Rosnące temperatury za oknem  coraz bardziej zachęcają do odpoczynku na świeżym powietrzu. W sprzyjających warunkach większość z nas planuje weekendowe spotkania z rodziną czy znajomymi w przydomowym ogrodzie lub na działce. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze pozostaje alternatywa jaką jest wypad za miasto. Niezależnie na którą opcję padnie Twój wybór, kluczowym punktem tych planów jest oczywiście wspólne grillowanie. Każdy chętnie sięga po idealnie upieczoną kiełbasę,  chrupiącego kurczaka i rumianą karkówkę. Jak szybko rozpalić rozpalić grilla, by móc cieszyć się okolicznościami spotkań bez zbędnych utrudnień? Jak powinno wyglądać rozpalanie grilla,  które gwarantuje nam smaczne i możliwie zdrowe potrawy? O tym poniżej.

Jak dobrze rozpalić grilla?  

Odpowiednie przygotowanie to podstawa udanego grillowania. Zanim zabierzesz się za odpalanie grilla zapoznaj się z kilkoma ważnymi wskazówkami, które ułatwią Ci pracę i pozwolą czerpać więcej satysfakcji z perfekcyjnie przygotowanych dań. 

Oto one:

 • Grill, w tym ruszt, powinien być dokładnie wyczyszczony. Dobrą praktyką jest dbanie o urządzenie regularnie,  po każdym użyciu – wyczyszczenie oraz zakonserwowanie warstwą oleju ułatwia kolejne grillowanie, zmniejsza ryzyko przywierania potraw oraz wydłuża żywotność urządzenia.
 • Wybierz odpowiednie miejsce dla grilla. W zasięgu grilla nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne. Ważne jest aby urządzenie stało stabilnie, dlatego postaw je równej powierzchni.
 •  Szukaj przestrzeni, która jest w osłonięta od wiatru. W trosce o komfort gości staraj się tak ustawić grilla, by grill nie leciał  ich stronę.

Przygotuj rzeczy niezbędne do rozpalenia tj. węgiel, brykiet czy podpałkę oraz akcesoria, których będziesz używać.  Jeśli chodzi o akcesoria do grillowania warto zaopatrzyć się w komin do grillowania. Bardzo usprawnia rozpalenie grilla, ponieważ zapewnia podpałce i węglowi optymalny dopływ powietrza. Miej obok również w butelkę z wodą na wypadek konieczności gaszenia większego ognia. 

Po zastosowaniu się do tych wskazówek możesz przejść do rozpalania.

Rozpalenie grilla  krok po kroku

 1. W palenisku ułóż w stożek węgiel drzewny, brykiet lub drewno – wybierz większe kawałki i nie zasypuj ich miałem zbierającym się na dnie torby. Dobrze jest się wyposażyć zarówno w węgiel jak i brykiet. Sposoby na rozpalenie grilla są różne i z czasem wypracujesz własne podejście. Na początek możesz ułożyć warstwę węgla, która szybko się rozpali, a potem dosypać brykiet. Warto wiedzieć, że:
 • brykiet rozpala się wolniej, ale za to trzyma dłużej temperaturę (wolniej się spala).  Zwykle potrzebuje ok. 45 minut, by osiągnąć optymalną dla grillowania temperaturę żaru. Wykorzystując komin do grillowania skracamy ten czas  do 15 minut.
 • węgiel drzewny – spala się szybciej i osiąga wyższą temperaturę niż brykiet. Grillując z węglem, już po 15 minutach możesz zacząć wkładać jedzenie na ruszt.
 • drewno – wykorzystujemy tylko gatunki owocowe, ponieważ zawarta w drzewach iglastych żywica pod wpływem temperatury może być toksyczna. Wybrane gatunki owocowe mogą nadać wspaniały aromat Twoim potrawom z grilla.
 1. Do rozpalenie grilla możesz użyć rozpałki dostępne w sklepach lub skorzystać z tego co akurat podsuwa Ci otoczenie – mogą to być suche listki, gałązki a nawet czysty, niezadrukowany papier. O ile w przypadku podpałki często dyskutowany jest jej skład, o tyle w drugim przypadku masz pewność, że są to w pełni naturalne produkty, które nie wydzielają toksycznych oparów. Możesz również użyć naturalnej rozpałki do grilla węglowego. Dokładny sposób użycia rozpałki znajdziesz na opakowaniu. Ogień rozpalaj zapalarką lub długą zapałką, tak aby uniknąć ryzyka poparzeń.
 2. Do rozpalenia węgla możesz użyć specjalnej dmuchawy. Jeśli jej nie posiadasz możesz pomachać gazetą lub użyć siły własnych płuc. 
 3. Gdy pojawi się ogień pozwól mu się wypalić. Gdy na węglu pojawi się charakterystyczny białawo-szarawy nalot, to znak że ma on odpowiednią temperaturę. Rozgarnij węgle  po całej powierzchni grilla, najlepiej specjalnymi szczypcami. 
 4.  Jeśli nie korzystasz z owocowych drzewek,  możesz dodać do węgla gałązkę jałowca lub innych ziół, dzięki którym potrawy zyskają ciekawy aromat.

Komin do grillowania 

Zamiast tradycyjnego rozpalania możesz wspomóc się akcesoriami takimi jak komin do grillowania Weber. To niewielkie akcesorium zdecydowanie przyspiesza i ułatwia rozpalenie grilla węglowego. Ma kształt rurki i pomaga rozpalić węgiel, brykiet lub drewno.


Posiada otwory, przez który wciąga powietrze - taka budowa ułatwia szybkie i równomierne rozpalanie.

