częstego przewracania jedzenia. Zdecydowanie lepsze efekty odniesiemy, gdy poczekamy z odwróceniem potrawy aż jedna strona będzie już odpowiednio upieczona.

Konserwacja i sezonowanie płyt żeliwnych

Po ostatnim w sezonie grillu płytę standardowo należy wyczyścić i pokryć olejem. Warto zatroszczyć się o jakieś suche miejsce, w którym płyta może w bezpiecznych warunkach poczekać do kolejnego sezonu.

Czy płyta żeliwna Broil King może zastąpić patelnię?

Grill w ogrodzie wyposażony w płytę żeliwną z powodzeniem może zastąpić klasyczną patelnię.Dzięki temu można przyrządzić kompletny posiłek, bez konieczności udawania się do kuchni. Mowa tu nie tylko o daniach obiadowych, ale także o śniadaniach i przekąskach na słodko.  Płyty żeliwne doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania niewielkich, delikatnych potraw, które mogłyby spaść z rusztu. Z powodzeniem smaży się na nich omlet, jajko sadzone a nawet jajecznicę. Z płytą żeliwną na grillu przyrządzisz także grzanki oraz naleśniki dla dzieci.


Jak wybrać odpowiednią płytę żeliwną?

Wybierając płytę żeliwną, warto wziąć pod uwagę jakość wykonania, cenę oraz funkcjonalność danego akcesorium.

Nie każda płyta żeliwna posiada te same właściwości - w przypadku firmy  Broil King®  mamy pewność najwyższej jakości Jakość samego żeliwa ma ogromne znaczenie. Tańsze płyty żeliwne wykonane są z materiałów o wątpliwym składzie oraz często nie są zabezpieczone warstwami ochronnymi. Skutkuje to szybszym niszczeniem, podatnością na rdzewienie oraz gorszymi właściwościami grzewczymi. Broil King wytwarza płyty z wytrzymałego żeliwa pochodzącego z Kanady i wzmacnia je warstwą spieku ceramicznego,

Jeśli chodzi o rozmiar płyty, powinna ona pasować do powierzchni roboczej grilla.

Płyty żeliwne Broil King® dzielą się na dwa rodzaje - dedykowane oraz uniwersalne. Płyty uniwersalne będą pasować do wielu modeli a dedykowane współpracują z modelami, pod które zostały przystosowane.

Dla przykładu, płyta Monarch Broil King pasuje do modeli Monarch 390/340/320 i Royal 340/320.

Sprawdź więcej akcesoriów do grilla Broil king!