Grillowanie na gazie zyskało na popularności dzięki swojej wygodzie i szybkości, ale obarczone jest także  sporą ilością mitów. W  artykule przyjrzymy się bliżej tym stereotypom, obalimy niektóre z nich i pokażemy, jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze grillowania. Czy grille gazowe są faktycznie drogie w utrzymaniu? Czy rzeczywiście nie można na nich uzyskać tego „prawdziwego” smaku grillowanej potrawy? Przeanalizujemy te i inne kwestie - . zapraszamy do odkrycia prawdziwego oblicza grillowania na gazie!

Top 6  mitów o grillowaniu gazowym

Mit 1: - grile gazowe są niebezpieczne

Choć nadal można się spotkać z opiniami, że grille gazowe są ryzykowne, to trudno traktować to jako merytoryczny argument. Współczesne modele są wyposażone w szereg zabezpieczeń. Instrukcja obsługi zawiera wytyczne, jak bezpiecznie korzystać z grilla, a zastosowanie technologii takich jak automatyczne wyłączniki gazu i czujniki przecieku minimalizuje ryzyka.. Prawidłowa konserwacja i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zapewniają użytkownikom spokój, porównywalny do korzystania z innych typów grillów.

Mit 2 - z grilla gazowego nie wydobywa się dym

Grille gazowe faktycznie wytwarzają mniej dymu, ale to nie znaczy, że są całkowicie od niego wolne. Tłuszcz skapujący na gorące palniki powoduje powstawanie dymu, co jest normalne i często pożądane dla smaku potraw. Dla miłośników wędzonych smaków producenci oferują specjalne pojemniki na drewno, które pozwalają dodać do potraw głębi aromatycznej wędzonki bez konieczności stosowania tradycyjnych metod.

Mit 3 - im większa moc, tym lepszy grill gazowy

Moc grilla powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika/Wybór odpowiedniej mocy zależy od tego, jak i gdzie grill będzie używany. Małe, przenośne grille są idealne na szybkie posiłki w małym gronie, podczas gdy większe modele z wieloma palnikami są lepsze do obsługi dużych spotkań. Ważne jest, aby zrozumieć, że wyższa moc nie zawsze przekłada się na lepsze grillowanie, a odpowiedni dobór mocy pozwala na efektywniejsze i bardziej ekonomiczne użytkowanie.

Mit 4 - potrawy z grilla gazowego nie mają smaku

Zarówno entuzjaści grillowania na węglu, jak i na drewnie często twierdzą, że jedzenie z grilla gazowego jest mniej aromatyczne. Choć grill gazowy generuje mniej dymu, co rzeczywiście wpływa na smak, nowoczesne grille są wyposażone w listwy aromatyzujące (flavorizer bars). Intensyfikują smak potraw, waporyzując soki i tłuszcze, które na nie spadają, co sprawia, że jedzenie z grilla gazowego jest równie smaczne jak z tradycyjnych grilli.

Mit 5 - dania z grilla gazowego są niezdrowe

Wręcz przeciwnie! Grillowanie na gazie może być zdrowszą opcją. Gazowe płomienie spalają się czysto,  bez generowania dymu i popiołu. Brak konieczności używania podpałek, które często zawierają chemikalia, dodatkowo wpływa na zdrowotność potraw. Precyzyjna kontrola temperatury pozwala unikać przypalania, które jest przyczyną tworzenia się potencjalnie szkodliwych substancji rakotwórczych. Więcej  informacji w temacie znajdziesz w artykule jak zdrowo grillować na grillu gazowym.

Mit 6 - czyszczenie grilla gazowego jest trudne

Utrzymanie czystości grilla gazowego nie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku innych typów grillów. Wiele nowoczesnych modeli zawiera funkcje ułatwiające czyszczenie, takie jak systemy samoczyszczące. Regularne czyszczenie po każdym użyciu jest kluczem do łatwego utrzymania grilla w dobrym stanie. Dodatkowo, odpowiednie akcesoria, takie jak szczotki i skrobaki, mogą znacznie uprościć proces czyszczenia. Więcej o tym jak czyścić grilla gazowego znajdziesz we wcześniejszym wpisie.

