Z dobrej jakości mięsa wołowego można przygotować prawdziwą ucztę dla podniebienia. Jako że wołowe steki nie pojawiają się tak często na ruszcie jak wieprzowina i drób, warto poznać dobre praktyki, które pozwolą przygotować idealnie wysmażone steki i uchronią Cię przed najczęstszymi błędami popełnianymi w tej sztuce.  Wybierz mięso ze sprawdzonego źródła, ogranicz przyprawianie do oliwy i soli oraz koniecznie zapoznaj się z głównymi  zasadami  grillowania steków z użyciem grilla Weber.


Temperatura mięsa 

Jeszcze przed rozpoczęciem grillowania wyjmij mięso z lodówki, tak aby osiągnęło temperaturę pokojową (ok 30- 60 min wcześniej). Jeśli włożysz je na ruszt bezpośrednio z lodówki, będzie ono wymagało więcej czasu, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę i poziom wypieczenia. Stwarza to duże ryzyko, że w tym czasie powierzchnia steka może się zwęglić i ulec przesuszeniu.

Przygotowanie grilla

Stek wołowy wymaga wysokiej temperatury, dlatego łatwo rozgrzewające się żeliwne ruszty to podstawa. Do przyrządzania steka warto użyć kratkę żeliwną Sear Grate ,dedykowaną do  gazowych i węglowych grillów Weber wyposażonych w ruszt GBS .

Grille Weber wyposażone są też w pokrywy, które znacznie ułatwiają przyrządzanie steka o pożądanym stopniu wysmażenia. Grilluj pod zamkniętą pokrywą i podnoś ją możliwie najrzadziej.

Niezależnie od tego czy posiadasz grill węglowy Weber czy też wersję gazową rozpal grill w ten sposób, aby panowały w nim dwie temperatury: wysoka bezpośrednia i niższa pośrednia.  W wersji węglowej należy tak rozłożyć brykiet, by zajmował tylko połowę rusztu – stek ułożony na ruszcie bezpośrednio nad żarzącym brykietem grilluje się bezpośrednio w wysokiej temperaturze. Przestrzeń, gdzie nie ma żaru pozwala na grillowanie pośrednie. Grill gazowy jest jeszcze prostszy w obsłudze - nie trzeba nic rozkładać, wystarczy że odpowiednio włączysz palniki, tak aby w jednym miejscu osiągnąć wysoką temperaturę  a w drugim niższą, pośrednią. Grille gazowe Weber pozwalają na bardzo precyzyjną kontrolę temperatury, co jest bardzo przydatne przy przygotowywaniu wołowiny.

Mięso grilluj z każdej strony w miejscu, gdzie występuje wysoka temperatura bezpośrednia. Następnie przełóż mięso na ruszt, gdzie temperatura jest niższa. W tej pośredniej temperaturze mięso zyskuje chrupkość na zewnątrz, a jednocześnie białko wewnątrz ścina się delikatnie, przez co pozostaje soczyste. Taki sposób przyrządzania uchroni Cię przed „gumowym” mięsem, które często zraża początkujących grillmajstrów. Zapewniamy – wspomniany efekt podeszwy/gumy nie jest typowym smakiem dobrze przyrządzonej  wołowiny