Właściwa temperatura i odpowiedni czas grillowania są kluczowe dla uzyskania doskonałych efektów. Dlatego, jeśli regularnie przyrządzasz dania na grillu, warto skorzystać z profesjonalnych termometrów do grillowania. Zwiększają kontrolę nad  procesem, umożliwiając precyzyjne pieczenie.  Z nimi  osiągniesz idealny stopień wypieczenia - na miarę dań serwowanych w restauracji. Jakie funkcje posiadają i czy warto zainwestować w termometry bezprzewodowe z aplikacją? O tym poniżej.

Kontrola temperatury a grillowanie 

Nowsze modele grilli pozwalają na dość precyzyjną kontrolę temperatury. Wiele

grilli gazowych, oprócz tego, że umożliwiają  dokładne ustawienie temperatury za pomocą pokrętła, posiadają wbudowany w pokrywę termometr. Dzięki temu w każdej chwili możesz sprawdzić jak się ma danie.
A co dokładnie mierzy termometr wbudowany w pokrywę? Dostarcza on  informacji o temperaturze powietrza w piekarniku. Temperatura  wpływa m.in. na smak potrawy oraz ułatwia grillowanie metodą konwekcyjną. To jednak nie to samo co temperatura rusztów czy samego mięsa. Ruszty zawsze będą bardziej nagrzane niż powietrze.
Równie ważne jest sprawdzenie temperatury  mięsa. Sugerując się stopniem zewnętrznego zarumienienia oraz czasem grillowania podanym w przepisie, często możemy się zawieść. Grillowanie “na oko” - szczególnie dla osób z mniejszym doświadczeniem - może skończyć się niedopieczonym w środku mięsem, zatruciami pokarmowymi  lub przesuszonym daniem, które za długo pozostawało na ruszcie.

Jak sprawdzić, czy mięso jest upieczone w środku?

Bardzo prosto - wystarczy skorzystać z termometru z sondą. Aby pomiar był wiarygodny, trzeba umieścić sondę w odpowiednie miejsce - wbić  w najgrubszą część potrawy, tak aby sonda nie dotykała kości ani tłuszczu. Termometr zdecydowanie ułatwia, niemniej trzeba pamiętać że różne rodzaje potraw, mięs mają inną wartość optymalnej temperatury i dobrze sprawdzić to zanim zaczniemy grillować.

Czym kierować się podczas wyboru termometru do grilla?

Na rynku dostępna jest dość szeroka gama modeli - od prostych, analogowych termometrów za kilkadziesiąt złotych, po zaawansowane technologicznie urządzenia z dwiema sondami i dedykowanymi aplikacjami do odczytu danych na urządzeniach mobilnych.

Decydując się na zakup termometru na pewno warto kierować się stosunkiem jakości do ceny. Nie ma co kupować taniego urządzenia, które ze względu na słabą jakość wykonania podaje błędne dane, wymaga długiego czasu odczytu temperatury lub szybko ulegnie awarii. Z drugiej strony, jeśli grillujesz zaledwie kilka razy w ciągu roku, niekoniecznie musisz od razu sięgać po najbardziej zaawansowany model - zapewne i tak nie skorzystasz z niego w pełni. Jeśli natomiast jestem zapalonym grillmajstrem i  planujesz doskonalić się, przygotowywać coraz lepsze, soczyste i perfekcyjnie upieczone mięso, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w sprzęt z wyższej półki.

Kluczem jest więc dopasowanie termometru do Twoich umiejętności kulinarnych oraz potrzeb - a dokładniej tego co i jak często przyrządzasz na grillu.

Rodzaje termometrów do grillowania

Na stronie grillmajster znajdziecie różne termometry sprawdzonych marek takich jak Weber, Broil King czy Meater+ . Podejmując wybór, na pewno warto zastanowić się czy zależy nam na termometrze:

  • analogowym czy cyfrowym,
  • inteligentnym, z funkcją Bluetooth, tj. GrillEye czy Meater+,
  • przewodowym czy bezprzewodowym, 
  • z jedną lub dwiema sondami, 
  • termometrem do błyskawicznego pomiaru,
  • czy np. zestawem z dużą ilością sond. 

Termometry do grilla - jaki wybrać na sezon 2023?

Zestaw termometrów Broil King

Zestaw mini termometrów to 4 niewielkie i wytrzymałe termometry z silikonowymi główkami - 2 czerwone do drobiu i dwa czarne doskonale nadające się do wieprzowiny i steków. 


Termometr do błyskawicznego pomiaru temperatury Weber

To proste rozwiązanie dla zabieganych. Poręczny, kieszonkowy termometr do błyskawicznego pomiaru od Webera to doskonały termometr na start. Jego podstawowe zalety to niewielki rozmiar, szybkość pomiaru a zarazem precyzja wyniku.


Temperatura może być wyrażona w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Składa się z elektronicznej tarczy oraz szpikulca. Jedyne co musisz zrobić, to wbić stalowy szpikulec w danie i od razu pojawi się odczyt temperatury.