Mit 7 - grille gazowe są drogie

Choć początkowy koszt zakupu grilla gazowego może być wyższy niż tradycyjnego grilla węglowego, długoterminowe korzyści z efektywniejszego spalania gazu mogą zrównoważyć początkowe wydatki. Dodatkowo, grille gazowe oferują funkcje, które zwiększają wygodę i wszechstronność, co uzasadnia ich cenę. Różnorodność modeli wachlarz cenowy sprawia, że odpowiedni grill gazowy można znaleźć na każdą kieszeń. Warto wziąć pod uwagę brak konieczności dokupowania akcesoriów do rozpalania, co także ogranicza koszty, a często o tym zapominamy.

Ciekawostki na temat grilli gazowych

Historia grilli gazowych

Choć grille gazowe mogą wydawać się stosunkowo nowoczesnym osiągnięciem, ich historia sięga już połowy XX wieku. Początkowo były to proste urządzenia, które z biegiem lat przekształciły się w zaawansowane, wielofunkcyjne narzędzia kuchenne. Innowacje w konstrukcji i technologii pozwoliły na znaczące ulepszenia w kontroli temperatury i równomierności grzania.

Technologiczne innowacje w grillach gazowych

Napoleon:

 • SIZZLE ZONE™ -  umożliwia szybkie osiąganie wysokich temperatur, co pozwala na natychmiastowe zamknięcie porów w mięsie, zachowując jego soczystość.
 • ACCU-PROBE™ - precyzyjny monitoring temperatury.
 • JETFIRE™ - system zapłonowy gwarantujący szybkie i niezawodne rozpalanie bez użycia zapałek.
 • WAVE™ - ruszty z żeliwa pokryte emalią porcelanową zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła.

Broil King:

 • Dual-Tube™ - podwójne rury palników zapewniające równomierny rozkład ciepła.
 • Rożen obrotowy i dodatkowe palniki boczne umożliwiają jednoczesne przygotowywanie różnych potraw.

Weber:

 • System GS4 - zawiera wydajne palniki, system zarządzania tłuszczem, elektroniczne zapalniki oraz ruszt z żeliwa pokrytego porcelaną.
 • GBS (Gourmet BBQ System) - pozwala na używanie specjalnych wkładów takich jak kamień do pizzy czy żeliwna płyta do naleśników, rozszerzając możliwości kulinarnych grilla.

Te technologie nie tylko ułatwiają użytkowanie grilli, ale także zwiększają ich funkcjonalność, pozwalając na przygotowanie różnorodnych dań z zastosowaniem nowoczesnych technik gotowania.

Możliwości kulinarne na grillu gazowym

 • Steki i burgery - wykorzystanie funkcji SIZZLE ZONE™ pozwala na szybkie osiąganie wysokich temperatur, idealnych do przypiekania steków i burgerów, co zapewnia ich idealną soczystość.

 • Pizza - dzięki kamieniowi do pizzy, dostępnemu w systemie GBS od Webera, można na grillu gazowym upiec pizzę z chrupiącym spodem, co czyni go świetną alternatywą dla pieca.

 • Śniadania - żeliwne płyty, które są częścią GBS, umożliwiają przygotowanie śniadań takich jak naleśniki czy jajka bezpośrednio na grillu, rozszerzając jego zastosowanie poza tradycyjne grillowanie.

 • Wędzone potrawy - technologie takie jak palniki na podczerwień w grillach Broil King umożliwiają wędzenie mięs, co dodaje potrawom unikalnego smaku bez potrzeby posiadania dodatkowego sprzętu.

 • Warzywa i owoce morza - delikatne palniki boczne i równomierna kontrola temperatury pozwalają na perfekcyjne przygotowanie warzyw i owoców morza, zapewniając optymalne wyniki.

 • Zupy i sosy -  boczne palniki na grillach gazowych są idealne do gotowania zup i sosów, umożliwiając pełne wykorzystanie grilla.

Jak wybrać odpowiedni grill gazowy?

Wybór odpowiedniego grilla gazowego powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz warunków, w jakich urządzenie będzie wykorzystywane. Więcej informacji o tym jak wybrać grilla gazowego znajdziesz w naszym wpisie.

Inwestycja w dobry grill gazowy może przynieść znaczne korzyści dla każdego miłośnika grillowania. Nie tylko ułatwi przygotowywanie ulubionych potraw, ale także poszerzy horyzonty kulinarne, pozwalając na odkrywanie nowych smaków i technik. Bez względu na to, czy grillujesz sporadycznie  czy regularnie, odpowiedni grill gazowy może znacznie ulepszyć Twoje doświadczenia kulinarne na świeżym powietrzu.