Sposobów grillowania jest wiele i każdy grillmajster z biegiem czasu wypracowuje własne, najlepiej sprawdzające się rozwiązania. Dla osób początkujących oraz tych, którzy chcą podnieść jakość grillowania, przygotowaliśmy krótki poradnik grillowania metodą Webera.

3 sposoby  przyrządzania dań na grillu węglowym

Wiele osób podczas grillowania nie korzysta z pokryw. Czasami po prostu dany model grilla nie posiada jej w zestawie a czasami nie do końca potrafimy zrobić z niej właściwy użytek. Tymczasem grillowanie bez użycia pokrywy sprawia, że całe wytworzone ciepło ucieka a aromat rozpływa się gdzieś w powietrzu. W metodzie Webera przykrywamy grilla pokrywą, dzięki czemu nasze produkty równomiernie się grillują i zmniejszamy ryzyko przypaleń. W takich warunkach łatwiej jest nam też kontrolować temperaturę.

  • Metoda bezpośrednia

Jest to najbardziej typowa forma przyrządzania potraw.  Zwykle używany niewielkich kawałków  i produktów, których grillowanie trwa do 20 min.

Sam sposób przygotowania i rozpalania grilla pomijamy, ponieważ opisaliśmy ten temat szerzej w jednym z naszych artykułów "jak rozpalić grilla”. 

Otwórz otwory wentylacyjne pokrywy i misy. Pomogą Ci one regulować temperaturę w trakcie grillowania – jeśli grill zrobi się w pewnym momencie za gorący, zawsze możesz lekko przymknąć otwór pokrywy. Gdy brykiet lub węgiel osiągnie odpowiednią temperaturę rozłóż go równomiernie na całej powierzchni rusztu. Następnie włóż ruszt do grillowania i połóż na nim potrawy. Pamiętaj, żeby zachować umiar w ilości produktów – wyłożenie zbyt wielu porcji spowoduje, że nie wszystkie będą właściwie zgrillowane.  

  • Metoda pośrednia

W tej metodzie ciepło krąży wokół przyrządzanych potraw i wymagają one dłuższego czasu przygotowywania niż w przypadku grillowania. Bardzo dobrze sprawdza się do większych kawałków pieczeni a także pieczenia chleba lub ciast.

Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, należy otworzyć otwory wentylacyjne pokrywy i misy. Następnie rozkładamy równomiernie brykiet z każdej strony rusztu. Pomiędzy rozżarzony brykiet wkładamy tacę ociekową, do której wcześniej nalewamy wodę. Wkładamy ruszt do grillowania i kładziemy grillowane danie nad tacą ociekową. 

  • 50/50

Ten sposób zakłada zastosowanie obu powyżej opisanych metod. Na początku przypiekamy mięso bezpośrednio nad rozżarzonym węglem, po czym przekładamy je nad tacę ociekową i pozwalamy mu się dopiec. Ta metoda dobrze sprawdza się w przypadku mięs - można śmiało przygotować w ten sposób kiełbaski, piersi z kurczaka a nawet całego kurczaka - uzyskamy delikatne, miękkie i nie przesuszone mięso.

Rozpoczynamy od otwarcia otworów wentylacyjnych misy i pokrywy. Rozżarzone brykiety umieszczamy po jednej stronie rusztu a po drugiej tackę ociekową  wypełnioną wodą. Umieszczamy ruszt do grillowania na swoim miejscu i wykładamy potrawy. Produkty, które pieką się szybciej kładziemy na wysokości węgli a dania, które mają dochodzić wolniej kładziemy nad tacką ociekową. 

Jeśli do tej pory grillowałeś z użyciem marketowych sprzętów możesz być nieco zdziwiony pomysłem pieczenia ciasta lub chleba na grillu. Grille Weber dają Ci znacznie większy komfort użytkowania i szersze spektrum możliwości kulinarnych niż tanie, wytrzymujące jeden sezon grille. Każdy grill węglowy Weber, który jest wyposażony w ruszty GBS, ma możliwość zastosowania w jego miejscu innego modułu z serii akcesoriów do grillowania GBS. Wśród nich znajdziesz wkład do przygotowywania gofrów i kanapek, wook, kociołek a nawet kamień do pizzy.  

Marka Weber to jakość i tradycja, której możesz zaufać. W sklepie grillmajster.pl czeka na Ciebie szeroki wybór grilli węglowych, elektrycznych oraz gazowych a także akcesoria do grillowania Weber. Sprawdź w co warto wyposażyć Twoją letnią kuchnię!