Grille gazowe, w zależności od klasy i modelu, mogą być wyposażone w różne dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest kuchenka boczna.  W miejscu typowej, lewej  bocznej półki  znajdziemy palnik, który znacząco zmienia wymiar grillowania!

Jest to ogromne udogodnienie, które zwiększa funkcjonalność grilla, zamieniając go w dobrze wyposażoną ogrodową strefę szefa kuchni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat możliwości kuchenki bocznej oraz akcesoriów, które pozwalają w pełni wykorzystać jej potencjał. Gotowi na kulinarne arcydzieła z grilla Broil King?

Kuchenk boczna - jakie modele grilla ją posiadają?

Broil King, jako topowy kanadyjski producent grilli gazowych, posiada ogromny wybór - zarówno jeśli chodzi o wymiary i możliwości techniczne grillów  jak i samych kuchenek bocznych. 

Które grille posiadają kuchenkę boczną? Broil King ułatwia zidentyfikowanie właściwego grilla. Wybrane grille posiadają wbudowany dodatkowy boczny palnik - serie, które w nazwie zawierają “40” lub “90” na pewno będą do nich należeć. Zatem,  modele  340, 390, 440 lub 590 są wyposażone kuchenki - niezależnie czy będzie to seria Royal czy Monarch.

Czym różnią się grille Broil King oznaczone  “40” i “90”?

Modele z 40 posiadają kuchenkę boczną, natomiast modele 90 posiadają jeszcze więcej funkcji. Oprócz palnika bocznego zachwycą nas także zestawem do rożna obrotowego z palnikiem do rożna.

Kuchenka boczna Broil King- co można na niej przygotować?

Każdy z nas ma w domu kuchenkę, więc doskonale wiemy, że pozwala ona przyrządzić nieskończoną ilość potraw i dodatków.

Przenosząc te możliwości do sfery grillowania,  boczny palnik - w połączeniu z rusztami i rożnem - otwiera drzwi do wszelkiego typu dań ze wszystkich kontynentów.

Główną funkcja bocznego palnika jest oczywiście przygotowywanie wszelkiego rodzaju sosów oraz prozaiczna funkcja przygotowywania ciepłych napojów.

Z palnikiem doskonale współgrają żeliwne akcesoria takie jak garnki, patelnie czy woki. Z ich pomocą bez problemu można przyrządzić na świeżym powietrzu zupy, potrawy azjatyckie czy owoce morza i warzywa. Stwarza to także przestrzeń dla wszelkiego rodzaju dań jednogarnkowych a ograniczeniem są jedynie gusta kulinarne. Leczo, gulasz czy chili con carne - to wszystko może teraz powstać w Twoim ogrodzie!

Każdy kto ma dzieci, zdaje sobie sprawę, że oprócz dań typowo grillowych zwykle niezbędne są także potrawy  dostosowane dopreferowanych smaków  pociech. Naleśniki to coś, co  nigdy się nie nudzi dzieciom i bez problemu można je przygotować na bocznej kuchence grilla. 

Ze względów czysto praktycznych warto dodać, że większość domów wyposażona jest w kuchenki indukcyjne. Kilkugodzinna awaria prądu - bez palników, czajnika i mikrofalówki - niszczy każdy możliwy plan posiłku na ciepło. W takich sytuacjach całoroczny grill gazowy z kuchenką boczną może być istnym wybawieniem.

Dodatkowo, zbyt intensywne zapachy, np. po smażeniu ryby, także przestaną być problemem, gdy najzwyczajniej  można ją smażyć na zewnątrz.

Akcesoria na kuchenkę boczną

Pełne wykorzystanie potencjału kuchenki bocznej nie byłoby możliwe bez akcesoriów. Poniżej omawiamy kilka wybranych dodatków, które naszym zdaniem znacząco zwiększają komfort grillowania na grillach Broil King z bocznym palnikiem.

