Grillowanie to jedna z największych przyjemności lata. Jednak kiedy sezon grillowy dobiega 

końca, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o swój grill i akcesoria. Dzięki temu będą nam służyć przez wiele kolejnych sezonów. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone porady, które pomogą Ci w konserwacji i przechowywaniu sprzętu do grillowania.

Jak prawidłowo czyścić grill?

Czyszczenie grilla, co do zasady, powinno odbywać się regularnie - najlepiej po każdym grillowaniu. O ile możemy czasem odpuścić temat i umyć urządzenie porządnie raz na kilka użyć, o tyle czyszczenie i konserwacja po sezonie to kwestia niezbędna. Takie działania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć grilla, wydłużając jego żywotność i chroniąc przed niechcianymi awariami oraz czasochłonnym czyszczeniem wiosną.

Czyszczenie grilla nie wymaga wielkiej wprawy i wiedzy. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych wskazówek, które zebraliśmy poniżej.

  • Przygotowanie do czyszczenia

Zanim zaczniesz, upewnij się, że grill jest wystarczająco chłodny, aby móc go  bezpiecznie dotykać. Jeśli jednak planujesz rozpocząć od pirolizy, czyli wypalania grilla sprawdź Co to jest piroliza, czyli jak zadbać o grill gazowy aby służył na lata. Gorący grill będzie wskazany :) Wystarczy, że w grillu gazowym ustawisz maksymalną temperaturę, zostawisz zamkniętą pokrywę i poczekasz aż grill przestanie dymić - to znak, że resztki się zwęgliły i możesz przejść do kolejnego etapu czyszczenia.

Jeśli masz grilla gazowego lub elektrycznego, pamięta także, aby odłączyć źródło zasilania.

  • Usuwanie resztek - duże kawałki

Użyj drewnianej lub plastikowej szpatułki, aby zdjąć większe kawałki jedzenia z rusztu.

  • Mycie rusztu

 Skorzystaj ze szczotki do grilla, aby dokładnie wyczyścić ruszt. Na tym etapie pozbędziesz się mniejszych kawałków jedzenia oraz przypalonego tłuszczu. Aby rozprawić się z mocno przypalonymi zabrudzeniami, najlepiej użyć szczotki do czyszczenia trójstronnej z włosiem ze stali szlachetnej.

  • Czyszczenie wnętrza grilla

Po wyjęciu rusztu, wyczyść wnętrze grilla. Możesz użyć płynu do naczyń i ciepłej wody lub specjalnych środków do czyszczenia grilla. Jeśli zabrudzenia są znaczne, dużo szybciej i bez większego wysiłku poradzisz sobie z dedykowanymi płynem do czyszczenia grilla. Jeśli posiadasz grill gazowy, wyjmij ociekacz umieszczony pod palnikami i wyszoruj go szorstką stroną gąbki. Możesz użyć płynu do mycia naczyń, specjalnego mleczka do czyszczenia lub sody, w zależności od tego, jak trwałe posiada zabrudzenia.

  • Czyszczenie palników

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem grilla gazowego, upewnij się, że palniki są czyste. Zanieczyszczone palniki mogą powodować nierównomierne grzanie się grilla. Jest tam sporo zakamarków, dlatego warto wykorzystać w tym celu specjalny zestaw do czyszczenia palników. Wyjmij także ociekacz umieszczony pod palnikami i wyszoruj go szorstką stroną gąbki.

  • Połączenia gazowe i  butla

Grill zasilany gazem wymaga regularnego sprawdzania wszystkich połączeń i węży. Upewnij się, że nie ma żadnych wycieków. Po sezonie koniecznie sprawdź stan techniczny butli gazowej - jeśli trzeba, zadbaj o  wymianę zaworu lub uszczelek. Pamiętaj także, aby poza sezonem przechowywać butlę w miejscu suchym i z dala od źródła ciepła.

  • Ostateczne płukanie

 Po dokładnym oczyszczeniu, spłucz grill wodą, aby usunąć wszelkie resztki środków czyszczących.

