Grille gazowe są chętnie wybieranymi sprzętami do przygotowywania potraw. Ich popularność wynika przede wszystkim z możliwości jakie dają. Za ich pomocą można wykonywać prawdziwe kuchenne eksperymenty, a nawet wędzić ulubione potrawy, które zachwycą smakiem, wyjątkową soczystością oraz przyjemnym dymnym aromatem.

Grill gazowy idealne sprawdzi się do wędzenia różnych produktów spożywczych. Wędzenie na nim może odbywać się metodą tradycyjną albo pośrednią. Pierwsza technika opiera się na utrzymywaniu temperatury poniżej 135 stopni Celsjusza. Takie wędzenie odbywa się wolno i może trwać nawet parę godzin. Metoda ta jest polecana zwłaszcza do przygotowywania sporych kawałków czerwonego mięsa. Chętniej stosowana jest metoda pośrednia, dzięki której uzyska się doskonały smak delikatnego mięsa (np. drób, ryby). Temperatura powinna być nie wyższa niż 135 stopni Celsjusza. Innym rozwiązaniem jest wędzenie na zimno w temperaturze ok 30 stopni Celsjusza, jednak cały proces może trwać nawet dzień. W trakcie wędzenia ważne jest to, aby stale regulować temperaturę. Czynność tą ułatwi Inteligentny termometr GrillEye PRO Plus , dzięki któremu można monitorować temperaturę żywności na aplikacji w telefonie. Warto też kontrolować poziom temperatury, który nie może być zbyt dużo tudzież za mały.

Jak ustawić dobrze grill do wędzenia?

Jeśli chodzi o metodę pośrednią, polega ona na ustawieniu palników w taki sposób, aby płomień palnika nie oddziaływał bezpośredni na mięso.

1. Umieszczamy brytfannę z woda i ziołami tuż pod mięsem. W przypadku kiedy kładziemy mięso na ruszt umieszczamy ją na aromatyzerach. Jeżeli kładziemy mięso na stojaku, brytfannę możemy umieścić na ruszcie, natomiast stojak wstawić do brytfanny. Bardzo ważna jest zwłaszcza brytfanna z płynem, gdyż dzięki niej tworzy się wilgoć, ponadto nadaje ona jedzeniu aromat. Warto zainwestować w wytrzymałą brytfannę ze stali nierdzewnej.

2. Wkładamy skrzynkę do wędzenia na aromatyzer nad jednym z zewnętrznych palników.

3. Aby osiągnąć niską temperaturę, używamy jedynie zewnętrznych palników w pozycji minimalnego płonienia. Jeśli chcemy ją podnieść, musimy zwiększyć ilość gazu. Nie korzystamy ze środkowego palnika.

Moczenie wiórek przed wędzeniem

Mokre drewno dłużej się dymi, ponadto potrzebuje więcej czasu żeby wyschnąć i zacząć się spalać. Nie zależnie od rodzaju wybranych wiórek, przed ich użyciem należy je moczyć co najmniej 30 minut.

Kiedy mięso będzie gotowe?

Wszystko zależy od rodzaju mięsa, jego wielkości, jak także użytej do wędzenia temperatury. Istotna jest zwłaszcza temperatura wewnątrz potrawy, na podstawie której można stwierdzić to, czy jedzenie jest już gotowe.

  • wieprzowina 40-70 stopni,
  • dób 75-80 stopni,
  • wołowina 45-70 stopni,
  • baranina 60-75 stopni.

Niezbędne akcesoria do wędzenia

Smak wędzonych potraw zależy przede wszystkim od tego, co znajdzie się w żarze podczas procesu wędzenia. Do wędzenia można użyć drewna liściastego (dąb, klon, orzech, olcha, wiśnia) czy też dodać do brykietu pewne dodatki. W sprzedaży znajduje się wiele różnych kawałków drewna do wędzenia. Bez problemu możemy dopasować zapach drewna do rodzaju dania. Ciekawą propozycją jest między innymi cudowny aromat whiskey. Warto pamiętać, że im więcej drewienek dodamy, tym bardziej intensywny zapach uzyskamy. Należy więc uważać, aby aromat drewna nie przyćmił czasem zapachu przygotowywanego jedzenia. Drewno musi zostać wcześniej namoczone, aby w procesie wędzenia nie uległo spaleniu, a tylko wydzielało swój naturalny zapach. Do wędzenia przydają się różne akcesoria, jak między innymi pojemniczek z wentylatorami, deseczki do wędzenia albo papier cedrowy. Niezwykle pomocnym akcesorium dla osób, które zdecydowały się na samodzielne wędzenie potraw jest stalowa skrzynka do wędzenia. To narzędzie dla osób nie bojących się eksperymentów kuchennych i preferujących głęboki smak wędzonych dań. Wybierając tego rodzaju sprzęty należy postawić zwłaszcza na te wykonane z wysokiej jakości materiałów. Model wykonany ze stali szlachetnej jest odporny na korozję i wytrzymały. Daje to gwarancję tego, że do jedzenie nie przedostaną się żadne drobinki rdzy, a aromat zawsze będzie idealny.