Aby cieszyć się smakiem pysznych potraw z grilla, niezbędne jest uprzednie przygotowanie samego grilla oraz akcesoriów do grillowania - zarówno tych ułatwiających przyrządzanie dań jak i samo rozpalanie grilla. Ma to szczególne znaczenie w przypadku grilla węglowego, który w obszarze rozpalania wymaga nieco więcej uwagi niż grille zasilane innym paliwem. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat przygotowania grilla oraz sposobie rozpalania brykietu.

Czym jest brykiet?

Brykiet do grilla to mieszanka sypkiego węgla drzewnego, dodatków oraz substancji wiążących. W jego składzie można odnaleźć takie substancje organiczne jak kora czy trociny. Pod wpływem wysokiego ciśnienia mieszanka ulega kompresji - w ten sposób powstają kształty o zwartej strukturze i dużej gęstości. Brykiet to powszechnie używane paliwo stałe, które ma kilka przewag w porównaniu z drewnem czy węglem.

Rozpalanie brykietem - zalety

Brykiet jest bardzo chętnie wybierany, nie tylko do rozpalania grilla ale także np. do rozpalania w kominkach. Jego atuty to m.in.:

  • wygoda w użyciu - brykiet stosunkowo mało pyli i brudzi,
  • łatwość rozpalania i przechowywania - kawałki brykietu mają zbliżoną wielkość i dość regularny kształt, dzięki czemu łatwiej uzyskać jednolitą warstwę żaru. Ponadto, przechowywanie go nie wymaga szczególnej uwagi i wysiłku,
  • niski koszt - po rozżarzeniu utrzymuje pożądaną temperaturę nawet przez cztery godziny,
  • względy ekologiczne - brykietowanie pomaga w efektywnym wykorzystaniu odpadów organicznych i redukcji emisji szkodliwych substancji.

Czym lepiej palić - brykietem czy węglem drzewnym?

Węgiel drzewny dość szybko uzyskuje optymalną temperaturę (10-15 min.) oraz emituje niewielką ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Jako minus można jednak potraktować fakt, że wymaga częstszego dokładania węgla podczas grillowania. Brykiet natomiast utrzymuje właściwą dla potraw temperaturę przez kilka godzin. Jeśli chodzi o przechowywanie - węgiel drzewny do grilla jest bardzo wrażliwy na wilgoć, dlatego trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli absorbuje znaczną ilość wody, będzie mocno dymił i rozpalanie stanie się znacznie trudniejsze. 

Zatem, w zależności od tego czy planujemy “szybkiego grilla” czy wielogodzinną biesiadę, każda z opcji może znaleźć swoje zastosowanie.

Rozpalanie brykietu

Rozpalanie grilla węglowego na pewno wymaga trochę więcej wprawy niż np. grilla gazowego. Tutaj, zamiast przycisków, musimy posiłkować się rozpałką i paliwem, aby rozpalić ogień i uzyskać odpowiednią temperaturę. Rozpalanie brykietu może wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, którą z metod wybierzemy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Korzystanie z podpałki do grilla

Podpałka do grilla jest bardzo prosta w użyciu. Jeśli korzystasz z podpałki, wystarczy że po nasypaniu brykietu do paleniska grilla, położysz na niego kilka kawałków podpałki i podpalisz je. Brykiet w ciągu kilku chwil zacznie się rozgrzewać, by moment późńiej się zapalić.

Jaką podpałkę do grilla?

Podpałka parafinowa w kostkach marki Weber  to sprawdzony przepis na szybkie rozpalenie grilla.  Kompaktowy rozmiary, łatwość użycia i niezawodność to jej klucozwe atuty. Jej specjalna formuła, oparta na parafinie i innych palnych substancjach, zapewnia bezproblemowe rozpalenie - nawet w wietrzny dzień.Podpałka parafinowa Weber jest również przyjazna dla środowiska. Jej składniki są odpowiednio dobrane, aby zminimalizować emisję szkodliwych substancji.

Kawałki drewna

Wykorzystując kawałki drzewa, wystarczy że położysz na brykiet kilka kawałków suchego drewna, a gdy zacznie się rozpalać, ogień przeniesie się na brykiet.

Metoda żarzenia

To najmniej popularna z tych trzech metod. Polega na zrobieniu otworów  brykiecie, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Następnie trzeba podpalić od góry brykiet. Proces ten może wymagać trochę więcej czasu, niemniej  pozwala na równomierne i trwałe spalanie brykietu.

! Pamiętaj, aby rozpalać grilla w bezpiecznym miejscu, z dala od materiałów łatwopalnych i zgodnie z instrukcjami producenta.

Akcesoria przydatne do rozpalania brykietu

Komin do rozpalania grilla  do jedno z niewielkich i prostych w budowie, lecz bardzo skutecznych akcesoriów. Komin do rozpalania węgla to podłużny, metalowy pojemnik, który ułatwia i przyspiesza rozpalanie węgla lub brykietu.

Jak używać komina do rozpalania grilla? Wystarczy przygotować czysty kominek i odblokować otwory wentylacyjne. Następnie napełnić go odpowiednią (nie za dużą) ilością brykietu oraz umieścić podpałkę na spodzie kominka.

Gdy brykiet zostanie w pełni rozpalony (zaobserwujesz szary nalot), przenieś go w miejsce grillowania.

Pamiętaj o środkach ostrożności podczas przenoszenia rozpalonego brykietu.

Zapalniczka Weber to kolejne niezawodne narzędzie, które zapewnia szybkie, bezpieczne i skuteczne rozpalanie grilla. Jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, praktyczna i wydajna. To  niezbędny dodatek dla każdego entuzjasty grillowania. 

Gdy rozpalisz grilla, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć kulinarną ucztę. Gama potraw, jaką możesz serwować z girlla węglowego w dużej mierze zależy od modelu grilla jaki posiadasz  a także systemów, które pozwalają rozbudować jego  “funkcjonalności”, np. o możliwość upieczenia bułeczek, pizzy czy przygotowania dań azjatyckich. Dowiedz się więcej na grillmajster.pl