  • Suszenie

Zanim przykryjesz grill, upewnij się, że jest całkowicie suchy. Pozostawienie wilgoci może prowadzić do korozji.

  • Przygotowanie na kolejny sezon

Zanim nadejdzie kolejny sezon grillowy, warto sprawdzić stan wszystkich elementów grilla, dokręcić śruby i w razie potrzeby wymienić zużyte części. Dzięki temu będziesz gotowy na kolejne grillowe wyzwania!

Konserwacja akcesoriów grillowych

Po zakończeniu sezonu grillowego ważne jest, aby dokładnie oczyścić wszystkie akcesoria, takie jak szczypce, widelce czy pędzle do marynat. Możesz użyć ciepłej wody z płynem do naczyń lub specjalnych środków do czyszczenia akcesoriów grillowych dostępnych na rynku.

Czyszczenie żeliwnych akcesoriów do grilla

Jeśli chodzi o akcesoria żeliwne, oprócz gorącej wody z płynem potrzebna będzie także szorstka gąbka. Unikaj gąbek, które mają warstwę ścierną, ponieważ mogą one zniszczyć czyszczoną powierzchnię. W większości przypadków niewskazane jest także czyszczenie wkładek żeliwnych w zmywarkach. Dedykowane środki do czyszczenia, w które warto się zaopatrzyć, to np. płyn czyszczący do żeliwa. Sprawdzi się do czyszczenia zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych części grilla.

Czyszczenie kamienia do pizzy

Kamień do grilla wymaga specjalnej pielęgnacji. Po użyciu najlepiej go umyć ciepłą wodą bez detergentów,a osady usuwać szorstką stroną gąbki. Idealnie nada się do tego dwustronna gąbka Weber. Na koniec należy kamień osuszyć - można wykorzystać do tego promienie słoneczne lub delikatnie rozgrzanego grilla. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj kamienia w zmywarce. Nie wymaga on także żadnych dodatkowych zabiegów tj olejowanie. Prawdopodobnie z czasem na kamieniu mogą pojawiać się ciemniejsze obszary. To naturalne zjawisko, ponieważ kamień ciemnieje w związku ze spalonymi resztkami jedzenia. 

Jak przechowywać grilla?

Gdy grill jest już czysty i suchy, warto zastanowić się nad miejscem i sposobem jego przechowania. Najlepsze miejsca to  suchy i zacieniony kąt w garażu lub w piwnicy. Jeśli nie masz możliwości, aby schować go w pomieszczeniu, warto zainwestować w specjalny pokrowiec, który ochroni grill przed warunkami atmosferycznymi.

Pokrowiec na grill – dlaczego warto go kupić?

Grill pozostający na zewnątrz narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz oraz wiatr. Możliwe scenariusz to po błoto, kurz i małe kamyczki, które mogą pobrudzić grilla oraz dostać się do środka urządzenia. Kolejne ryzyko to wilgoć, które może skutkować pleśnią lub korozją. Dodatkowo, jeśli woda dostanie się do szczelin i zamarznie - zwiększając swoją objętość - uszkodzi grill. 

Dlatego pokrowiec to prosty a zarazem bardzo skuteczny sposób na ochronę grilla. Dedykowane pokrowce są optymalnie dostosowane do wymiarów konkretnego modelu. Proste w użytku, szczelne i bardzo wytrzymałe. Dodatkowo, pokrowce zabezpieczają przed promieniowaniem UV, dlatego sprawdzą się także w sezonie letnim.

Pokrowce Broil King oraz Weber to przykłady wysokiej jakości trwałych pokrowców, które chronią grilla oraz wyglądają stylowo. W zależności od modelu, wyposażone są w rzepy zaciskowe, praktyczną rączkę oraz wykończone haftowanym logo.

Jak zabezpieczyć grill na zimę?

Czyszczenie grilla to nie tylko dbanie o jego wnętrze. Oprócz rusztów, palników czy piekarnika warto poświęcić chwilę uwagi jego pozostałym częściom. Półki boczne grilla, to zwykle dodatkowy blat roboczy, na którym wiele się dzieje. Pamiętajmy więc o ich wyczyszczeniu i złożeniu.