Główne zalety rozpalanie w kominie do grillowania to:

 • szybsze rozpalanie, 
 • równomierne rozpalanie ( a zatem równomierne grillowanie potraw i taki sam stopień upieczenia w każdym miejscu),
 • bezpieczeństwo (komin ogranicza ryzyko przypadkowego zapłonu),
 • proekologiczne podejście  (rozpalanie bez użycia dodatkowych substancji chemicznych nieprzyjaznych środowisku),
 • wysoka temperatura (a to wpływa na szybsze przyrządzenie grillowanej potrawy).

Po rozpaleniu węgla z użyciem kostki do rozpalania, nakładasz na palącą się podpałkę wypełniony węglem komin. Po kilkunastu minutach, węgiel osiągnie optymalną temperaturę. Wówczas wystarczy przesypać zawartość komina do paleniska grilla. Jeśli masz problem z określeniem czy ma być to 10 czy 15 minut, zwróć uwagę na wygląd węgla. Kiedy na górze zaobserwujesz szary kolor i węgiel zacznie się spopielać, to właściwy moment.

Węgiel drzewny - jak wybrać?

Wybierając węgiel drzewny warto wziąć pod uwagę z jakich gatunków drzew pochodzi. W zależności od tego czy mówimy o dąbie, buku, olszy, gruszy czy innych, węgiel będzie dawał odmienny smak i aromat. 


Także rozmiar kawałków węgla ma znaczenie - trzeba dobrać je do Twojego grilla. Drobny węgiel szybko się spala, a zbyt duży może sprawić trudności podczas rozpalania.

Kolejną kwestią jest jest zawartość popiołu. Lepszy będzie węgiel drzewny o niskiej zawartości popiołu.

Węgiel drzewny Weber to naszym zdaniem idealny wybór do grillowania potraw wymagających krótkiej obróbki termicznej ze względów takich jak:

 • w 100% naturalny skład,
 • ekologiczne źródło energii, 
 • szybkie rozpalanie i długie utrzymywanie temperatury,
 • nadaje się do grillowania różnych potraw,
 • pozostawia śladową ilość sadzy i popiołu, 
 • powstaje z mieszanki drewna dębowego, bukowego i grabu, zapewniając specyficzny, przydymiony zapach.

Jak rozpalić Grill elektryczny?

Podobnie jak w przypadku grilla węglowego, należy sprawdzić czy grill elektryczny jest czysty. Aby uniknąć problemów najlepiej po każdym użyciu oczyścić go w kilku prostych krokach:

 • przetrzeć papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się resztek jedzenia (co skróci czas kolejnego kroku),
 • wypalić  ruszt - ustawić pokrętło na najwyższą temperaturę i zamknąć pokrywę.Wypalanie trwa około 15-20 minut,
 • wyczyścić jeszcze ciepły ruszy dedykowaną szczotką do grilla, np. szczotką Weber.Uwaga! Koniecznie upewnij się czy Twój grill można czyścić metalową szczotką. Ruszt wysokiej jakości grillów elektrycznych są wykonane z żeliwa i pokryte porcelanową emalia. Metalowa szczotka nie nada się jednak do rusztów ceramicznych.

Upewnij się, że grill jest w pełni suchy przed użyciem.Grill elektryczny możesz uruchomić w dowolnym momencie i miejscu, które gwarantuje dostęp do  prądu elektrycznego. To właściwie jedyne wymogi w procesie rozpalania grilla elektrycznego. Podłącz go do gniazda wysokiego napięcia i ustaw pożądaną temperaturę.  W ciągu kilka chwil grill osiągnie odpowiednią temperaturę i można rozpocząć nakładanie potraw na płytę.

Grill elektryczny nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów do rozpalania, nie generuje dymu ani brudu. Z tej perspektywy, to idealny rodzaj grilla dla zabieganych osób, które grillują w bliskim otoczeniu sąsiadów.

Jak rozpalić grill gazowy na butlę gazową?

Rozpalanie grilla gazowego również wymaga dokładnego wyczyszczenia. W jaki sposób? Najlepiej najpierw nieco nagrzać ruszt, po czym wyczyścić go szczotką do grilla. Czyszczenie po każdym użyciu sprawia, że nie musisz się tym kłopotać przed następnym grillowaniem, co jest dosyć wygodną opcją.


Przy pierwszym użyciu koniecznie jest tez podpięcie butli gazowej do grilla (z użyciem reduktora, który często bywa dołączany do zestawu podczas zakupu grilla). Po silnym dokręceniu butli do reduktora należy odkręcić gaz - wystarczy jeden delikatny obrót.  Doświadczenie grill majstra podpowiada, że zawsze warto mieć w zapasie drugą butlę.

Kolejne kroki to już ustawienie pokrętła panika/palników i zamknięcie pokrywy(jeśli to pierwsze uruchomienie lepiej odkręcić na najwyższą moc wszystkie palniki). Gdy grill osiągnie odpowiednią temperaturę można wyłożyć produkty na ruszt. 

Uwaga: w momencie samego rozpalania, dla bezpieczeństwa pokrywa powinna być otwarta. W ten sposób jesteś w stanie zauważyć sygnały, że rozpalanie nie poszło zgodnie z planem. Potencjalnie ulatniający się gaz nie może kumulować się pod pokrywą, ponieważ groziłoby to wybuchem. Dopiero kiedy upewnisz się, że palniki działają, zamknij pokrywę. 

Szukasz więcej porad na temat grillowania? A może zastanawiasz się nad kupnem nowego grilla węglowego? Na stronie grillmajster.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz.  Wspólnie sprawimy, że grillowanie będzie przyjemne jak nigdy dotąd.