Grill gazowy a może grill węglowy? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób, który zaczynają się rozglądać za nowym urządzeniem. Który grill jest bardziej komfortowy, trwalszy i pozwala przyrządzić smaczniejsze potrawy? Czy jeden z nich jest bezsprzecznie lepszy? Poniżej przedstawiamy w pigułce najważniejsze informacje, które pomogą dobrać grilla idealnego do Twoich potrzeb.

Grill węglowy - podstawowe informacje

Grille węglowe niezmiennie cieszą się popularnością. Do ich głównych zalet należy stosunkowa niska cena, coraz większe możliwości kulinarne (dzięki dodatkowym akcesoriom) oraz duża mobilność. Grillowanie opiera się o uzyskanie wysokiej temperatury pochodzącej ze spalania węgla drzewnego/brykietu. Bardzo często na minus wskazuje się czasochłonne rozpalanie,  towarzyszący grillowaniu bałagan, czyszczenie, zaangażowanie w podtrzymanie temperatury itp. O ile w przypadku tanich grillów marketowych to prawda, o tyle zaawansowane modele takie jak Weber Master Touch Premium SE E-5775 pozwalają odejść od takiego myślenia. Posiada on m.in. ruszt Gourmet BBQ System  pasujący do szerokiej gamy akcesoriów GBS, pokrywę z wbudowanym termomentrem, ultraprosty system czyszczenia One -Touch oraz  system do wędzenia i powolnego grillowania.

Grill gazowy - podstawowe informacje

Grille gazowe są cenione za łatwość obsługi, równomierne rozprowadzanie ciepła i łatwość kontroli temperatury, a także za nieskończone możliwości kulinarne. Grill gazowy dobrej marki to inwestycja w jakość i trwałość na lata. Broil King Baron 490 odzwierciedla pełnię korzyści grillowania gazowego na sprzęcie najwyższej klasy. Opatentowany system PGT, piekarnik Therma-Cast z odlewu aluminium, dwustronny żeliwny ruszt Flav-R-Cast, aromatyzery Flav-R oraz mocne palniki Dual- Tube a do tego kuchenka boczna. 

Grill węglowy czy gazowy? Wygoda użytkowania

Biorąc pod uwagę wygodę gillowania, użytkownicy oceniają grill gazowy jako mniej wymagający. Wynika to z bezproblemowego rozpalania, do którego nie potrzeba żadnych akcesoriów i brykietu. Grill gazowy jest szybciej gotowy do użycia, a w trakcie przyrządzania potraw łatwiej kontrolować temperaturę grillowania. Dodatkowo, po skończonym grillowaniu, wersja gazowa wymaga mniej czasu na sprzątanie i szorowanie. Są jednak osoby, które w grillowaniu lubią moment samego rozpalania i specyficzny zapach związany z grillowaniem na węglu.

Rodzaj zasilania a jakość i smak potraw

Tutaj opinie są bardzo podzielone. Zarówno wielbiciele grilli gazowych jak i węglowych twierdzą, że potrawy przygotowywane na ich typie grilla są smaczniejsze. 

Umiejętnie przyrządzone potrawy na dobrej jakości grillu węglowym potrafią smakować obłędnie. Dodatkowo, skorzystanie z węgla drzewnego Weber - mieszanki dębu, buku i grabu -  wzbogacą dania o specyficzny, ceniony przez grillmajstrów aromat.

Podobnie, danie przygotowane na grillu gazowym wyposażonym w aromatyzery, cechuje się głębią smaku oraz soczystością. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, grillowanie na węglu niesie większe ryzyko przesuszenia potraw. Grillowanie w wysokiej temperaturze (łatwiej osiągalnej) na grillu gazowym pozwala uzyskać soczystość i kruchość.  Nieco niższa temperatura na grillu węglowym wiąże się z delikatnie dłuższym procesem pieczenia i ryzykiem przesuszenia warzyw czy mięs.

Cena i różnorodność oferty

Zarówno grille gazowe jak i grille węglowe to szeroki wachlarz możliwości. W zasięgu Twojego wyboru są mniejsze przenośne grille, kompaktowe urządzenia do niewielkich przestrzeni tarasowych oraz solidne grille, które pomogą Ci bez wysiłku urządzić przyjęcie w ogrodzie dla kilkunastu osób.

Jeśli poszukujesz grilla do przygotowywania różnorodnych potraw i zastosowań gastronomicznych grill gazowy będzie lepszym wyborem - za sprawą wspomnianej wcześniej wygody oraz wielkości.

Spektrum cenowe jest także dość szerokie, przy czym grill węglowy jest zazwyczaj mniejszym wydatkiem.

Różnorodność oferty tyczy się także docelowego miejsca użytkowania. W mieście lepiej sprawdzają się grille gazowe lub elektryczne, które nie emitują dymu - mowa tu zarówno o przydomowych ogródkach jak i balkonach (niemniej najpierw warto zapoznać się z regulaminem spółdzielni/wspólnoty). Grille węglowe sprawdzają się na działkach, w ogrodzie a także na wypady za miasto. Możesz go rozpalić w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o zasilanie prądem czy gabaryty samego grilla.

Grill gazowy a węglowy - wpływ na zdrowie

Nawiązując do punktu powyżej, grille węglowe nie “kopcą”, są neutralne dla środowiska i pozwalają przyrządzić zdrowe potrawy.

Akcesoria do grillowania - podobieństwa i różnice

Grill węglowy - akcesoria

Pierwszym akcesorium, którzy przychodzi na myśl przy grillu węglowym to praktyczny zestaw do rozpalania grilla. W jego skład wchodzi komin ułatwiający rozpalanie a także dobrej jakości brykiet  i rozpałka parafinowa. Oprócz zestawu na start, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach tj. ruszt do podgrzewania czy stojak na żeberka. Ułatwieniem może być także spray zapobiegający przywieraniu oraz płyn do czyszczenia rusztów.

Grill gazowy - akcesoria

Tutaj także mamy do wyboru całkiem spore spektrum dodatków. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługuje kamień do pizzy prostokątny Weber oraz Gourmet BBQ System do gofrów i kanapek. Duże grille gazowe to samodzielne stanowiska gastronomiczne, które umożliwiają przyrządzenie niemal każdej potrawy!