Grill to wspaniałe urządzenie do przygotowywania ulubionych potraw, z którego korzystamy najczęściej w okresie letnim. Spotkania z przyjaciółmi, imprezy rodzinne, a także zwykły obiad nabierają zupełnie innego wymiaru, kiedy są okraszone grillowanymi potrawami. Na podanie gościom oraz domownikom smacznych szaszłyków, czy też grillowanego mięsa pozwalają m.in. popularne grille gazowe. Nie od dziś bowiem wiadomo, że oprócz umiejętności kulinarnych, ogromnie ważna jest też jakość sprzętu do grillowania. Warto jednak pamiętać, że tak samo, jak każde inne urządzenie, grill gazowy ma wady i zalety. Są to kwestie niezwykle istotne dla kupujących, ponieważ każdy z nich ma inne potrzeby, możliwości i wymagania.

Co łączy grille gazowe i wszystkie inne?

Dawniej grill kojarzony był przede wszystkim z kiełbasą i kaszanką. Teraz trendy się zmieniły, możliwości zwiększyły, a grille zyskały jeszcze większą popularność. Powodem jest fakt, że obecnie dostępne grille gazowe mają zalety pozwalające zaspokoić każdego, nawet najbardziej wybrednego smakosza i miłośnika grillowania. Jedzenie, które można na nich przygotować, jest bardziej różnorodne i zdrowsze. Zadowoleni będą więc zarówno tradycjonaliści, jak i wszyscy, którzy lubują się w wykwintnych daniach. Grille gazowe mają wiele funkcji, dzięki którym grillowanie jest zdrowsze, smaczniejsze i przyjemniejsze. Na grillu można już nie tylko grillować, ale też:

  • piec
  • smażyć
  • zapiekać
  • wędzić.

Te funkcje oznaczają, że przygotujemy obiad dla każdego domownika i gościa z różnych składników i wieloma metodami, a jedzenie będzie zdrowe i pożywne.

Wspólną cechą każdego grilla jest też funkcjonalna budowa. Grille gazowe, których zalety są niewątpliwe, pozwalają dobrze zorganizować przygotowywanie obiadu i przekąsek. Współcześnie firmy produkujące grille wychodzą naprzeciw miłośnikom grillowania. Z tego powodu ich produkty to nie tylko funkcjonalny rożen i płyty do smażenia, ale także trwała i solidna obudowa, która pozwala mieć wszystko pod ręką. W bocznej części grilla często znaleźć można wolne miejsce przeznaczone na ustawienie talerzy, a haczyki na obudowie, na których powiesimy rękawice, szczypce i łyżki są już niemal koniecznością. Grillowanie staje się w ten sposób proste i uporządkowane.

Czym się kierować przy wyborze grilla?

Każdy wydatek wymaga przemyślenia. Nie inaczej jest, kiedy wybieramy grille gazowe. Trzeba znać wady i zalety, żeby mieć pewność, że wybrany model spełni wszystkie oczekiwania i będzie praktyczny. Grille gazowe mają liczne zalety, które powodują, że wiele osób decyduje się na takie urządzenia jako wieloletnie inwestycje. Ich funkcje pozwalają przygotować więcej różnych dań, a większy rozmiar daje dużą powierzchnię, która przydaje się podczas przygotowywania posiłków na więcej osób. Wiele grillów gazowych wyposażonych jest też w panel do kontrolowania warunków pod pokrywą. Takie rozwiązanie ułatwia grillowanie i powoduje, że jedzenie jest lepszej jakości. Jedno jest też pewne — grill gazowy pozwala przyrządzać dania zdrowsze niż te z grilla węglowego. Jak to możliwe? Powodem jest brak dymu spalanego węgla, który przenika w jedzenie, zmieniając często jego aromat. Cenią to przede wszystkim miłośnicy warzyw i owoców z grilla. Ich ulubione potrawy nie tracą słodkiego smaku i są soczyste. Ponadto grille gazowe mają niepodważalne zalety zdrowotne, nie usuwając wartości odżywczych z jedzenia.

Jedzenie i inne cechy grilla gazowego — wady czy zalety?

Choć grillowanie kojarzymy przede wszystkim z konsumpcją, to nie jest ona jedynym, co się liczy przy wyborze takiego sprzętu. Ogromne znaczenie mają wymiary grilla i sposób wytwarzania ciepła. Dla niektórych w tej sprawie grille gazowe mają pewne wady. Są większe, niż węglowe, co może utrudniać ich ustawienie na małej przestrzeni. Jednocześnie wiąże się to z grillowaniem większej ilości jedzenia w tym samym czasie. Dla dużych rodzin i podczas spotkań ze znajomymi ta cecha grilla jest już zaletą. Sporną kwestią jest też zasilanie. Z jednej strony grille gazowe uwalniają mniej szkodliwych związków, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza, a w dodatku jest zdrowsze dla jedzących. Dym spalanego węgla może mieć negatywny wpływ na potrawy z grilla. Ale nie tylko dym.

Każdy, kto chce jeść zdrowo, musi pamiętać o czyszczeniu grilla. Te elementy, które mają kontakt z jedzeniem, jak płyta do smażenia i rożen, najlepiej czyścić po każdym użyciu. Tak zmniejsza się emisję tłuszczów, które podczas kolejnego nagrzania mogą się wytopić i zmieszać z nowymi daniami. Dbałość o higienę dotyczy każdego grilla, a grille gazowe odznaczają się zaletami w przypadku tej czynności. Ich budowa zabezpiecza przed nadmiernym zabrudzeniem, także palników. Regularne czyszczenie pozwala unikać szorowania. Jednak grille gazowe mają też wady, które są niepodważalne w wielu modelach. Te, które wymagają podłączenia do sieci gazowej muszą być ustawione tak, aby to było możliwe. Nie można ich też przestawiać. Dlatego lepsze są grille, które można podłączyć do przenośnej butli.

Ile kosztuje grill gazowy - kupno i utrzymanie sprzętu

Koszty są niezwykle istotne. Wiele osób kupując grille gazowe, uważa, że ich ceny to wady. Tak, są one wyższe, jednak w dłuższej perspektywie te urządzenia są tańsze niż grille węglowe. Mogą być używane przez więcej sezonów, a zużycie gazu jest mniejsze niż węgla, co przekłada się na mniejsze koszty utrzymania. Wsparciem w grillowaniu i utrzymaniu urządzenia okazują się akcesoria do grilli gazowych. Ich używanie ułatwia przygotowanie jedzenia, a w dodatku pozwala utrzymać czystość. Do każdego grilla przeznaczone są inne środki czystości, a ich odpowiednie dobranie nie niszczy grilla i sprawia, że na długo zachowuje on doskonały wygląd. Dla zwiększenia efektu i korzystania z grilla jeszcze dłużej warto mieć także pokrowiec, który zabezpieczy grill gazowy przed niekorzystną pogodą.