Z dobrej jakości mięsa wołowego można przygotować prawdziwą ucztę dla podniebienia. Jako że wołowe steki nie pojawiają się tak często na ruszcie jak wieprzowina i drób, warto poznać dobre praktyki, które pozwolą przygotować idealnie wysmażone steki i uchronią Cię przed najczęstszymi błędami popełnianymi w tej sztuce.  Wybierz mięso ze sprawdzonego źródła, ogranicz przyprawianie do oliwy i soli oraz koniecznie zapoznaj się z głównymi  zasadami  grillowania steków z użyciem grilla Broil King.


Temperatura mięsa 

Jeszcze przed rozpoczęciem grillowania wyjmij mięso z lodówki, tak aby osiągnęło temperaturę pokojową (ok 30- 60 min wcześniej). Jeśli włożysz je na ruszt bezpośrednio z lodówki, będzie ono wymagało więcej czasu, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę i poziom wypieczenia. Stwarza to duże ryzyko, że w tym czasie powierzchnia steka może się zwęglić i ulec przesuszeniu.

Przygotowanie grilla

Stek wołowy wymaga wysokiej temperatury, dlatego łatwo rozgrzewające się żeliwne ruszty to podstawa. Do przyrządzania steka warto użyć dwustronnych ruszyów Broil King.

Grille Broil King wyposażone są też w pokrywy, które znacznie ułatwiają przyrządzanie steka o pożądanym stopniu wysmażenia. Grilluj pod zamkniętą pokrywą i podnoś ją możliwie najrzadziej.

Rozpal grill w ten sposób, aby panowały w nim dwie temperatury: wysoka bezpośrednia i niższa pośrednia.  W wersji węglowej należy tak rozłożyć brykiet, by zajmował tylko połowę rusztu – stek ułożony na ruszcie bezpośrednio nad żarzącym brykietem grilluje się bezpośrednio w wysokiej temperaturze. Przestrzeń, gdzie nie ma żaru pozwala na grillowanie pośrednie. Grill gazowy jest jeszcze prostszy w obsłudze - nie trzeba nic rozkładać, wystarczy że odpowiednio włączysz palniki, tak aby w jednym miejscu osiągnąć wysoką temperaturę  a w drugim niższą, pośrednią. Grille gazowe Broil King pozwalają na bardzo precyzyjną kontrolę temperatury, co jest bardzo przydatne przy przygotowywaniu wołowiny.

Mięso grilluj z każdej strony w miejscu, gdzie występuje wysoka temperatura bezpośrednia. Następnie przełóż mięso na ruszt, gdzie temperatura jest niższa. W tej pośredniej temperaturze mięso zyskuje chrupkość na zewnątrz, a jednocześnie białko wewnątrz ścina się delikatnie, przez co pozostaje soczyste. Taki sposób przyrządzania uchroni Cię przed „gumowym” mięsem, które często zraża początkujących grillmajstrów. Zapewniamy – wspomniany efekt podeszwy/gumy nie jest typowym smakiem dobrze przyrządzonej  wołowiny