Większość z nas wypatruje pierwszych oznak wiosny. Słoneczna aura, budząca się do życia przyroda, przywołują nas do wyjścia z domów i spędzania coraz większej ilości czasu na świeżym  powietrzu. Podczas letnich spotkań w kręgu rodziny czy znajomych, najczęściej najważniejszą pozycję w menu stanowią dania z grilla. Każdy, kto będzie grillował pierwszy raz na nowym urządzeniu, powinien pamiętać, że ruszt należy odpowiednio przygotować przed uruchomieniem.

Żeliwo niezastąpione w kuchni

Każdy, kto do przygotowywania posiłków używa naczyń żeliwnych, zna ich wszystkie zalety, wie także, że ten rodzaj naczyń wymaga specjalnego traktowania. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o ruszt żeliwny. Najważniejsza jest tu konserwacja, pełni ona dwie ważne funkcje – uchroni potrawy przed przywieraniem, jak i zabezpieczy żeliwo przed korozją.

Jak zakonserwować ruszt z żeliwa przed pierwszym użyciem?

Żeby prawidłowo zakonserwować ruszt wykonany z żeliwa przed pierwszym użyciem, konieczne jest rozgrzanie go przez kilka minut, na maksymalnej temperaturze. W ten sposób pozbędziemy się szkodliwych pozostałości, jakie zostały na ruszcie po procesie produkcji. Następnym krokiem jest pozostawienie rusztów do ostygnięcia. Koniecznie musimy zaopatrzyć się w olej roślinny, który będzie służył nam za preparat konserwujący, może to być np. olej słonecznikowy. Nie zamieniamy oleju na inny tłuszcz stosowany w kuchni np. masło, czy margarynę. Przydatny będzie też pędzelek do rozprowadzenia oleju oraz ręcznik papierowy. Kiedy już żeliwo osiągnie temperaturę otoczenia, można przystąpić do właściwego procesu konserwacji:

  • grill gazowy Broil King ma dwustronny ruszt, powinniśmy o tym pamiętać i z taką samą starannością zakonserwować obie strony
  • przy pomocy pędzelka (najlepiej sprowadza się pędzel silikonowy, który używany jest w kuchni) albo specjalnego rozpylacza rozprowadzamy równomiernie olej na powierzchni rusztu
  • upewniamy się, czy każdy element rusztu został pokryty olejem
  • następnym krokiem jest wpieczenie oleju w ruszt – odkładamy naoliwioną część grilla na swoje miejsce, zamykamy pokrywę. Przez około kwadrans podgrzewamy ruszt na maksymalnej temperaturze, po tym czasie zmniejszamy ją o połowę
  • pokrywę grilla otwieramy dopiero po 45 minutach

W ten sposób grill gazowy Broil King jest przygotowany do debiutu. Zastosowane przez nas zabezpieczenie, otoczy ruszt nieprzywierającą warstwą, dodatkowo ochroni go przed rdzą.

Grill gazowy Broil King – poradnik użytkownika

Każde grillowanie powinno być poprzedzone kilkuminutowym przepaleniem rusztów. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich resztek po poprzednim przyrządzaniu potraw. Do czyszczenia rusztów w grillach gazowych Broil King, powinno się używać specjalnie przeznaczonej do tego szczotki. Po takim zabiegu warto powtórzyć olejowanie. Należy także pamiętać, że nawet kiedy na ruszcie pojawi się rdza, nie jest to powodem do wymiany rusztu na nowy. Najczęściej wystarczające okazuje się dokładne wyczyszczenie go i ponowne zakonserwowanie. Warto więc zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwią przeprowadzenie czyszczenia i pielęgnacji rusztu, sprawią też, że cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Regularne zabiegi czyszczące połączone z konserwacją zapewnią nam wieloletnią żywotność rusztu. Żeliwo jest bardzo trwałym stopem, od wielu lat używanym w kuchni. Należy także pamiętać, że grill gazowy Broil King powinien być przechowywany w suchym miejscu, szczególnie jeśli wiemy, że przez dłuższy czas nie będzie używany.