Termometr Weber Connect Smart Grilling Hub

Ten sam producent oferuje także inteligentnego asystenta grilla. Weber Connect Smart Grilling Hub to bardzo praktyczny cyfrowy termometr z ogromnymi możliwościami. Można podłączyć do niego aż cztery sondy i monitorować jednocześnie wiele dań. W aplikacji Weber na smartfonie sprawdzisz aktualny poziom grillowania oraz odczytasz komunikat, że właśnie nadeszła pora aby obrócić lub zdjąć z rusztu danie. Aplikacja zawiera dodatkowo liczne przepisy oraz porady, które uczynią grillowanie prostszym, przyjemniejszym i smaczniejszym.


Dla wygody użytkowania, termometr posiada  wodoodporną obudowę oraz magnetyczną podstawę, która stabilnie przywiera do powierzchni magnetycznych.

Pasuje do wszystkich grilli. Termometr ładuje się za pomocą kabla USB, więc w krytycznej sytuacji wystarczy podłączyć go do telefonu lub powerbanka.

Najważniejsze funkcjonalności termometru Weber Connect:

  • podaje bieżącą temp. grillowania na wyświetlaczu cyfrowym LED,
  • możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym postępu grillowania w aplikacji; na telefonie odczytasz dane tj. czas, temperatura pieczenia, stopień wypieczenia, czas pozostały do zdjęcia z rusztu.

Termometr z dwiema sondami

Termometr elektroniczny z dwiema sondami pozwala monitorować dwie różne potrawy jednocześnie. Dwie sondy można też wykorzystać w inny sposób - jedna sonda może mierzyć temperaturę mięsa a druga temperaturę panującą w grillu. Urządzenie umieszcza się na bocznej półce, a czujniki połączone kablami są podłączone do termometru i na bieżąco wyświetlają wartości dla dwóch dań podczas grillowania.


Termometry inteligentne – GrillEye max czy Meater+?

Inteligentne termometry do grilli gazowych Broil King to przedstawiciele z wyższej półki jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania technologiczne. Ich możliwości wychodzą znacznie poza zwykłe mierzenie temperatury. Termometry działają na Bluetooth i świetnie sprawdzają się do kontrolowania procesu grillowania czy wędzenia na odległość.

Oba posiadają dedykowane aplikacje dostępne dla urządzeń zarówno z Androidem jak i IOS.

Inteligentny termometr GrillEye MAX to natychmiastowy inteligentny termometr. Przy jego użyciu kontrolujesz aż 8 różnych dań (temperatur) w tym samym czasie. W aplikacji możesz wybierać temperaturę lub wpisać własną - gdy danie osiągnie ją, od razu zobaczysz powiadomienie.


W zestawie dołączone są dwie sondy, natomiast urządzenie posiada 8 portów do podpięcia sond.  GrillEye wyróżnia się futurystyczną budową oraz odporną na upadki, obrotową obudową.

Termometr Meater+ to bezprzewodowy inteligentny termometr.
Praktyczności i stylu zarazem  dodaje mu stacja ładująca wykonana z drewna bambusowego. Aplikacje Meater także zachwyca możliwościami. Dostarcza wskazówki jak przygotować idealne dania oraz szacuje optymalny czas grillowania czy “odpoczywania” potrawy. Zasięg Bluetooth Meater+ to aż 50 m.


Każda sonda zawiera dwa czujniki (mierzące temperaturę rdzenia oraz pieca), dzięki czemu nie musisz wykorzystywać czujników do pomiaru temperatury pieca. Aplikacja przez cały czas grillowania wyświetla obie temperatury.

Meater jest wodoodporny i możesz go używać bez przerwy do 24h!

Maeter Block

Dla prawdziwych koneserów, którzy nie rozdrabniają się w gotowaniu, polecamy termometr Meater Block. Jest to zestaw zawierający 4 czujniki temperatury Meater+. Podobnie jak w przypadku Meater+, całkowicie bezprzewodowy, sterowany ze smartfona a stacja bazowa z ładowarką zwiększa zasięg radiowy do 50m. Dla każdego czujnika można ustawić inne docelowe wartości.


Nowoczesne termometry do grillowania – dlaczego warto z nich skorzystać?

Modele termometrów powyżej oddają zalety nowoczesnych urządzeń. Oprócz samego pomiaru mają wiele dodatkowych funkcji. Z nimi  kontrolowanie całego procesu i przygotowanie wielu potraw jednocześnie staje się znacznie prostsze. Wygodna obsługa na odległość, system powiadomień oraz wskazówki i przepisy w aplikacji dopełniają całości.

Gdy korzystamy z takiego nowoczesnego termometru, nie musimy cały czas przebywać przy grillu. Lepiej spędzić te chwile z naszymi gośćmi bez obaw o soczystość i wypieczenie dań!