Pokrywa grilla również jest narażona jest na działanie wielu czynników. Poczynając od warunków pogodowych, kurzu, przez pryskający tłuszcz i dym, aż po czasem trudne do usunięcia odciski palców.

Należy pamiętać o umyciu i osuszeniu wszelkich wkładów wymiennych, takich jak planche, kratki do steków czy nakładki do robienia naleśników.


Jak przechowywać butlę gazową zimą?

Jeżeli nie planujesz korzystać z grilla zimową porą, najlepszą opcją będzie zakręcenie butli i odłączenie reduktora ciśnienia gazu. Butla, w której jest gaz, powinna poczekać do wiosny w pozycji pionowej, w suchym i wentylowanym miejscu.

Jeżeli jednak butla nie jest podłączona do żadnego urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym! 

Akcesoria do czyszczenia grilla

Broil King oferuje szeroką gamę akcesoriów do czyszczenia, które pomogą Ci w utrzymaniu grilla w doskonałym stanie. Szczotki do rusztu, środki do czyszczenia i specjalne ściereczki to tylko niektóre z produktów, które warto mieć pod ręką.

Weber jest równie znaną marką w świecie grillowania i oferuje specjalistyczne środki do czyszczenia grilla. Te produkty są stworzone z myślą o skutecznym usuwaniu tłuszczu i resztek jedzenia, przy jednoczesnej pielęgnacji powierzchni grilla.

Napoleon to kolejna marka, która oferuje wysokiej jakości akcesoria do czyszczenia grilla - skuteczne, ale także trwałe i łatwe w użyciu.

Dobre akcesoria do czyszczenia grilla mogą znacznie ułatwić proces utrzymania sprzętu w czystości i wydłużyć okres bezawaryjnego grillowania. Oto kilka produktów, które warto mieć pod ręką.

Mata grillowa Napoleon

Mata grilla duża ma elegancki aluminiowy wygląd a do tego jest łatwa do czyszczenia. Ponieważ jest wykonana z ognioodpornego materiału, można ją stosować pod każdym rodzajem grilla – zarówno węglowym jak i gazowym. To skuteczna ochrona i designerski dodatek w jednym.

Środek do czyszczenia 3 w 1 Napoleon

Dzięki swojemu składowi opartemu na najnowszej technologii, płyn do czyszczenia grilla 3 w 1 nadaje się do niemal każdego grilla i rodzaju zabrudzeń. Nawet mocno osady brudu są usuwane bez wysiłku. Płyn jest odporny na zabrudzenia, a jednocześnie delikatny dla materiału - zadba zarówno o stal nierdzewną,  żeliwo, chrom i emalie, jak i tworzywa sztuczne. Co więcej, płyn 3w1 jest biodegradowalny .

Szczotka do rusztów Broil King

Ta  innowacyjna lodowa szczotka do rusztów Broil King intensywne i jednocześnie delikatnie czyści,  nie pozostawiając resztek. Łatwo się dopasowuje do czyszczonych powierzchni i nie wymaga użycia dodatkowych detergentów.  Wystarczy wlać wodę do 3-komorowej formy do lodu i włożyć klipsy zabezpieczające. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt czyszczenia, można dodać sok z cytryny do wody jako naturalny odtłuszczacz.

Płyn do czyszczenia rusztów Weber

Wysoce wydajny płyn do czyszczenia rusztów sprawia, że czyszczenie rusztu i elementów w komorze grillowej jest proste. Wystarczy spryskać ruszt lub komorę grilla, pozostawić środek na 30 sekund i wytrzeć.  Jest biodegradowalny i sprawdza się także podczas czyszczenia plastikowych elementów grilla.

Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie grilla oraz akcesoriów po sezonie to klucz do ich długotrwałego użytkowania. Dzięki powyższym poradom Twój sprzęt grillowy będzie służył Ci przez wiele lat. 

Po więcej porad zapraszamy na naszego bloga i do sklepu stacjonarnego!