Płyta żeliwna na kuchenkę boczną

Płyta żeliwna na kuchenkę boczną to doskonałe rozwiązanie zwiększające funkcjonalność grilla. Posiada dwie strony typowe dla płyt żeliwnych Broil King - jedna z nich jest gładka, idealna do smażenia i pieczenia,  a druga  prążkowana - nadaje jedzeniu charakterystyczne grillowe znakowanie. 

Płyta żeliwna jest dość uniwersalna, ponieważ pasuje do urządzeń Broil King z serii Baron, Monarch, Singet, Imperial oraz Regal. Z jej pomocą można przygotować sadzone jajka, jajecznicę, naleśniki, grillować warzywa lub owoce morza lub zabrać się za burgery.

Uchwyt wielofunkcyjny Broil King

Uchwyt wielofunkcyjny Broil King to niewielki gadżet, który jednak znacząco ułatwia grillowanie i zwiększa bezpieczeństwo. W jaki sposób? 

Broil King oferuje całą serię wymiennych wkładów do grilli. Uchwyt został zaprojektowany do ich obsługi - z jego pomocą można szybko i bezpiecznie podnieść lub wymienić każdy rodzaj wkładu. Radzi sobie także z cięższymi akcesoriami (np. wąski wok do grillowania, wąska brytfanna perforowana czy zestaw do szaszłyków oraz żeliwne woki). Dzięki niemu obsługa wkładów odbywa się nie tylko bez brudzenia rąk, ale przede wszystkim bez poparzeń.

Nazwa wielofunkcyjny wynika również z kolejnej możliwości jego zastosowania - uchwyt sprawdzi się jako skrobak!

Wok żeliwny

Wok żeliwny to masywny wok grillowy pokryty emalią porcelanową.  Cechuje się doskonałym rozprowadzaniem ciepła,  trwałością oraz łatwością w czyszczeniu. Jego  wymiary - 35,5 cm x 9,5 cm -  pozwalają przygotować niemałą azjatycką ucztę na grillu. 

Silikonowa mata na półkę boczną

Silikonowa mata na półkę boczną rozwiązuje dość powszechne utrapienie. Wiele osób ma problem z tym gdzie odłożyć ociekające tłuszczem i przyprawami akcesoria, takie jak szczypce i łopatki. Kolejna kwestia to już faza czyszczenia - szczotka może zarysować boczną półkę, więc też lepiej uważać gdzie się ją odkłada.

Zamiast podkładać talerze czy miski, lepiej rozłożyć silikonową matę i mieć kłopot z głowy.

Boczny palnik na podczerwień

Boczny palnik na podczerwień to istny  “game changer”!  Masz grilla bez palnika bocznego? Nie ma co dramatyzować - wystarczy swego Broil Kinga zmodernizować. Palnik na podczerwień osiąga temperaturę 800 stopni i jest idealny do przyrządzania steków.  Posiada ruszt grillowy ze stali nierdzewnej z dwustopniową regulacją wysokości, obudowę z odlewu aluminiowego i tackę ociekową.

Pasuje do serii Imperial, Baron i Regal a w przypadku urządzeń Singet, Monarch i Sovereign będzie jeszcze potrzebny dedykowany zestaw do konwersji.

Jak działa palnik na podczerwień? 

NIezwykle wydajnie! technologia podczerwieni umożliwia efektywniejsze wykorzystanie gazu - osiągnięcie wyższej temperatury i szybkie grillowanie. W ten sposób dodatkowo uzyskujemy lepszy efekt smakowy, ponieważ krótsze grillowanie pozwala zachować większą soczystość mięsa.

Palnik na podczerwień  nadaje się nie tylko do steków, ale także do dań przygotowywanych w sposób tradycyjny, w niższej temperaturze. Wtedy należy pamiętać, aby nie używać palnika na najwyższym poziomie mocy -  ochroni to nie tylko danie, ale także kuchenne naczynia.

Kuchenka boczna w grillach Broil King pozwala stworzyć w ogrodzie letnią kuchnię. Dzięki niej możesz przyrządzić kompletną ucztę i dogodzić kubkom smakowych każdego z gości.